‘Teleferiği elbette bitireceğiz’

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kasım ayı olağan Belediye Meclisi toplantısında gündem maddelerinin ardından teleferik ve satışı için encümene yetki verilen parseller hakkında konuştu

‘Teleferiği elbette bitireceğiz’

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kasım ayı olağan Belediye Meclisi toplantısında gündem maddelerinin ardından teleferik ve satışı için encümene yetki verilen parseller hakkında konuştu. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği toplantıda CHP'li Belediye Meclis üyeleriyle de tartışan Başkan Vidinlioğlu,  önümüzdeki günlerde teleferik için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gideceğini de kaydetti.

“FİRMAYLA MAHKEMELİK OLDUK”

CHP Grubu tarafından teleferikle ilgili verilen yazılı soru önergesi hakkında konuşan Başkan Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'nün 'Teleferiği bir an önce neticelendirin' ifadelerine de atıfta bulunarak; “Bu konu çok tezvirata sebep olacak bir konu değil. Ben bir sürü açıklama yaptım ama hiç açıklama yapılmamış gibi gündeme getirmek doğru değil. Referandum demiştim fakat referandum, örneği olan bir durum değil. Belki maksadını aşmış bir durum olabilir ama referandum derken, halkın genel görüşünü yansıtacak şekilde bir karar vereceğiz anlamında kullanmıştım. Fakat konuştuğumda hukukçuların tamamı, bir kamuoyu yoklamasıyla teleferiğin kaldırılması veya kaldırılmamasıyla ilgili karar veremezsiniz dediler. Görüş belirtmeyen taraflar, mahkeme yoluna gittiği zaman kamu zararı oluştu diye mağlup olursunuz ifadelerine yer verildi. Teleferiği mecbur olduğumuz için tamamlayacağız dedik. Sevgili Doğan başkan da söylüyor. Sonuçta Turhan beyde de bir teleferik projesi vardı, olmuş bu aşamaya gelmiş. KUZKA'nın da 2 milyon lira civarında desteği var, 2 milyon lira da Tahsin beyin ödediği rakam var, 3 milyon lira da ben ödedim. Toplam maliyet, 7 milyon 800 bin lira, teleferiğin bitmesi gereken zaman da 2018 yılı… 2018 yılında bitmemiş, aradan bir yıl geçmiş 2019'a sirayet etmiş. Seçimde belediye başkanı ben olunca kucakta buldum. Bir yıl önce bitmesi gereken şey bitmedi. Burada sorulması gereken şey, bunun neden bitmediği. Firmayla görüştüm, ödemelerimizi zamanında alamadık dediler. Zaten meydanda, Tahsin Beyin projesi, Tahsin beyin ödediği rakamdan daha fazla ödedim. Aradaki kur farkından dolayı içeride alacağı 500 bin lira civarında bir rakam kalmıştı ama bitirmesi için gereken rakamı ilk önce 4 milyon TL olarak telaffuz etti, akabinde de 6 milyon lira daha para gerekiyor dedi. Bedeli 7 milyon 800 bin TL olarak projede, 7 milyon 300 bin TL ödemişken, ortada 500 bin TL kalmışken, tutup da cebimden 5,5 milyon TL verip 6'ya tamamlayacak halim yok. Belediyenin kaynaklarını da sorgusuz sualsiz kullanmam. En son gelen aşama; teleferik firması, biz bunu tamamlayamıyoruz dedi. Ciddi bir rakam var, ödeyebileceğim rakam 500 bin TL… Bu sonuçta belediyenin parası, benim yakama yapışırlar. Sonuçta firma, ben yapamıyorum dedi. Biz de içeride kalan 500 lirasına el koyduk. Şuanda firmayla mahkemelik olduk. Dolayısıyla, yeniden bir sürecin devam etmesi lazım. Muhtemelen bu konuda Turizm Bakan Yardımcımız bir şeyler yapılabilir demişti. Önümüzdeki günlerde onu ziyarete gideceğim. Seve seve Doğan başkanla beraber de gidebilirim. Kültür Bakanlığından belli bir ödenek aktarabilirsek teleferiği tamamlayalım. Sonuçta elbette tamamlayacağız ama çok işleyebilir olduğuna hala kanaatim yok. İnşallah, işler. Şehrin ekonomisine katkı sağlar” dedi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş'la Başkan Vidinlioğlu arasında ise sözlü tartışma yaşandı. Karakaş; “1 Ekim 2021 tarihinde gündemde olmayan bir madde son anda gündeme getirilerek oylama yapıldı. Hatta AKP Grup sözcüsü Necati Atak'ın gazeteye verdiği bir demeç var. 'Biz ne olduğunu anlayamadan bir oldu bittiyle gündeme geldi' diye açıklama yaptı.

Yaşanan sözlü tartışmanın ardından Karakaş’ın; “Bana oy veren Kastamonu halkından söz hakkı alıyorum, bu konuda izin verip vermeme yetkiniz yok, ben yetkiyi yasadan alıyorum” demesi üzerine Başkan Vidinlioğlu; “Burada 31 tane meclis üyesi var, 2 tanesiniz. 29 tane insanın da burada hakkı var. Siz, yazılı önerge vermek istiyorsanız verin, sözlü sunmanıza izin vermiyorum” dedi.

ERBİLGİN’E TÜGVA CEVABI; “PİNOKYO GÖRSE HERHALDE ÖNÜNÜ İLİKLERDİ”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin'in atıl vaziyette bulunan TÜGVA yurduyla ilgili açıklamalarına da değinen Belediye Başkanı Vidinlioğlu; “TÜGVA'nın yurduyla ilgili bir açıklama oldu. Yurdu nasıl kız öğrencilere tahsis edeceğiz bilmiyoruz, ama yurt olarak tahsis edilebilmesi için içinde oturulabilir olması lazım, sıvası bile olmayan bir yeri, yurt olarak tahsis edin diyor. Sayın il başkanına teklifimdir; sıvasını falan yapsın, yurt olarak kullanılmasına izin vereceğim. Yani şimdi siyaset yapacağız diye ipe sapa gelmez şeyler söylüyorsunuz. Tuttu, Özel Kalem’in harcamalarıyla ilgili; 10 milyonun üzerinde para harcadınız dedi. Ben, cevap vermeyeceğim diye kendimi tuttum, ama bütçesi 1 milyon lira olan Özel Kalem, 2,5 yılda 10 milyon lirayı nasıl harcar? İspata davet ediyorum, eğer edebiliyorsa her türlü söylenen şeye razıyım. Ama edemiyorsa, siyasetin tarzı ve yolu bu olmamalı. 31 Mart'ta Özel Kalem’in bütçesi bitmişti, biz ek bütçeyle idare ettik. Ondan sonra da 1 milyon lira bütçesi vardı. Harcadığımız para 2,5 yıllık süre zarfında 2,5 milyon lira yoktur. Hala artan para var. Bu açıklamaları yapmak, en hafif deyimiyle terbiye özürlü olmaktır. Çok ayıp, hangi bilgileri nereden aldı, o rakamları kim verdi bilmiyorum ama teyit edebilirdi. TÜGVA'nın yeri de öyle, 25 yıllığına tahsis edilmiş, peki niye? Yurt yapılmak üzere tahsis edilmiş. Bitmemiş. Diyor ki el koyun. Yapılan binayı ne yapacaksınız? Parasını verebilecek misiniz? Salt siyaset yapacağım diye yalan dolan lafla siyaset yapmak doğru değil. Pinokyo görse herhalde önünü iliklerdi. Bu kadar da olmaz” dedi.

“BAŞBUĞUN İSMİNİ AĞZINA ALIRKEN ABDEST AL”

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu'nun; ''Başkanım, sürekli kredi kullanarak mı belediyeyi yöneteceğiz” demesi üzerine konuşan Başkan Galip Vidinlioğlu; ''Ne yapacaksınız, öneriniz varsa onu yapalım. Ben eğer satma meraklısı olsaydım, 240 dönüm millet bahçesi yerine 200 dönüm Millet Bahçesi yapardım, 40 dönümü satardım. Ne siz konuşabilirdiniz, ne de bir başkası ama bunu yapmadım. Lafı döndürüyorsunuz, botanik parkına. Bir de rahmetli Başbuğumuzun ismini ağzına almayacak en son kişi ağzına alıyor, diyor ki 'Rahmetli Başbuğ'un kemikleri sızlar, vay vay; sana mı kaldı başbuğu konuşmak.  Ağzına alırken abdest al. Satış için değil, kiralama; oraya bina yapma ya da satma yetkisi verildi. Belki ben oraya kültürel tesis yapacağım, kat karşılığı. Siz bunu bile bilmeden yargılama yoluna gidiyorsunuz. Bunun adı samimi bir muhalefet değil” dedi.

“HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, ayrıca gündem dışı yaptığı konuşmada, basın ve sosyal medyadan belediyeye yönelik bazı eleştirilerle ilgili şunları kaydetti; “Zannedilmesin ki, ben siyasette çok yeni olduğum için bazı şeyleri fark etmiyorum. Ben, kimin derdi ne yürüyüşünden biliyorum. Buradan tekrar söylüyorum, FETÖ'den soruşturma geçirenlerle dirsek temasına geçip, belediye ve şahsım aleyhine yapılan yayınlara önayak olanlar, ayağınızı denk alın. Bunun altında kalırsınız” dedi.

Başkan Vidinlioğlu, şu ifadelere yer verdi; “Son üç, üç buçuk aydır belediye ve belediye çalışmaları üzerine örtülü bir şekilde hem sosyal medyadan hem de basından muhalif paylaşımlar görüyorum. Tabi, bundan çok fazla iyi niyet aramak mümkün değil. Sanki bir yerlerden düğmeye basılmış gibi başladı. Özellikle Kastamonu, FETÖ'nün en çok güçlü olduğu yerlerden bir tanesiydi. Öyle zannediyorum ki yine bir kıpırdanma başladı. Tabi, beni asıl üzen şey, FETÖ'den soruşturma geçirmiş insanlarla birlikte hareket eden bazı siyaset erbabı... Aslında erbabı da dememek lazım esnafı demek lazım. Ben buradan uyarı vazifemi yapayım. Bıldır yediğiniz hurmaların akıbeti bugünlerde meydana çıkar, ama bugün yediğiniz hurmalar da önünüze üç gün sonra gelir. Bu dirsek temasında olanlara sesleniyorum; Akıllarını başlarına alsınlar, bunu bilip sessiz kalanlar da bunun altında kalırlar. Bundan sonrası için herkes ayağını denk alsın. Ben, hiç kimsenin kalbini kırmadan 2,5-3 yıldır aktif siyasetin içerisindeyim. Hiç kimseyle kavga gürültü etmedim. Ara ara siyasetin cilvesiyle laf söylemelerimiz oldu, ama zannedilmesin ki, ben siyasette çok yeni olduğum için bazı şeyleri fark etmiyorum. Kimin derdi ne yürüyüşünden biliyorum. Buradan tekrar söylüyorum, FETÖ'den soruşturma geçirenlerle dirsek temasına geçip, belediye ve şahsım aleyhine yapılan yayınlara önayak olanlar, ayağınızı denk alın. Bunun altında kalırsınız. Burası Belediye Meclisi, ben de belediye başkanıyım. Bu konuda Belediye Meclisindeki belki parti telaffuz etmek doğru değil, ama bu konuda belki en erken tavır gösteren partidir Milliyetçi Hareket Partisi, ne FETÖ'ye ne de FETÖ'nün artıklarına Kastamonu'da ekmek yok. Herhalde mesajım gerekli yerlere gitmiştir. Bundan sonra da sıkı takipte olduğumun bilinmesini isterim." (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER