TEHLİKE GELİYOR

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, basın toplantısı gerçekleştirdi. Bayram ziyaretlerinin vaka sayısını arttırdığını ifade eden Zafer Ergül, “65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın hem zatürre hem de grip aşısını yaptırmalarını ben öneriyorum. Grip dönemi olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarının daha tehlikeli sonuçlar getireceğini düşünüyorum” dedi.

TEHLİKE GELİYOR

 


      Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, basın toplantısı gerçekleştirdi. Bayram ziyaretlerinin vaka sayısını arttırdığını ifade eden Zafer Ergül, “65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın hem zatürre hem de grip aşısını yaptırmalarını ben öneriyorum. Grip dönemi olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarının daha tehlikeli sonuçlar getireceğini düşünüyorum” dedi.

·         “BAYRAMDAN ÖNCE VAKA SAYISI DÜŞMÜŞTÜ”

·          “Bayram ziyaretleri kültürümüzde var. Mutlaka bayram ziyaretleri yapılır. Biz de bayramdan önce vaka sayısı belirgin düşmüştü.  Kastamonu’da sayıdaki azalma ile, önde giden illerden birisiydi. Fakat bu ziyaretler vaka sayısını arttırdı. Normal şartlardaki hastane çalışmasını, ameliyatları yeteri kadar yapamıyoruz.”

 

 

 

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, gerçekleştirdiği basın toplantısı ile koronavirüs salgını hakkında bilgiler verdi. Basın mensuplarıyla Kovid-19 servisini gezen Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, “Bayram ziyaretleri, vaka sayısını arttırdı. Burası bir pandemi hastanesi ve Kastamonu’nun tek pandemi hastanesidir. Bir süre daha halkımızdan rica ediyorum, bu dönemi aşana kadar sabırlı olsunlar” dedi.  

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, yaptığı açıklamada: “11 Mayıs 2020’de Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldim. 5 Ağustos 2020’de ise başhekim olarak görevlendirildim. Bu görevim esnasında Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakülte afile olduğu için işbirliği içinde çalıştırmaya gayret edeceğiz. Bu hastanenin bazı sıkıntıların olduğunu ve eksikliklerimiz olduğunu gözlemledim. Bu yönde bir çalışmamız olacak. Ancak bu dönemde Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin asıl sıkıntısı korona ile mücadele, hem doktor arkadaşlarımız, hem sağlık personeli hem de sivil personel arkadaşlarımız koronavirüsle  mücadelede özveriyle çalışıyorlar. Bunu gözlemledim. Bu çalışmanın sonuçlarını inşallah alacağız. Ancak Eylül-Ekim ayı gibi grip hastalarının yaygın olacağı bir döneme giriyoruz, bu dönem de koronavirüsle de mücadeleye devam edeceğiz. Sadece sağlık personelin değil, tüm halkımız, kamu personeli bizlere destek olmalı. Bu mücadeleyi tüm yurtta olduğu gibi aşmaya çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi maske, mesafe ve hijyene dikkat edeceğiz.  Bu asla ihmal etmemiz gerekiyor. Eğer ihmal edersek sayılar giderek artacak. Hastanenin yatak kapasitesi belli, yoğun bakım sayısı belli. Mesafe ve hijyene çok önem veriyoruz. 65 yaş üzerindekiler için önerim şu hem zatürre hem de grip aşısını yaptırmalarını ben öneriyorum. Grip dönemi olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarının daha tehlikeli sonuçlar getireceğini düşünüyorum. Sayın Valimiz bu mücadele, sağ olsun bize çok destekleri oluyor. Devamlı toplantılar yapıyor ve o toplantılarda kararlar alınıyor. Bu kararlara da titizlikle uyulması gerekiyor. Sağlık personeli ile halkımız el ele vererek bu dönemi aşmalıyız.

“HALKIMIZDAN RİCA EDİYORUM, SABIRLI OLSUNLAR”

Bayram ziyaretleri kültürümüzde var. Mutlaka bayram ziyaretleri yapılır. Biz de bayramdan önce vaka sayısı belirgin düşmüştü.  Kastamonu’da sayıdaki azalma ile, önde giden illerden birisiydi. Fakat bu ziyaretler vaka sayısını arttırdı. Sıkı olan mücadelemizi daha sıkı yapıyoruz. Normal şartlardaki hastane çalışmasını, ameliyatları yeteri kadar yapamıyoruz. Burası bir pandemi hastanesi ve Kastamonu’nun tek pandemi hastanesidir. Bir süre daha halkımızdan rica ediyorum, bu dönemi aşana kadar sabırlı olsunlar. Acil dışında diğer vakaları alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 “KOVİD-19’U HEP BERABER ÖĞRENDİK”

“Sağlık Bakanlığının algoritmasını uyguluyoruz” diyen Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, “Bu algoritmada kovid-19’lu birisiyle temas ettiğiniz zaman sizin herhangi bir semptomumuz, rahatsızlığınız yoksa, siz temaslı olduğunu biliyorsanız; 14 gün izolasyon öneriyoruz. Her birey kendini evde izole edebilir. Eğer bir şikayeti varsa; öksürük, karın ağrısı, ishal,  nefes darlığı olabilir. Bu tür hastalara test yapıyoruz. Bunu dışında her temaslıya test yapmak zorunda değiliz, takip ediyoruz. Çünkü bu da hastaneye ayrı bir yük getiriyor iş akışını aksatmasına yol açıyor. Kovid-19’u hep beraber öğrendik. Entelektüel düzeyi belirli bir seviyede olan herkes Kovid-19 tedavisini biliyor. Bizim ekstradan bir şey önermemize gerek yok. Ama her temaslı bir şikayeti yoksa hastanemize gelip PCR testi yapın demesi yoğunluğu artıyor. 65 yaş üzerinde kronik hastalığı olanlar mutlaka gelmelidir, onların testini yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamaların ardından özel kıyafetleri giyen basın mensupları, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül ile birlikte Kovid-19 servisini gezdi.

Tuğçe Yerdelen


Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER