TEDBİRSİZLİK HARAMDIR, EN BÜYÜK GÜNAHTIR!

Kastamonu İl Müftüsü olarak göreve başlayan Mustafa Bilgiç, Tuğçe Yerdelen’in sorularını cevapladı. Kastamonu İl Müftülüğü olarak neler yapmayı planladıklarını anlatan ve dünyanın baş etmeye çalıştığı koronavirüs salgını konusunda maske, mesafe ve hijyene dikkat çeken Müftü Bilgiç, salgın nedeniyle vefat edenlerin gassallar tarafından üzerlerine giydikleri özel tulum ile yıkandığını, cenaze namazlarının ve defin işlemlerinin ise sınırlı sayıda cemaat ile yapıldığını belirtti.

 TEDBİRSİZLİK HARAMDIR,  EN BÜYÜK GÜNAHTIR!

 


Kastamonu İl Müftüsü olarak göreve başlayan Mustafa Bilgiç, Tuğçe Yerdelen’in sorularını cevapladı. Kastamonu İl Müftülüğü olarak neler yapmayı planladıklarını anlatan ve dünyanın baş etmeye çalıştığı koronavirüs salgını konusunda maske, mesafe ve hijyene dikkat çeken Müftü Bilgiç, salgın nedeniyle vefat edenlerin gassallar tarafından üzerlerine giydikleri özel tulum ile yıkandığını, cenaze namazlarının ve defin işlemlerinin ise sınırlı sayıda cemaat ile yapıldığını belirtti.

 

Kastamonu İl Müftüsü olarak göreve başlayan Mustafa Bilgiç, gazetemize açıklamalarda bulundu. Kastamonu İl Müftülüğü olarak neler yapmayı planladıklarını anlatan ve dünyanın baş etmeye çalıştığı koronavirüs salgını konusunda maske, mesafe ve hijyene dikkat çeken Müftü Bilgiç, salgın nedeniyle vefat edenlerin gassallar tarafından yıkandığını, cenaze namazlarının ve defin işlemlerinin ise sınırlı sayıda cemaat ile yapıldığını belirtti.

“BİR ŞEHRİN ÜÇ YOLU VARDIR”

Tuğçe Yerdelen: Sayın Müftüm, Kastamonu’da yeni göreve başladınız, öncelikle hayırlı olsun. Kastamonu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Mustafa Bilgiç: Kastamonu maddi ve manevi güzelliklerin, tarih ile naif insan yapısının koyun koyuna olduğu nadide bir şehirdir. Bilge mimar Turgut Cansever'in ifadesiyle, 'Müslüman Türk milletine yaşam biçimine uygun şehir mimarisi olan müstesna bir şehirdir.' Allah’tan en büyük dileğim, Kastamonu’nun tarih, inanç, doğa, deniz ve kültür şehri olarak varlığını kıyamete kadar sürdürmesidir. Bir şehrin üç yolu vardır. Aklın yolu, kalbin yolu ve asfalt yollardır. Bu üç yolda kapanmasın her daim açık olsun. Kastamonu öyle bir şehir olarak varlığını devam ettirsin ki, Peygamber Efendimizin de ifade ettiği gibi kimse kimsenin güneşi ve rüzgarını engellemesin.

“KASTAMONU TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE”

Tuğçe Yerdelen: Kastamonu'ya özgü din hizmetleri alanında projeleriniz nelerdir?

Mustafa Bilgiç: Tüm hizmetlerin özünde eğitim gelir. Bu eğitim halkın eğitimi ve halkı eğitenlerin eğitimidir. Din görevlilerinin eğitimi çok önemlidir. Türkiye'de kişi başına düşen camii ve din görevlisi sayısı Kastamonu'da Türkiye ortalamasının üstündedir. Üstelik kırat yönünden din görevlilerinin nitelikleri de gayet iyidir. Bizim en büyük arzumuz din görevlilerimiz ve Kur'an Kursu öğreticilerimizin güzel kıratları yanında 7'den 70'e hayatın her alanında var olabilecekleri bilgi, beceri ve bakış açısına sahip olmaktır. Bunun yolu; okuma, öğrenme, öğretme, örnek olmak ve önder olabilmekten geçer. Zira okuma alışkanlığına sahip olmazsak; hayat canımızı okur. Namık Kemal der ki; 'İnsanın beşeri tarafı yeme-içme ile olur. İnsani tarafı; okuma, öğrenme ve ahlakla olur.' Hiç bir meslek grubu din görevlisi kadar toplumla iç içe değildir. Toplumun hayatına dokunabilmek ve onların hayatında var olabilmek için kafamızı bilgiyle, kalbimizi imanla, ruhumuzu sanatla beslemeliyiz. Bunun için ilk işimiz Müftülüğümüzün yanı başındaki yayınevini büyütmek, oradaki nitelikli kitap sayısını çoğaltmak, din görevlilerimizin ve halkımızın istifadesine sunmaktır. Bu konuda Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Galip Vidinlioğlu ile de gerekli görüşmeler yapıldı.

“GENÇLİĞİNİ İHMAL EDEN MİLLET, GELECEĞİNİ HEBA EDER”

Tuğçe Yerdelen: Gençlere ve kadınlara dönük projeniz olacak mı?

Mustafa Bilgiç: Gençlik geleceğimizdir. Gençliğini ihmal eden millet, geleceğini heba eder. Bu çerçevede il ve ilçelerimizde seçilmiş gençlik koordinatörlerimiz ve onlarla birlikte üniversite ve lise gençlerine yönelik çalışmalarımız olacak. En önemlisi de zeki, kabiliyetli, ihtiyaç sahibi kitap okuyan öğrencilerimize burs vereceğiz. Amacımız öğrencilerimizin hem hayatını kolaylaştırmak, hem de öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlamaktır. Aileye dönük projemizde ise, sadece kadın bağlamında değil de aile kavramı üzerinde yaklaşmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Kadın sorunlarının temelinde cinsiyet değil, insan sorunu olduğundan dolayı kadınlarımızın aile ve toplum içinde kendini keşfetme, kendini bulmasını sağlamaktır.

“KADIN OLMADAN MEDENİYET OLMAZ, UYGARLIK OLMAZ”

Başta bu konuda uzman olup, kitap yazmış akademisyenlerimiz olmak üzere, Kastamonu Üniversitesi'nin deneyimli kadrosundan da istifade etmek istiyoruz. Müftülük olarak şunu çok iyi biliyoruz ki; Kadın olmadan medeniyet olmaz, uygarlık olmaz. Bütün Peygamberleri doğuran kadınlardır. Kadınlarımızın mutlu olması ve gelişmesi, insanlığımızın mutlu olması ve gelişmesi demektir. Bu konuda Kuran Kurslarımız, aileler ile iletişimimizi sağlamada ve bu sorunları çözmede köprü görevi görür.

“TEDBİRSİZLİK HARAMDIR, EN BÜYÜK GÜNAHTIR”

Tuğçe Yerdelen: İl Müftüsü olarak salgınla mücadele konusunda ne söylemek istersiniz?

Mustafa Bilgiç: Salgınla mücadelede salgını, iki şey zafiyete uğratır. Birincisi tedbirsizlik, ikincisi ise aşırı kontrol. Salgının büyük kitlelere ulaşabilmesi için en elverişli ortam, tedbirsizliktir. Halbuki tedbir hayatın farzıdır. Dolayısıyla tedbirsizlik haramdır, en büyük günahtır. Hepimizin salgına karşı fiziki mesafe ve maske konusunda hassasiyet göstermemiz hem insanlık, hem de dini bir necibedir. Aynı şekilde tedbiri büsbütün abartıp kendimizi evlere kapatmak, sürekli hastalık bulaşabilir endişesiyle yaşamak, Midyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak anlamına gelir ki, bu durum bağışıklık sistemimizi hastalıklara açık hale getirir ve savunulmaz oluruz. Bizler camilerde cemaatimizle birlikte fiziki mesafeye ve maske kuralına riayet etmede en başarılı kurum olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bununla birlikte Sayın Valimiz Avni Çakır beyin emir ve talimatları doğrultusunda camii ve Kuran Kurslarımızda her hafta rutin kontrol ile denetimlerimiz yapılmaktadır.

Tuğçe Yerdelen: Kovid-19’dan vefat edenler nasıl yıkanıyor?

Mustafa Bilgiç: Kovid-19’dan ölen kardeşlerimiz hastanelerde, gassallarımızın üzerlerine giydiği özel tulum ile cenazelerini yıkamaktadırlar ve kefenlenmektedirler. Cenaze ise sınırlı sayıda cemaatimizin katılımıyla kılınıyor ve defin işlemi gerçekleşiyor.

Tuğçe Yerdelen: Sayın Müftüm, son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Mustafa Bilgiç: Son sözümüz şudur ki; Tüm Peygamberler bir yere gireceği ve çıkacağı zaman şöyle dua ederlermiş; 'Ey Rabbim, benim bir yere doğruluk üzerine girdir ve doğruluk üzerine çıkart.' Hayat yalanlar üzerine değil, doğruluk ve gerçekler üzerine devam etmelidir. Allah bizi Kastamonu'da kaldığımız sürece doğruluk ve dürüstlükten ayırmasın. Bu şehre hizmet edecek insanların en büyük ihtiyacı, insanların içerisinde huzur, irade ve umut taşımalarıdır. İnsanda irade, huzur ve umut varsa tüm sancılar inciye çevrilir. Ama bunların hiç biri yoksa geçmişin endişesini geleceğin de kaygısını bugüne taşır, hem kendini hem de çevresindekileri tüketir.

MUSTAFA BİLGİÇ KİMDİR?

25.04.1969 tarihinde Samsun’un Havza İlçesinde doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Havza’da tamamladı. 1988 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı ve 1993 yılında buradan mezun oldu. 1994-1995 yıllarında Konya’nın Karapınar İlçesinde İmam Hatiplik yaptı. 26.05.1995’te Konya Selçuk Eğitim Merkezi İhtisas Kursunu kazandı. Burada 2 yıl 7 ay öğrenim gördü. Kursun nihayetinde 16.02.1998 tarihinde Konya’nın Çumra İlçesinde Merkez Vaizi olarak 2 yıl görev yaptıktan sonra Van İli Gürpınar İlçe Müftülüğüne atandı ve burada 4 yıl 9 ay görev yaptı. 31.08.2004 tarihinde Sinop İli Gerze İlçe Müftülüğü görevine atandı. 29.08.2008 tarihinden 11.09.2011 tarihine kadar Ordu İli Ünye İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 11.09.2011 tarihinde itibaren İzmir İli Ödemiş İlçe Müftülüğü görevine atandı. 15.07.2015 tarihinde İstanbul İli Şişli İlçe Müftülüğüne atandı  05.08.2020 tarihinde Kastamonu İl Müftülüğü'ne İl Müftüsü olarak atandı. Evli ve üç çocuk babası. Akademik düzeyde Arapça ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Özgün çalışmaları: Din hizmetlerinde kalite ve verimliliktir. Din görevlisinin yaşam kalitesini artırılması. Sosyal açılımlı din hizmetleri kapsamında devlet kurumları ve sivil toplum örgütleri nezdinde ortaklaşa hizmetler üretilmesi. Din hizmetlerine stratejik derinlik kazandırmak, toplumumuzdaki halk-dindarlık algısının din görevlileri nezdinde anlaşılmasının sağlanması. Din hizmetlerinin bilgi ve ahlak temelinde algılanmasının sağlanması konusunda hutbe ve vaaz örnekleri hazırlamak. Sosyal açılımlı din hizmeti kapsamında model kütüphanecilik hizmetinin sunulması. Psikolojik kavramlar sözlüğü, gibi özgün çalışmaları bulunmaktadır.

Proje Çalışmaları: Cami Çocuk Uygulama Projesi - Camiler ve Din Görevlileri Haftasında uygulanmıştır. Doğal Liderlik Projesi - Kadınlar Günü hatırasına Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik öğrenci konferansları serisi olarak uygulandı. Müftülük Gelişim Modeli Çalışmaları - Taslak haline getirilerek başkanlığımız birimleri ile gönderildi. Aile – Çocuk Cami Buluşması Projesi - Cuma namazlarına kadınların ve çocukların katılımlarını temin etmek üzere halen uygulanmaktadır. Kütüphane Projesi - İlçenin farklı yerlerinde müstakil kütüphane oluşturulmasına yönelik çalışmada 2 adet Kütüphane oluşturulmuş, ihtiyaç duyulması durumunda yaygınlaştırılacaktır. Yaz Kur’an Kursu Öğrencileri İyilik Kervanı Projesi - Başkanlığımızın 2014 Ramazan Ayı Teması olan “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” projesiyle özdeşleştirilerek gençlerde iyilik ve yardımseverlik farkındalığı oluşturulmak üzere çocukları içine alan “Kimsesizlerin Kimsesi Çocuklar Olsun” projesi halen uygulama aşamasındadır.

Yayınlanmış Makaleleri: Ahlak ve vicdanı ancak din inşa eder, Allah ile aldatmak ne demektir? Aşurenin felsefesi, Bireysel ve toplumsal öğrenilmiş çaresizliğin arka planı, Çocuğu doğurmak annelik, doyurmak babalık değildir, Din insanı özgürleştirir, Geçmişten günümüze alevilik-1, Geçmişten günümüze alevilik-2, Gençlere tavsiyeler, İslam’ı öğrenmede başarılı olmanın püf noktaları, Kadının kimliği, Mahalle kültürümüz, Müslüman imajı, Müslümanlığımızın yeniden gözden geçirilmesi, Namaz ve kurban arasındaki münasebet, Nasıl bir din görevlisi, Nasıl bir Müslümanlık, Öğrenilmiş çaresizliğin arka planındaki batıcılık, Öğretilmiş çaresizliğin arka planındaki kadercilik, Önyargılarımız, Pasif iyiler aklını başına almalı, Sevgi karşılıksız bir eylemdir, Yaşama dair ve Yaşam kalitesi.

Foto: Mustafa Bilgiç + cenaze

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER