Tatlı kampanya başladı

Şeker Fabrikası’nda 2021-2022 yılı 59’uncu Dönem Şeker Pancar Alım Kampanyası düzenlenen törenle başladı

Tatlı kampanya başladı

Şeker Fabrikası’nda 2021-2022 yılı 59’uncu Dönem Şeker Pancar Alım Kampanyası düzenlenen törenle başladı. 336 lira olan şeker pancarı taban fiyat uygulamasının 420 liraya çıkartılmasıyla çiftçilerinde beklentileri arttı.

Törene Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, TÜRKŞEKER Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, STK Başkanları, davetliler ve fabrika çalışanları katıldı.

KANTÜRK: ''400 MİLYON TL'LİK KATMA DEĞERİ VAR''

Törende açılış konuşması yapan Şeker Fabrikası Müdürü İrfan Kantürk; “Tüm dünyada devam eden ve ülkemizde yaklaşık 2 senedir devam eden Korona Virüs salgını nedeniyle bu sene de, kendi içimizde siz kıymetli misafirlerimizin katılımıyla sade bir açılış ile kampanyamızı başlatıyoruz. Rahmetli Başbakan Adnan Menderes’in temelini attığı ve 1963 yılında ilk üretimini yaparak Kastamonulu çiftçinin yetiştirdiği pancardan şeker üreten, yan ürün olarak küspe, melas üreten Kastamonu Şeker Fabrikası, yarattığı 400 milyon TL’lik katma değer ile Kastamonu’ya ve ülkemize ekonomik katkı sağlamaktadır. Çiftçimizin yoğun emek sarf ederek bakıp büyüttüğü şeker pancarının bu sene de hasat zamanı geldi. Çiftçimizin yetiştirdiği pancar, işçimizin ellerinde şekere dönüşerek soframızı tatlandıracak” dedi.

 “46 BİN DEKAR ALANDA ŞEKER PANCARI EKİLDİ”

Fabrikaları hakkında da bilgi veren Kantürk; “Fabrikamız 4 Ziraat Bölge Şefliği (Merkez, Devrekani, Taşköprü ve Çankırı) ile Kastamonu pancar çiftçisine hizmet vermektedir. Geçen yıl Ankara ve Çarşamba’dan gelen pancarlarla beraber Kastamonu Şeker Fabrikası olarak toplam 401 ton pancar işlenerek son 19 yılın rekoru kırılmıştır. Geçtiğimiz yıl Kastamonu Şeker Fabrikası olarak fabrikamıza bağlı 4 Ziraat Bölge Şefliğimizde 128 köyde, 2 bin 266 çiftçimiz ile 53 bin 540 dekarda pancar ekimi yapılmış ve 276 bin ton bedeli ödenen pancar teslim alınarak, pancar bedeli olarak üreticilerimize 105 milyon TL ödeme gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

46 bin 420 dekar alanda pancar ekiminin yapıldığını söyleyen Kantürk, “Kastamonu Şeker Fabrikası olarak bu sene 4 Ziraat Bölge Şefliğimizde 103 köyde, bin 921 çiftçimiz ile 46 bin 420 dekar alanda pancar ekimi yapılmıştır. Bu ekimden tahmini olarak 238 bin ton bedeli ödenen pancar tesellüm edilecektir. Ayrıca bu sene Ankara Şeker Fabrikası’ndan 51 bin ton bedeli ödenen pancar gelecektir. 279 bin ton pancar işlenerek, 36 bin ton kristal şeker, 12 bin ton melas, 70 bin ton yaş pancar posası üretimi gerçekleştirilecektir. 2021/2022 döneminde bugüne kadar çiftçilerimize pancar bedeline karşılık ayni ve nakdi avans olarak 23 milyon TL ödeme yapılmıştır” ifadelerini kullandı. Kantürk, 78 gün sürecek olarak kampanya döneminin hayırlı olmasını diledi.

ÇUFADAROĞLU: “KASTAMONU’DA PANCARIMIZIN 350 BİN TON CİVARINA ÇIKACAĞINI BEKLİYORUZ”

Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu ise, Şeker Fabrikası’nın Varlık Fonu’na devredildiğini hatırlatarak, “Yıllardan beri özelleşmemesi için verdiğimiz mücadelenin ardından bu yıl mutlu ve huzurlu bir kampanya açıyoruz. Çünkü şeker fabrikaları Özelleştirme İdaresi’nden çıkarılıp, Varlık Fonu’na devredildi. Bunun için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bir an evvel şeker sanayimizin Sanayi Bakanlığı’na devredilmesini siyasilerimizden rica ediyorum. Ayrıca bu yıl pancar taban fiyatının 420 lira olarak belirlenmesinden dolayı da yine Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, siyasilerimize teşekkür ediyorum. Bölgemiz için diğer tarım ürünlerine bakarak iyi bir rakam. Bundan dolayı inşallah seneye Kastamonu’da pancarımızın 350 bin ton civarına çıkacağını bekliyor ve umut ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TATLANDIRICI KOTALARININ DENETİMİNİN BUNU ÜRETEN FABRİKALARDA YAPTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı’ndan, hükümetten ve siyasilerden hayati önem arz eden ricası olduğunu söyleyen Çufadaroğlu; “Şeker Fabrikalarının geleceği, ülkemizin sağlıklı nesiller yetiştirebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızdan yüzde 2,5’a kadar düşürdüğü tatlandırıcı kotalarının denetiminin bunu üreten fabrikalarda ciddi anlamda yaptırılmasını rica ediyoruz. Çünkü şeker fabrikalarımı şekerini satamıyor. Bunun bir tek sebebi var, o da pancar şekeri yerine tatlandırıcı kullanılmasıdır. Bu tatlandırıcılar ucuz. Fakat ülkemizdeki obezite ve kanser hastalığının artışına lütfen iyi bakalım. Hepimizin yakın çevresinde mutlaka bu hastalıklar var. Fabrikamızda yetişmiş eleman sıkıntısı hat safhada. Birde Sayın Çalışma Bakanımızın bizzat söylediği ‘Nasıl bir geçici işçilikse 30 yıldır hiç geçmiyor’ dediği, her biri usta ayarında, işi bilen ve gerçekten hakkı olan kadrolarının, bu geçici işçilerimize acilen verilmesini rica ediyorum. Geçen sene yeni işe başlayan gençlerimiz ve kısımlarımızda nadir kalan ustalarımız ile bu kampanyamızı yapacağız” dedi.

“2020/2021 KAMPANYA DÖNEMİNDE FABRİKADA 254 BİN TON PANCAR İŞLENECEK”

TÜRKŞEKER Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Sezer de, TÜRKŞEKER’in pandemi dönemini başarılı bir şekilde yönettiğine dikkat çekerek, “Pandemi zirve yaptığı dönemde kamu hastaneleri başta olmak üzere, küçük ve orta ölçekli dezenfektan sektörünü katkılar sağlamıştır. 2020 yılında şirketimiz tarafından 31 ilde bin 405 köyde 124 bin 279 hektar alanda, 38 bin 238 pancar çiftçisiyle 8 milyon 582 bin 38 ton şeker pancarı üretilmiştir. Ülkemizde üretilen toplam 23 milyon ton şeker pancar üretiminin yüzde 37’si TÜRKŞEKER tarafından üretilmiştir. Ortalama 140 gün süren 2020/2021 kampanyasında 8 milyon 165 bin ton pancar işlenerek bir milyon 73 bin ton şeker üretilmiş, yan ürün olarak 381 bin 800 ton melas ile 2 milyon 491 bin 894 ton pancar posası üretilmiştir. TÜRKŞEKER 138 bin ton ihraç amaçlı şeker üreterek, 7 yıl sonra ilk ihracat bağlantısını gerçekleştirmiş ve toplam 57 milyon dolar elde edilerek, ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır. Kastamonu Şeker Fabrikası’nda ise 128 yerleşim biriminde 2 bin 266 üretici tarafından 53 bin 540 dekarda pancar ekimi yapılmış, pancar üretimi 276 bin 217 ton olarak gerçekleşmiştir. 2020/2021 kampanya döneminde fabrikada 254 bin ton pancar işlenerek, 50 bin 750 ton şeker, 19 bin 850 ton melas, 101 bin 541 ton yaş pancar posası üretilmiştir. Bugün ilk pancar aldığımız fabrikada 2021/2022 üretim döneminde 290 bin ton pancar işlenecek, 38 bin ton şeker, 12 bin 500 melas ve 69 bin 750 ton yaş pancar posası elde edilmesi beklenilmektedir. Kastamonu Şeker Fabrikamızda sürdürmekte olduğumuz tüm faaliyetler bölge ekonomisine 2021 yılında yaklaşık 291 milyon TL ekonomik katkı sağlayacaktır. 2000 yılından beri özelleştirme kapsamında bulunan TÜRKŞEKER 29 Cumhurbaşkanı kararıyla özelleştirme kapsamında çıkartılarak, Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir. Şirket tarihindeki bu önemli gelişme TÜRKŞEKER’e verilen yeni bir fırsat olarak görülmekte olup, finansman, yatırım ve personel gibi konularda önemli gelişmeler beklenmektedir. Hedefimiz TÜRKŞEKER markasıyla gücümüz ve en büyük paydaşımız olan çiftçilerimizle birlikte şirketimizin sektördeki konumunu daha da güçlendirmektir. Bu hedefimizi hayata geçirirken, ülke ekonomisine ve bölgesel gelişime önemli katkıda bulunmak önceliğimizdir” ifadelerini kullandı.

Törende selamla konuşması gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ise, “Şeker pancarı özellikle Orta Anadolu’da kırsal kesimin ekonomik durumunu iyileştiren bir sanayi bitkisidir. Ülkeye ve çiftçiye katkı sağlayan şeker pancarı yaş posası da hayvan yemi olarak kullanılmakta ve hayvancılığın gelişimine katkı sunmaktadır. Çiftçimiz açısından büyük önem taşıyan şeker pancarımız inşallah her geçen yıl daha da değerlenecektir” dedi.

''TARIM ARAZİLERİNİ SULAMAYA AÇTIK''

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik de, 2002’den günümüze kadar geçen sürece değinerek; “Muhalefet bazı şeyleri çok anlatıyor, doğruları da söylemiyor. Bu doğruları da anlatmakta elbette bizim vazifemiz. 2002 yılında Türkiye’deki şeker pancarı üretimi toplam 16 milyon 500 bin tondu. Şu anda geldiğimiz noktada Türkiye’deki şeker pancarı üretimi geçen yıl itibariyle 23 milyon tona ulaşmış durumda. Yaklaşık yüzde 40 civarında şeker pancarında üretim artışı söz konusu. 2002 yılında Türkiye’deki şeker üretimi 1,6 milyon tondu. Geçen yıl Türkiye’deki şeker üretimi yüzde 94 artarak 3,1 milyona ulaşmış ve tüm zamanların şeker ile pancar üretim rekoru kırıldı. Bizim 2002 yılında dekar başına elde ettiğimiz üretim miktarı 3,5 ton, şu anda dekar başına ortalama üretimimiz yaklaşık yüzde 100 artarak 6,8 tona ulaşmış durumda. Bunu nasıl sağladık? Elbette tarım arazilerimizi sulamaya açarak. Tarım arazilerimizi sulamaya açtık, açmaya devam ediyor. Sadece Devrekani’de Kulaksızlar Havzası’nda 50 bin dönüm araziyi kapalı devre sulamaya açtık. Yaklaşık 3 yıl içerisinde oradaki pancar üretimimiz yaklaşık 4 kat arttı. Yani geçen yıl ulaştığımız üretim miktarları da durup dururken olmadı. Peki, duruyor muyuz? Asla durmayacağız. AK Parti ne dedi, ‘Durmak yok yola devam’ dedi. Cumhurbaşkanımız nasıl ifade ettiyse o şekilde yürümeye, koşmaya devam edeceğiz. Obrucak Barajımızda hızla çalışmalara devam ediyoruz. Kırık Barajımızda hızla çalışmalarıma devam ediyoruz. Göletlerimizin programlarına devam ediyoruz. Sadece Obrucak ve Kırık Barajlarımızı tamamladığımızda Kastamonu’daki kapalı devre sulama sistemine açacağımız arazi miktarı 210 bin dönümdür. Dolayısıyla bizim en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi sulamaya yönelik yaptığımız adımlardır. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla DSİ bütçesi 2 buçuk katına çıkarılmıştır. Gelecek yıllarda daha fazla artışlar bekliyoruz ve daha hızlı üretimdeki artışı bu şekilde arttırmış olacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ÇAKIR: “ŞEKER PANCARI STRATEJİK BİR ÜRÜN”

Sel afetinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Vali Avni Çakır, “Bölgemiz son 90 yılın en yağışlı dönemini geçirdi. Bunun yansıması olarak çiftçimizin bir nebzede yüzü güldü, yağış anlamında. Bildiğiniz gibi Kastamonu ahşabın, ormanın başkenti. Bunun yanı sıra hayvancılık ve tarım ön planda. Ayrıca şeker pancarı stratejik bir ürün. Doğal olarak ekonomik getirisi yanı sıra yan paydaşlarıyla beraber yüzlerce sektörün hareket kazanmasını sağlayan bir ürün. Onun için canlı olması, üretim miktarlarının artırılması hem ülke ekonomisi açısından, hem çiftçilerimiz için önemli bir ürün” dedi.

Konuşmalarından ardından şeker pancarlarını ilk fabrikaya ulaştıran çiftçilere hediyeleri verildi. Kurban kesimi ve yapılan duanın ardından 2021/2022 yılı 59’uncu Dönem Şeker Pancar Alım Kampanyası’nın açılışı yapılarak, pancarların tartımına başlandı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER