banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Ocak 2019 Cumartesi

TAŞKÖPRÜ’YE DAİR HER ŞEY BU MÜZEDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla 31 Mart 2017 tarihinde hizmete açılan Taşköprü Kent Tarihi Müzesi, ilçenin tarihi ve kültürüne yönelik önemli bilgiler içeriyor. Aylık 2 bin civarında ziyaretçi alan Kent Tarihi Müzesi, ilçenin tarihine yönelik birçok bilgiyi de barındırıyor. Müzeyi ziyaret edenler ilçenin tarihi ve kültürünün yanı sıra siyasetçilerini, tarımda ve sanayideki yeri gibi bilgileri de öğreniyor.

01 Mayıs 2018 Salı 14:58
TAŞKÖPRÜ’YE DAİR HER ŞEY BU MÜZEDE
 

Taşköprü’nün Harmancık Mahallesi’nde 1896 yılında redif taburu binası olarak yapılan, daha sonra askerlik şubesi olarak hizmet veren tarihi bina, Taşköprü Belediyesi tarafından restore edildikten sonra Kent Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Taşköprü’nün geçmişi ve bugününe dair birçok bilginin yer aldığı Kent Tarihi Müzesi’nin ziyaretçilerine müze sorumlusu Arkeolog Yeşim Karataç, Taşköprü’nün tarihinin nereden nereye geldiği, Pompeiopolis Antik Kenti, şehrin imar durumu ve müzedeki diğer ayrıntılarla ilgili bilgilendiriyor.

Kent Tarihi Müzesi hakkında açıklamalarda bulunan Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan şunları söyledi; “Kent Tarihi Müzemiz ziyaret edildiğinde Taşköprü tarihi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşılma şansımız var. Bizim açımızdan son derece önemlidir. Bilmediğimiz, geleceğimize yön verecek ve çeşitli dersler alabileceğimiz çok şey var. Taşköprü Müzesi, arkeolojik olarak bizi milattan önceki yıllara da götürüyor. Bugünü de ifade ediyor. Müzemize yoğun bir ilgi var, aylık 2 bin civarında bir ziyaretçi akını oluyor. Kent Tarihi Müzemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile yaptığımız görsel olarak malzeme müzeciliği değil, bilgi müzeciliği açısından dolu bir müzemizdir. Burada Pompeiopolis’i öğrenebiliyorsunuz, bu kentin yaşadığı bütün tarihsel süreçler hakkın bilgi sahibi olabiliyorsunuz, bu kentin yetiştirdiği önemli bilim insanlarını, tarihe mal olmuş insanları ve siyasetçileri hakkında bilgiler alabiliyorsunuz. Hatta Türkiye’de ki ilk seçimin Taşköprü’de ki muhtarlık seçimi ile başladığını da öğrenebiliyorsunuz. Buranın önemli unsuru olan sarımsağın hikayesini görebiliyorsunuz. Ülkenin önemli kuruluşlarına malzeme üreten bu şehrin hem tarım hem de sanayi anlamında öneli kurumlarının hala yaşıyor olduğunu görebilirsiniz. Kısacası Taşköprü Kent Tarihi Müzesi bize milattan önceki yıllara da götürüyor, bugünü de ifade edebiliyor.”

İLK EL YAPIMI PİYANO TAŞKÖPRÜLÜLER TARAFINDAN YAPILDI

Türkiye’de ilk el yapımı piyanonun Taşköprülüler tarafından yapıldığının bilindiğini ifade eden Başkan Arslan, “Bizde bu piyanonun müzeden alınarak Taşköprü Müzesine getirilmesi noktasında girişimde bulunduk. Fakat bu konuyla ilgili bir sonuç alamadık. Taşköprülü vatandaşın yaptığı iki tane piyano var. En azından bu piyanolardan bir tanesinin Taşköprü Müzesine verilmesini talep etmiştik. Bunu Sayın Valimize arz ettik ama Kastamonu Kent Tarihi Müzesinde sergileneceği bilgisini aldık. Dolayısıyla piyanoyu ilçemize kazandıramadık” diye konuştu. 

“TAŞKÖPRÜ KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK”
Taşköprü’nün eskiden olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da elektriğini kendisi üreten bir ilçe haline gelmesini planladıklarını anlatan Başkan Arslan, şöyle konuştu: “Bir şehirde elektriğin ne zaman geldiğini, elektriğin ne zaman üretildiğini bilmek gerekiyor. Artık şehirler yarışıyor. Kendi kendine yeten bir şehir olması çok önemli. Eğer siz, kendi enerjinizi üretirseniz daha güçlü, daha etkin rol oynarsınız. İşte o zaman bu şehri yönetenler 1930’lu yıllarda elektriğin gelmesi için uğraşıyorlar. Elektrik ilçemize bin bir zorluklarla gelmiş.” 

Serkan Horuz


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV