TAŞKÖPRÜ’NÜN BEYAZ ALTINI SARIMSAK İGM’DE MASAYA YATIRILDI

İl Genel Meclisi (İGM), Cumartesi ve Pazar günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne hizmet binası olarak 5 yıllığına tahsis edilen Sirkeli Konağı’nın tahsisinin iptalini, ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne 193 bin 740 lira ödenek aktarılması ile Çevre ve Sağlık Komisyonu raporlarını görüştü.

TAŞKÖPRÜ’NÜN BEYAZ ALTINI SARIMSAK İGM’DE MASAYA YATIRILDI

 

İl Genel Meclisi (İGM), Cumartesi ve Pazar günü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne hizmet binası olarak 5 yıllığına tahsis edilen Sirkeli Konağı’nın tahsisinin iptalini, ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne 193 bin 740 lira ödenek aktarılması ile Çevre ve Sağlık Komisyonu raporlarını görüştü.
Cumartesi günü gerçekleşen oturumda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ŞONİM hizmet binası olarak 5 yıllığına tahsis edilen Sirkeli Konağı’nın tahsisinin iptali görüşüldü.  Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Beyçelebi Mahallesi’ndeki Sirkeli Konağı’nın TS9111 standartlarına uygun olmadığı belirtilen birleşimde, konu meclis üyelerinin oylamasına sunuldu ve oy birliği ile tahsisinin iptali kabul edildi. 
Sirkeli Konağı hakkında açıklama yapan İGM Başkanı Kayıkcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ndeki tahsisi Sirkeli Konağı’nın boş durmasının uygun olmayacağını ve başka bir kuruma tahsisinin gerçekleştirilmesinin uygun olacağını ifade etti.
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların bina bakım-onarım giderlerinin karşılanması için 193 bin 740 lira ödenek aktarılması ise gündemin diğer maddesi olarak yer aldı. Ödenek aktarımı kabul edildi. 
Pazar günkü İGM’de ise Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun raporları görüşüldü. DSİ 23’üncü Bölge Müdürlüğü’nün Akbük Göleti inşaatında kullanmak üzere Akbük Köyü sınırları içerisindeki kum-çakıl ocağında hammadde üretim izni verilmesinin hazırlanan rapor ile uygun görüldüğü paylaşıldı. 
Gündemin diğer maddesinde ise Küre Devlet Hastanesinin onarım ve bakıma ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Mevcut lojmanın çatı bakım onarım ve dış cephe mantolamasının yapılmasıyla ilgili önerilerin yer aldığı rapor İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve İl Özel İdaresi’ne gönderildi. 

AYDIN: SİYASETÇİLER SARIMSAĞI İNCELEMELİ

Sözlü ve yazılı önergeler kısmında ise Taşköprü sarımsağının fiyatları ve üretimi hakkında çalışma yapılması istendi. Okunan önergeden sonra söz alan MHP Devrekani İGM üyesi Uğur Aydın, “Kastamonu’da sarımsak, şeker pancarı ve hayvancılık önemlidir. Sarımsak 3 ana kısımdan birisidir. Siyasetçiler kafa takımı olarak sarımsak hakkında ne yapılması gerekiyorsa yapmalıdır” dedi.

BOZAHMETOĞLU: ÇİN SARIMSAĞI TOHUMU SARIMSAĞI BİTİRİR

MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu’da Taşköprü sarımsağına, Çin sarımsağı tohumu girerse, Taşköprü sarımsağını bitirebileceğini söyledi. 

CEBECİ: SARIMSAĞA KOTA GETİRİLMELİ

AK Parti Azdavay İGM Üyesi Fahrettin Cebeci ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde daha önce yapılan toplantıda sarımsak, et ve siyez bulgurunda Kastamonu olarak problemin olmadığı söylendiğini hatırlattı. Cebeci, “Toplantıya maalesef katılım azdı. Bir mal fazla üretiliyorsa o malın fiyatı düşer. Sarımsağa kota getirilmelidir” diye konuştu. 

İNCE: SARIMSAĞIN ÖZÜ KORUNMALI

AK Parti Taşköprü İGM üyesi Osman İnce’de şöyle konuştu: “Geçen sene sarımsak 20 bin ton üretilirken, bu sene 25 bin ile 30 bin ton arasında üretildi. Biz sarımsağın özünü nasıl korumalıyız, onu bilmeliyiz.” 
Diğer meclis üyeleri de Taşköprü sarımsağı ile Çin sarımsağının farkından bahsederek, Taşköprülü çiftçilerin Çin sarımsağı ektirmemeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca üyeler, Çin sarımsağı ekene hukuki bir yaptırım yapılabilmesi yönünde araştırma yapılması gerektiğini ve sarımsak fiyatlarında istikrar sağlanmasını istedi.

“ASIL SORUN BAŞKA İLLERDE SARIMSAK EKİLMESİ”

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı Taşköprü sarımsağının ülke çapında marka değeri taşıdığını, televizyon kanallarındaki yemek programlarında dahi Taşköprü sarımsağının geçtiğini söyledi. Asıl sorunu başka illerde sarımsak ekiminin çoğalması olarak gören Kayıkcı, beyaz altın olarak tanınan Taşköprü sarımsağına sahip çıkmalısını istedi.
Uzun süre görüşülen yazılı önerge Esnaf, Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu’na gönderildi.

700 KAMYON SEVKİYAT, 200 KAMYONA DÜŞTÜ

Toplantının sözlü önerge kısmında ise MHP Devrekani İGM üyesi Uğur Aydın, et fiyatları ve et alımı hakkında konuştu. Et fiyatlarında önlem alınması gerektiğinin altını çizen Aydın, “1 kilogram et kaça mal oluyor? hesaplanmalıdır. Kurban Bayramı zamanında Devrekani’den 10 sene önce 700 kamyon sevkiyat vardı, şimdi ise rakam 200 kamyona düştü. Et konusunda ülke genelinde sıkıntı var” ifadelerini kullandı.
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER