Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik Komik duruma düşmeyi bıraksınlar

​​Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, bir basın açıklaması yaparak, “Araban sarımsağının coğrafi işaret alması gayet güzel, fakat halen Taşköprü sarımsağının adını kullanarak kendilerine prim yapma yoluna giderek komik duruma düşmeyi bıraksınlar. Taşköprünün kalitesini dünya kabul ediyor” dedi.

Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik  Komik duruma düşmeyi bıraksınlar

 

Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, bir basın açıklaması yaparak, “Araban sarımsağının coğrafi işaret alması gayet güzel, fakat halen Taşköprü sarımsağının adını kullanarak kendilerine prim yapma yoluna giderek komik duruma düşmeyi bıraksınlar. Taşköprünün kalitesini dünya kabul ediyor” dedi. 
Başkan Çelik yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; “Dün gazetelerde çıkan haber Taşköprü çiftçimizi çok ilgilendiren bir haber Gaziantep’in Araban ilçesinde yetiştirilen sarımsağa tescil almışlardır. Tabi ki her il ve ilçe de herkes yetiştirdiği ürüne sahip çıkmalıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

“100 YILLIK TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINI 
BİR KALEMDE SİLEMEZSİNİZ”

Ama yiğidi öldür, hakkını yeme. 3 sene önce dikilen, sarımsak olur patates olur fark etmez, 100 yıllık Taşköprü sarımsağını bir kalemde silemezsiniz. Taşköprülü çiftçiler bizden tohum alıp dikiyorlar diyemezsin. Daha kaliteli diyemezsin. Tescil alabilirsin ama küçümseyemezsin. Bu gün Edirne’den Hakkari’ye kadar hangi kişiye sorsan sarımsak dendi mi Kastamonu, Taşköprü sarımsağımı diye sorarlar. Sen bu seviyeye geldiğin zaman o zaman oturur konuşuruz. Kalitesini reklam yapmak istiyorsanız, adına festivaller düzenlenen ‘Beyaz Altın’ diye bilinen Taşköprü Sarımsağını örnek alabilirsiniz. Yardım isteyebilirsiniz, bu konu da ama Taşköprü sarımsağını kötüleyerek, yani reklam yaparak sarımsağınızı tanıtamazsınız.
Kastamonu denince akla, Şehit Şerife Bacı gelir, Şeyh Şaban-ı Veli gelir, Beyaz Altın sarımsak gelir. Sizde baklavanızla yapın reklamınızı, ilçenizin güzellikleri ile tanıtın, Taşköprünun Beyaz Altını ile reklam yapmayın. Zaten Türkiye olarak bu zor zamanlarda hastalıkla mücadele ederken, böyle polimiklere girmeyelim.”

Hamza Sefa Yılmaz/Taşköprü

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2020, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER