Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI TAKLİTLERİNDEN KORUNACAK

Kastamonu'da "Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri" toplantısı

06 Şubat 2020 Perşembe 14:14
TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI  TAKLİTLERİNDEN KORUNACAK
 

Kastamonu'da "Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri" toplantısı

Taşköprü ilçemizde “Sarımsak tarımının sorunları ve çözüm önerileri” toplantısı düzenlendi. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında Taşköprü Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda, Taşköprü sarımsağı ile ilgili sorunlar konuşuldu.

Vali Karadeniz, toplantının Taşköprü sarımsağının marka değerinin geliştirilmesine katkı sunacağını belirtti. Vali Yaşar Karadeniz, “Önceki toplantımızda Taşköprü sarımsağı ile ilgili önemli problemleri bunlarla ilgili neler yapılabileceğiyle ilgili fikirleri konuştuk. O toplantının sonucu olarak oluşturduğumuz çalışma gurubunun hazırlamış olduğu Taşköprü sarımsağı marka değerini koruma ve uygulama plan taslağını bugün birlikte konuşacağız. Benim önerim her maddeyi kendi içerisinde konuşarak, tartışarak yol almak böylece herhangi bir hususu atlamamak, eğer üzerinde değişiklik yapılması söz konusu olacaksa da o anda o değişikliğin işlenmesini sağlamak. Toplantımızın Taşköprü sarımsağının marka değerinin daha da geliştirilmesine katkı sunmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Üreticilerin Yerli Tohum Yerine  Yabancı Tohumlara Yönelmeleri ile Yerli Sarımsak Tohumu Üretiminin Giderek Azalıyor olması, Hastalıklardan Ari Tohumluk Üretiminin Yapılamaması, Yabancı Menşeili Sarımsakların Taşköprü Sarımsağı Adı Altında Piyasaya Arzı, Yabancı Sarımsakların Taşköprü Sarımsağı Üzerinde Oluşturduğu Haksız Rekabet Baskısı, Taşköprü Sarımsağının Marka Değerinin Korunması, Bilinçsiz Gübreleme, Hastalık ve Zararlılarla Yetersiz Mücadele, Toprak Analizinin Yapılmaması, Taşköprü’ de Üretilen Sarımsağın Üretim Miktarının Belirlenememesi, Üreticiyi Teşvik Edici Desteklerin Yetersizliği, Alatarla Pazar Yerinin Altyapı ve İdari Açıdan Yönetilebilir Olmaması, Piyasada 12 ay boyunca Taşköprü Sarımsağının Bulunmaması, Ülkemize Yurt Dışından İthal Edilen Sarımsakların Taşköprü Sarımsağına Haksız Rekabet Ortamı Oluşturması, Reklam ve Tanıtım Faaliyetlerinin Eksikliği, Genel Sarımsak Fiyatlarındaki Yıllık Fiyat İstikrarsızlığı Sonucu Taşköprü Sarımsağının Olumsuz Etkilenmesi konuları ele alındı.

Toplantıda dile getirilen sorunlar istek, talep ve çözüm önerilerinden oluşan konuların, alınan kararların takibinin yapılması ve ayrıntılı olarak çalışılması talimatını veren Vali Karadeniz, “Bu plan taslağında son konuştuğumuz, aldığımız notları da ekleyerek nihai şeklini veriyoruz. Bu süreçte de alınan kararların her maddesi için burada belirtilen kurumlar yarından itibaren çalışmalarına başlamalılar. Burada görmüş olduğum kararlılığı uygulamada ısrarcı olursak hangi sorun çıkarsa çıksın, hedefe ulaşmak için Taşköprü sarımsağını taklitlerinden korumak için ve her türlü engelin aşılacağını ve neticeye ulaşılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.  

Toplantıya Taşköprü Kaymakamı İbrahim Çenet, Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Taşköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Şallı, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ile diğer ilgililer katıldı. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV