Taş baskıyla Aş baskısı kalkacak

AKED'ten yapılan açıklamada; 'Özellikle son dönemde yaşanan pandemi nedeniyle kadınların yaşadığı sorunlar daha da artmış durumda. Erkek egemen yapıdan dolayı da cinsiyet ayrımcılığı hissedilmekte, kadın ve erkek arasında hissedilir derecede fırsat eşitsizliği yaşanmaktadır. Hazırladığımız bu proje aracılığıyla dezavantajlı kadınların ve genç kızların sosyokültürel ve ekonomik gelişimini artırarak onları sosyal risk olmaktan kurtarmak' ifadelerine yer verildi

Taş baskıyla Aş baskısı kalkacak

AKED'ten yapılan açıklamada; 'Özellikle son dönemde yaşanan pandemi nedeniyle kadınların yaşadığı sorunlar daha da artmış durumda. Erkek egemen yapıdan dolayı da cinsiyet ayrımcılığı hissedilmekte, kadın ve erkek arasında hissedilir derecede fırsat eşitsizliği yaşanmaktadır. Hazırladığımız bu proje aracılığıyla dezavantajlı kadınların ve genç kızların sosyokültürel ve ekonomik gelişimini artırarak onları sosyal risk olmaktan kurtarmak' ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Proje Destek Sistemi (Prodes) kapsamında Akademi Kültür ve Eğitim Derneği’nin başvurduğu  ve Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi’nin de proje ortağı olduğu Sanattan Kazanca Kadın Emeği isimli proje İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.  

Proje protokolünün  imzaları hafta başında AKED Başkanı Suzan Avanoğlu ve  Kastamonu Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yavuz Selim Şimşek tarafından atıldı.

Proje kapsamında Kastamonu merkezde yaşayan en az 3’ü engelli birey olmak üzere, 18-45 yaş aralığında eğitim eksikliği, fırsat eşitsizliği gibi sair nedenlerden dolayı herhangi bir kazancı olmayan ve sosyal risk altında, dezavantajlı, işsiz 30 genç kız ve kadının AKED bünyesinde kurulacak Taş Baskı ve İğne Oyası Eğitimi ve İş Atölyesi aracılığıyla mesleki ve kişisel yeterliliğinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliğinin artırılması amaçlanıyor.

AKED, proje hakkında yaptığı değerlendirmelerde şunları paylaştı: “Kastamonu Kültür ve Turizm potansiyeli yüksek bir il olmasına rağmen, farklı nedenlerden dolayı kadınlar konusunda yaşanan baskı ve kısıtlamalar bölgedeki kadınları dezavantajlı konuma düşürmektedir. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi nedeniyle kadınların yaşadığı sorunlar daha da artmış durumda. Erkek egemen yapıdan dolayı da cinsiyet ayrımcılığı hissedilmekte, kadın ve erkek arasında hissedilir derecede fırsat eşitsizliği yaşanmaktadır. Hazırladığımız bu proje aracılığıyla dezavantajlı kadınların ve genç kızların sosyokültürel ve ekonomik gelişimini artırarak onları sosyal risk olmaktan kurtarmak, Kastamonu’nun kültür değerlerinden olan Taş Baskı İşleme Sanatının dezavantajlı kadınlar aracılığıyla yeniden geliştirilmek ve ihyasını sağlamak, ilde yaşayan kadınlara ve genç kızlara ekonomik kazanç sağlayacak mesleki bilgi ve beceri kazandırarak kadın istihdamının artırılmasına katkı sunmak, kadınlar arasında sosyal ve ekonomik girişimciliği yaygınlaştırmak, kadınların girişimcilik ruhunu ve liderlik vasfını geliştirmeyi hedefliyoruz.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER