Tarım’dan örnek uygulama

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, köyleri gezerek kadın çiftçilere hem tarım hem de sosyoloji alanında eğitimler vermeye devam ediyor.

Tarım’dan örnek uygulama
banner72

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personellerinden Ziraat Mühendisi Ömür Onur, Sosyolog Aysu Köserecep ve kadın çiftçilerin katılımı ile Merkez Ortaköy, Eşen ve Yürekveren Köylerinde kadın çiftçi eğitim ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

Toplantılarda Aysu Köserecep tarafından; toplumda kadın olmak, kadının sosyal hayattaki rolleri, kırsal alanda kadının yeri, toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsiyetçilik, kırsal alanda erken çocukluk eğitimin önemi ve onlarla iletişime geçerken dikkat edilmesi gereken noktalar ile aile içi iletişim konularında bilgiler verildi.

Köserecep, şu ifadelere yer verdi; “Kırsal alanda dezavantajlı grup içerisinde yer alan kadınların maruz kaldığı ayrımcılığın altında cinsiyetçilik yatmakta ve bu durum sosyalizasyon (toplumsallaşma) süreciyle kuşaktan kuşağa aktarılarak öğrenilmiş çaresizliğe neden olmaktadır. Oysaki kırsal kesimde kadınlar da üreten kesim içinde yer almaktadır. Kadın ve erkek arasında yer alan ve kadını kırsal kesimde dezavantajlı grup içerisine atan bu durum eğitim ile aşılabilecektir. Çünkü; toplumsal cinsiyet, toplum içinde yeniden inşa edilebilen ve eşitlikçi bir forma dönüştürülebilen bir şeydir."

Köserecep; ayrıca eğitimlerde erken çocukluk döneminde verilen destek ve çocuklarla kurulan iletişimin, çocukların hem eğitim hayatlarında hem de yaşamlarının tüm evrelerinde ana belirleyici faktörlerden biri olduğunu, bu nedenle de aile içi iletişim konusunun büyük önem taşıdığını ifade ederek bu konularda da bilgiler verdi. Aile içi iletişimde iletişimi tahrip eden emir vermek, eleştirmek gibi iletişim engellerinden kaçınmamız gerektiğini ifade ederek iletişimde empatinin önemini dile getirdi.

Ziraat Mühendisi Ömür Onur tarafından ise çiftçilere, kadın kooperatifçiliği ve üretimde kadının yeri, kadının ekonomideki ve üretimdeki önemi ile hububat ekimi konularında bilgiler verildi.

Karabuğday ve Karabuğday Yetiştiriciliği ile Mürver Yetiştiriciliği konularının anlatıldığı toplantıda Onur, " Bahçelerde bakımla birlikte toprak analizi yaptırmak da çok önemli. Bakım ekim ve dikim öncesi en önemli kültürel işlem. Her şeyi usulüne uygun olarak yaparsak verimimiz de ona göre olur. Bir de maalesef biz etrafımızdaki pek çok ürünün kıymetini bilmiyoruz. Bu ürünleri tanımıyoruz. Mürverde bunlardan biri. Dünyada, kış aylarında, gerek bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekse kahvaltılık reçel olarak tüketimi çok yaygın. Fakat bizim ülkemizde henüz bilinmiyor. Biz de istiyoruz ki Mürver kadınlarımızın ana üretim konularından biri olsun. Hele bir de bir Kadın Kooperatifi de kurulursa satışı konusunda da sorun yaşanmayacaktır. Böylece kırsalda kadınlarımızın güçlenmesi ve kendi kendilerine yeter hale gelmesi için önemli bir adım atılmış olacaktır'' dedi.

Kadın çiftçilerin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından işletme ziyaretleri yapılarak toplantı sonlandırıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER