banner38

banner46

banner47

26 Mayıs 2020 Salı

TARIM’DA ÇALIŞTAY YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından birlikte yürütülen "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi" (KDAKP) kapsamında, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde uygulanacak olan Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi "Mevcut Durum Araştırma Eğitim Çalıştayı" Ilgaz Dağı Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynaklar Araştırma ve Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

09 Mayıs 2019 Perşembe 11:17
  TARIM’DA ÇALIŞTAY YAPILDI


Tarım ve Orman Bakanlığı ile Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından birlikte yürütülen "Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi" (KDAKP) kapsamında, Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinde uygulanacak olan Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi "Mevcut Durum Araştırma Eğitim Çalıştayı" Ilgaz Dağı Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynaklar Araştırma ve Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıya, Tarım ve Orman İl Müdürü ve Proje Bölge Koordinatörü Osman Yaman, İl Müdür Yardımcısı Murat Türkmen, Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Dış Kaynaklı Projeler Koordinatörü Saliha Akbaş ve Ziraat Mühendisi Aylin Çelik, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Uzmanı Muhyettin Sirer, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü ve Proje İl Koordinatörü Sinan Çelebican, G&G Danışmanlık Genel Koordinatörü Güner Gücük, Saha Koordinatörleri Kadir Gürtan, Duygu Yazıcı ve Enver Bilgin ile Kastamonu, Sinop ve Bartın İlleri İl Proje Yürütme Birimi ile Çiftçi Destek Ekibi personelleri katıldı.

Ilgaz Dağı Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynaklar Araştırma ve Eğitim Merkezinde saat 10.00’da başlayan toplantının açılışında bir konuşma yapan İl Müdürü Osman Yaman; “Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesinin şu anda Ülkemizde toplam altı ilde yürütüldüğünü, Batı Karadeniz Bölgesinde ise; Bartın, Kastamonu ve Sinop İllerinde yürütüleceğini, İlimizin Koordinatör İl olması nedeniyle bu gün burada bu toplantı ile sizlere ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu, bu projeler ile bölgemiz kırsal kesiminin sorunlarının azaltılarak; tarımının daha da ileriye gideceğine gönülden inandığını" ifade etti.

İl Müdürü Yaman konuşmasının devamında; Projenin ilimiz ve bölgemiz açısından öneminden bahsederek bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerektiğini, bunun içinse üretime yönelik projeler yapılması gerektiğini vurguladı.

İlimizin tarım potansiyeli hakkında kısa bilgiler veren İl Müdürü Yaman; projenin ilimiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Dış Kaynaklı Projeler Koordinatörü Saliha Akbaş; Bakanlık olarak ülkemizde pek çok başarılı dış kaynaklı proje uyguladıklarını, bu projenin de başarılı bir şekilde uygulanacağına inandıklarını belirtti.

Mevcut durum araştırmasının bu başarı için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Akbaş; yapılacak yatırımların belirlenmesinde ve başarısında önemli rol oynayacağını ve bu nedenle eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Çalıştayın proje ve illerimiz için güzel ve verimli geçmesini diledi.

Son olarak söz alan ve araştırma çalışmasını hazırlayan G&G Danışmanlık Genel Koordinatörü Güner Gücük ise; Proje kapsamındaki illerin projenin uygulanması konusunda istekli ve hazır olduklarını görmenin mutluluk verici olduğunu ve bu araştırma çalışması ile proje öncesi ve sonrasında çok önemli ve değerli veriler elde edileceğini söyledi. Araştırma çalışmasının en kısa sürede tamamlanmasının projenin başlaması için gerekli olduğunu vurgulayan Gücük, katılımcılara başarılar diledi.

Sonrasında G&G Danışmanlık Saha Koordinatörleri Kadir Gürtan, araştırma çalışmasında kullanılacak olana anket formları bu anket formlarının nasıl uygulanacağı konusunda kapsamlı bir eğitim gerçekleştirdi.

Çalıştayın ikinci ve son gününde İlimiz Merkez Terzi Köyüne gidilerek; çiftçiler ile anket uygulama çalışması yapıldı. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV