Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden YALANLAMA

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Sayıştay Raporu’nda Kastamonu’da, Genç Çiftçi Projesi kapsamında dağıtılan hayvanlarda hastalık olduğu ve soğuk zincir altyapısının eksikliğinden dolayı hayvan aşılarının zayi olduğu gündeme gelmişti.

 Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden  YALANLAMA
banner72

 

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen Sayıştay Raporu’nda Kastamonu’da, Genç Çiftçi Projesi kapsamında dağıtılan hayvanlarda hastalık olduğu ve soğuk zincir altyapısının eksikliğinden dolayı hayvan aşılarının zayi olduğu gündeme gelmişti.

Konu ile ilgili olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilerde Kastamonu’da 2 adet koruyucu aşıların muhafazası amacıyla, 1 adette gıda numunelerinin muhafazası amacıyla 3 tane soğuk hava deposu ve 1 adette frigofrik (soğutucu) özellikli kabinli araç bulunduğu belirtildi. Ülke genelinde aşılama programında zayiatın yüzde 10 seviyesinin altında olmasının kabul edilebilir olduğu ilimizde ise 2018 yılında yüzde 5,9 oranının da aşının zayi olduğu bilgisi verildi.

Ayrıca Sayıştay’ın ‘Hastalıklı hayvanlar Genç Çiftçilere dağıtıldı’ tespiti ile ilgili olarak ta müdürlükten şu bilgiler edinildi; 3 yıl içerisinde Genç Çiftçi Projesi kapsamında ilimizden dağıtımı yapılan 2 bin 476 büyükbaş hayvandan 1 tanesinin tüberküloz hastalığından, dağıtımı yapılan 6 bin 432 küçükbaş hayvandansa 11 tanesinin koyun ve keçi vebası hastalığından öldüğü belirtildi.

“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ilimizde zayi olan aşı miktarı yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. Buna göre müdürlükten yapılan bilgilendirme şöyle;

“Sayıştay raporu örnekleme yoluyla seçilen illerin verileri üzerinden hazırlandığından, söz konusu raporda belirtilen veriler ülke geneli bir programı toptan yansıtmamaktadır. İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında yapılan çalışmalar takip altında titizlikle yürütülmektedir. Bakanlığımız tarafından program kapsamında yıl içerisinde ilimiz için tahsis edilen aşılar; 2014 yılında İl Özel İdaresi Tarım Hizmetleri Bütçesi kaynaklı alımı yapılarak, il müdürlüğümüze kazandırılan 37 BB 294 plakalı Fiat Fiorino marka frigofrik (soğutucu) kabinli resmi aracı ile ilgili Enstitü Müdürlüklerinden teslim alınarak, soğuk zincir şartları bozulmadan il müdürlüğümüz soğuk hava deposuna getirilerek muhafaza altına alınmaktadır. İl müdürlüğümüzde hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında koruyucu aşıların muhafazası amacıyla iki adet ve gıda numuneleri muhafaza amaçlı bir adet olmak üzere toplam 3 soğuk hava deposu vardır. Yıllar içerisinde periyodik olarak küçük ve büyükbaş hayvan işletmeleri ziyaret edilerek kontrollerin yapıldığı ifade edilirken, “Koruyucu aşılama programı kapsamında 272 bin 364 doz aşı il müdürlüğümüz 2017 yılı stokunda mevcut olup buna ilave olarak 2018 yılı içerisinde 1 milyon 362 bin 825 doz aşı temin edilmiştir. Mevcut aşının 1 milyon 256 bin 110 dozu hayvan aşılamasında kullanılmış 75 bin 156 doz aşı zayi olmuş ve 2018 yılı sonunda stokta 303 bin 923 doz aşı kalmıştır. Dolayısıyla kullanılan aşı ile zayi olan aşı oranlandığında yüzde 5,9 oranında aşı zayiatı verildiği tespit edilmiştir. Ülkemiz genelinde uygulanan aşılama programlarında zayiatın yüzde 10 seviyesinin altında olması normal kabul edilmektedir. Basında çıkan beyanlarda görüldüğü üzere, ilimizde soğuk zincir altyapısının yetersiz olması nedeniyle hayvan hastalıklarıyla mücadele için kullanılan aşıların halkın parasını israf ederek zayi edildiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. 2018-2019 yıllarında il ve ilme müdürlükleri personelince uygulanmış olan koruyucu aşıların teslim alındıktan hayvana uygulanana kadarki süreçte soğuk zincir şartlarında başarılı olarak uygulandığı, ilimiz genelinde ciddi salgın hastalıkların gözlenmemesi ile kendini belli etmektedir. Aksi durumda soğuk zincir şartları sağlanmadan yapılan uygulamalarda canlı aşı özelliğindeki aşıların, hayvanlara uygulandığında hayvanlarda koruyucu değeri sağlamamaktadır.”

HAYVAN HASTALIKLARI

Ayrıca Sayıştay’ın ‘Şartnamede yer almayan hayvan ırklarının 2018 yılında genç çiftçilere dağıtıldığı, genç çiftçilere teslim edilen hayvanlarda bazı hastalıklar tespit edildiği’ yönünde ki tespitleri ile ilgili de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiler şu şekilde;

“2016 yılında 152 yetiştiriciye 912 baş simental, aubrac, limousine, şarole ve angus ırkı ithal büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 38 yetiştiriciye 1520 baş akkarman ve kıvırcık ırkı küçükbaş hayvan, 4 yetiştiriciye de 160 baş kıl keçisi yurtiçinde temin edilerek verilmiştir. Dağıtılan küçükbaş hayvanlardan sadece 1 tanesi Koyun Keçi Vebası Hastalığından ölmüştür. 2017 yılında 134 yetiştiriciye 804 baş simental melezi ve montofon melezi ırkı büyükbaş hayvan, yurtiçinden temin edilerek dağıtılmıştır. 69 yetiştiriciye ise 2 bin 366 baş akkarman ve merinos ırkı küçükbaş hayvan yurt dışından ithal edilerek verilmiştir. Ayrıca 2 yetiştiriciye 74 baş kıl keçisi yurtiçinden temin edilerek ilimizde dağıtılmıştır. Dağıtılan küçükbaş hayvanlardan 8 adedi Koyun Keçi Vebası Hastalığından ölmüştür. 2018 yılında ise 132 yetiştiriciye 760 baş simental melezi ve montofon melezi ırkı büyükbaş,  68 yetiştiriciye 2 bin 312 baş akkarman ırkı küçükbaş hayvan yurtiçinden temin edilerek ilimizde dağıtılmıştır. 20 kişiye ise 100 adet manda verilmiştir. Dağıtılan hayvanlardan 2 adedi Koyun Keçi Vebası Hastalığından, büyükbaş hayvanlardan ise 1 adedi Tüberküloz Hastalığından dolayı ölmüştür.”

Ayrıca Tarım İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilerde, dağıtılan hayvanların sayısına ve bakım şartlarına bağlı olarak 3 yıl içerisinde gerçekleşen hayvan ölümlerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu belirtildi.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER