banner38

banner39

banner46

banner47

27 Şubat 2020 Perşembe

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç SİYEZ ÖNE ÇIKIYOR

Kastamonu’ya gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti.

30 Ağustos 2019 Cuma 10:47
 Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç SİYEZ ÖNE ÇIKIYOR
 

Kastamonu’ya gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Kastamonu’ya geliş nedeninin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaz kampları kapsamında faaliyet gösteren Yolkonak Gençlik Kampı’ndaki gençleri bilgilendirmek olduğunu belirtti.

Tunç, “Bakan Yardımcıları gençlik kamplarını ziyaret ederek, Bakanlıklarının faaliyetleri hakkında gençleri bilgilendirmeleri konusunda talimat verildi. Bu talimat ve program çerçevesinde gençlik kamplarını ziyaret ediyoruz” dedi.

“EN ÖNEMLİ MADDE SİYEZ BUĞDAYI OLACAK”

Önümüzdeki günlerde Uluslararası Buğday Toplantısı yapılacağını ifade eden Bakan Yardımcısı Tunç, “Dünyada buğday alanında uzman kişiler Türkiye’de toplanacak. Ülkemizdeki buğday çeşitlerinin tanıtılması ve bunlar ile ilgili yapılabilecek çalışmaların ele alınacağı çok önemli bir toplantı yapılacak. Bu toplantının birincil, en önemli maddesi siyez buğdayı olacak. Bu toplantıda buğdayın sağlıkla ilişkisi tartışılacak. Yüksek verimden ziyade, insan sağlığına etkisi konuşulacak. Tabi bunu insan sağlığı ile ilişkilendirdiğimizde siyez bir anda öne çıkıyor. Bu noktada bunlar konuşulacak. Siyez konusunda da pazarı ürkütmemek lazım. Fiyatında makul fiyatı aşmamak lazım. Tarımda bilişimin kullanılması ile alakalı da ciddi gelişmeler var. Onlarla üretimi analiz etmek mümkün. Kısa zamanda da bu gelişmeler kamuoyuna duyurulacak” dedi.  

“BAKANLIK MÜTEŞEBBİSLERE DESTEK VERİR”

Bakan Yardımcısı Tunç, İşletme tesisleri açılması için Bakanlık olarak destekler verdiklerini ifade etti. Tunç, “Bakanlık bu tür tesisler yapacak olan müteşebbislere destek verir. 2 türlü destek verir. Bir Kırsal Kalkınma Yatırımlarından yüzde 50 bir destek var. Birde IPARD kaynaklarından verilecek yüzde 70’lere çıkan destekler var. Ayrıca Sanayi Bakanlığı’nda yatırımcılara verilen kredi desteği var. Bu desteklerle yatırımı teşvik ediyoruz” diye konuştu.

KARADENİZ: ORMANCILIĞIN BAŞKENTİYİZ

Vali Yaşar Karadeniz, Devrekani’de Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde çalışmalar olduğunu anlattı. Karadeniz, “Devrekani’de Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi için kuruluş onayı alındı. Orada da yem üretimi aşamasından, işlenmiş hayvansal ürünlere kadar entegre bir sistem kurulacak. İlimiz açısından da tarım ve hayvancılık oldukça önemli. Büyükbaş hayvancılık konusunda da ülkemizde önde gelen illerden biriyiz. Ormancılığın başkentiyiz. Bakanlığınızla da görev anlamında iç içe olan bir vilayetiz. Burada geliştirilecek, tarım, hayvancılık ve ormancılıkla ilgili projeler ciddi bir alan bulacaktır. Siyez artık bizim markamız. Siyeze ciddi bir talep oluşmuş durumda. Talebin artmasıyla yükselen fiyatlar üretimi de arttırıyor. Önemli olan fiyat dengesini sağlamak. Üretim alanlarında iyi belirlenmesi önemli. Siyez tohumuyla her yerde ekilen ürün aynı mıdır? Bunların analiz edilmesi gerekir. Bu bizim açımızdan önemli. Ürünün gerçekten ne olduğunun her yerde ayrı ayrı tespit edilmesi uygun olacaktır. Özellikle gençlerimizin kamp alanlarını değerlendirilerek, Bakanlıklarımızın faaliyetleri hakkında bilgilendirilmeleri oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV