Tarım İl Müdürü Osman Yaman: Çiftçi üretti, bakanlığımız destekledi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) ve Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap uygulamaları kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi tebliği hakkında toplantı yapıldı. 2006 yılında bugüne kadar 13. etabı uygulanacak olan proje kapsamında 243 projenin tamamlandığı, bu projelere 18 milyon 851 bin 768 TL hibe ödemesi yapıldığı ve 500’ünh üzerinde istihdam sağlandığı açıkladı.

Tarım İl Müdürü Osman Yaman: Çiftçi üretti, bakanlığımız destekledi
banner72

 

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) ve Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap uygulamaları kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi tebliği hakkında toplantı yapıldı. 2006 yılında bugüne kadar 13. etabı uygulanacak olan proje kapsamında 243 projenin tamamlandığı, bu projelere 18 milyon 851 bin 768 TL hibe ödemesi yapıldığı ve 500’ünh üzerinde istihdam sağlandığı açıkladı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) ve Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap uygulamaları kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi tebliği hakkında toplantı yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman ve danışman firmaların katılımıyla gerçekleşen toplantıda Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın (KKYDP)  içeriği görüşüldü.

KKYDP ve Kırsal Kalkınma Destekleri 13. etap kapsamında tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi tebliği hakkında sunum yapan Ziraat Mühendisi İl Proje Yürütme Birimi Yetkilisi Abdurrahman Karakaya, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak için, gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyete yönelik yatırımları ile basınçlı sulama sistemleri konularında yapacakları öz sermayeye dayalı projeli yatırımlarını teşvik etmek amacıyla hibe desteği verilmesini sağlayan kırsal kalkınma programıdır. Programın amacı, doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak; kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi entegrasyonunun sağlanması, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliğinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasıdır.KKYDP kapsamında her yıl çıkartılan tebliğ ile belirlenen süre içinde Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi ile tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere ve makine ekipman alımlarının desteklenmesi ile yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanılmasının yaygınlaştırılmasına yönelik projelere; Ekonomik yatırım projelerinde hibeye esas proje tutarının yüzde 50 si, toplu basınçlı sulama projelerinde hibeye esas proje tutarının yüzde 75’i hibe olarak verilmiştir. 2006 yılından bu yana 13. etabı uygulayacak olduğumuz tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi konusunda ilimizde bugüne kadar Çiftçilik Faaliyetlerin Geliştirilmesi (ÇFG) konuları dahil olmak üzere toplam 243 proje tamamlanmış olup, 18 Milyon 851 Bin 768 TL hibe ödemesi yapılmıştır. Yatırımlarla 500’ün üzerinde istihdam sağlanmıştır” dedi.

“KIRSAL ALANDA EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞME SAĞLANACAK”

Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıklayan Karakaya, “Yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine yönelik usul ve esasları içeren tebliğle kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususlar belirlendi.  Tarımsal ürünlerle tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik tesis yatırımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan sera yatırımları, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının arasında bulunduğu konular, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek. Sert kabuklu meyveler hariç, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım teklifleriyle yurt dışında üretimi yapılan ürünlerin işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırımlar hibe desteği kapsamında bulunmayacak. Büyükbaş ve küçükbaş mezbahası konusunda kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon başvuruları dışındaki başvurular kabul edilmezken, kanatlı kombinası konusunda sadece yeni tesis kapsamında başvuru yapılabilecek. Çay ve fındık konusunda sadece yaş çay ve fındık üretiminin yapıldığı illerden başvuru alınacak. Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

“PROJE TUTARININ YÜZDE 50’SİNE HİBE YOLUYLA DESTEK VERİLECEK”

Proje tutarının yarısına hibe verileceğini ifade eden Ziraat Mühendisi İl Proje Yürütme Birimi Yetkilisi Abdurrahman Karakaya, “Yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma süresi 15 Kasım 2020'de son bulacak. Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekecek. Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler veya tüzel kişilerin ekonomik yatırım konularında başvuruda bulunması halinde hibeye esas proje tutarı, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2 milyon 500 bin lira, tamamlama olan başvurularda 1 milyon 750 bin lira ve kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda 1 milyon 250 bin lira üst limitini geçemeyecek. Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında da hibeye esas proje tutarı 500 bin liraya kadar olabilecek. Hibeye esas proje tutarı alt limiti 50 bin lira olacak. Proje tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Diğer yüzde 50'si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin edecek” açıklamasında bulundu.

YAMAN:  BAŞARI VARSA BERABER, BAŞARISIZLIK VARSA DA BERABERDİR

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, amaçlarının Kastamonu tarımının daha iyiye gitmesi ve daha çok proje üretmesi olduğunu söyledi. Yaman, “2018 yılında bakanlığımız çiftçisine 125 Milyon TL destek yaptı. Çiftçi üretti ve bakanlığımız destekledi. Bakanlığın desteklediği tüm projelerde Kastamonu var. Kastamonu coğrafyasına baktığımızda çoğu konuda Türkiye’de ön sıralarda Kastamonu’da her şey olur. Sahilde narenciye, kivi, zeytin ve diğer kısımlarda başka ürünler olabilir. Bizim rakımdaki farklılığımız ise avantajımızdır. Proje yapan kişiler bizler için çok önemlidir. Bakanlığımızın yaptığı destekler ve arkadaşlarımızın gayretiyle Kastamonu’da üretim her geçen gün artıyor. Ancak yeterli değil. Küçük baş hayvan sayısı yaklaşık 105 bindir ancak aşağıya doğru iniyor. Kestane, orman ürünü, çiçek ve çam balı üretiliyor. Pazarlama sorunumuz yok. Çeltikte rakamlar yukarı doğru gidiyor. Siyez buğdayı ve ürünleri 40 dekar civarında yapıldı. Siyez ürünleriyle ilgili endüstriyel bir işleme tesisi göremiyoruz. Gönül arzu eder ki, Devrekani’de, İhsangazi’de tesisimiz olsun. Sahildeki kestane ile,Türkiye’deki kestane üretiminin ilk 2 ya da 3’üncü sırasındayız. 14 bin hektar kestanemiz var. 4 bin hektar ise kestane ormanıdır. Kestane işleyen tesisimiz maalesef yok. Sahilde kestane işleyen bir tesis yaptığımızda bunu bakanlığımız destekleyecektir. Toprak Mahsulleri Ofisi İnebolu ilçemizde fındık alımına başlayacaktır. Daha önceden olmayan bir uygulamayı bakanlığımız getiriyor. Fındıkta dekara verilen ödeme arzu edilir seviyede değil. Fındık organik bir üründür. Çiftçilerimiz ilaç konusunda ise çok tedbirli, mümkün olduğunca kullanmıyorlar. Sarımsak ekilişi arttı. Yaklaşık 27 bin dekar alanda sarımsak ekiliyor. Merkez, Taşköprü ve Hanönü’nde sarımsak ekimi var. Bu sene afet oldu ama fiyatlarımız çok güzel. Silajlık mısır ise 50 bin dekar ekildi. Çalışmaları hep beraber yapıyoruz. Kurumumuzda başarı varsa beraber, başarısızlık varsa da beraberdir” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER