''TARİHİN YAZILDIĞI TOPRAKLARDAYIZ''

Konuşmasına, 'Tarihin yazıldığı topraklardayız' ifadeleriyle başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu,Tarihin en onurlu mücadelelerden birini zaferle taçlandıran ve ardından da cumhuriyetimizi kurarak, milletimizin yolunu belirleyecek tek ve yegane unsur olarak belirleyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazi meclisimizin, ordumuzun, milletimizin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle yad ediyorum'' dedi

''TARİHİN YAZILDIĞI TOPRAKLARDAYIZ''

Konuşmasına, 'Tarihin yazıldığı topraklardayız' ifadeleriyle başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu,Tarihin en onurlu mücadelelerden birini zaferle taçlandıran ve ardından da cumhuriyetimizi kurarak, milletimizin yolunu belirleyecek tek ve yegane unsur olarak belirleyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazi meclisimizin, ordumuzun, milletimizin tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle yad ediyorum'' dedi.

Türkiye'nin, İstiklal Mücadelesiyle birlikte kendi bağımsızlığının yanı sıra pek çok millete de ümit olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Kasapoğlu, ''Vatanın kurtuluşu için kadın, erkek fark etmeksizin eli silah tutan herkes, ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ şuuruyla düşmana karşı yekvücut olmuştur. Nice engelleri bir ve beraber olarak aşmıştır. İstiklal mücadelemizdeki her bir an, her bir tarihi nokta ayrı ayrı üzerine düşünülmesi, araştırılması, öğrenilmesi gerekiyor. İşte o şanlı mücadele esnasında bu aziz topraklarda pek çok müthiş detayla doludur'' ifadelerine yer verdi.

''İNEBOLU'NUN YERİ BİR BAŞKADIR''

'İnebolu'nun yeri bir başkadır' ifadelerini kullanan Bakan Kasapoğlu, '' Milli mücadele yıllarında İnebolu adeta Anadolu’nun dışa açılan bir penceresi olmuştur. Vatanımızın pek çok bölgesindeki işgal durumu, dışarıdan gelen destekler için İnebolu-Ankara hattının önemini ortaya çıkarmaktadır. İstanbul’dan gelen malzemeler, cephaneler, milli mücadeleye katılmak isteyen birçok insanımız için Anadolu’ya İnebolu’dan açılan bir lojistik hat üzerinden sevk edilmiştir. Yüzlerce insan İnebolu üzerinden İstiklal Savaşı’na katılmıştır. Milletimizi kurtuluşa götüren yoldur İnebolu. Gazi Mustafa Kemal Paşa, savaşın kazanılmasında çok etkili olan bu hattın önemini ‘Gözüm Sakarya-Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da’ sözüyle ifade etmiştir. Türkiye’da tek İstiklal Madalya’sı olan ilçemizdir İnebolu. Kadınların gözlerini kırpmadan, özveriyle verdikleri şanlı mücadelenin, destanın adıdır İnebolu. Kadınların bu anlamdaki üstün rolü, tarihe çok köklü bir şekilde altın harflerle yazılmıştır. Şerife Bacı’dır İnebolu, Halime Çavuş’tur İnebolu. Üzerindeki montu cephaneleri soğuktan korumak için üstünü örten Şerife Bacı’nın adıdır İnebolu. ‘Benim üşümem hiç mühim değil; bu cephaneler vatana millete lazım’ diyen Şerife Bacı’dır. Şerife Bacı’nın bu hissiyatı, bu aziz milletin yüreğinde yanan bağımsızlık ateşinin istikbal ve istikrar ruhunun ne kadar güçlü, ne kadar sönmez, bitmez olduğunun ispatıdır'' diye konuştu.

''KASTAMONU'DA SPOR  ADINA BİR ÇOK PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK''

Kastamonu'da, köylere kadar spor adına bir çok proje gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, gelecek yatırımların da sinyalini verdi. Milletimizin her şeyin en iyisine layık olduğunu söyleyen Kasapoğlu, ''Yine bunları birlikte inşa edeceğiz. İnşallah bu yürüyüşümüz, İstiklal yürüyüşümüz, İstikbalimize güven adıyla yaptığımız yürüyüşümüz, bizler İstikbalimize, gençlerimize, yarınlarımıza güveniyoruz. İnanıyorum Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşümüz, gençlerimiz açısından yarınlara olan anlamla mücadelemize belli bir misyonu ifade edecektir. Hamdolsun bu çalışmayı bu yıl pandemi kısıtlamalarına rağmen gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte 365 güne yayarak gençlerimizi buraya göndererek tarihi, bu eşsiz kahramanlığı keşfetmelerine vesile olacağız. Hem gençlerimizin bir araya gelerek birbirlerini tanımasına hem Kastamonu’da ve İnebolu’daki vatandaşlarımızla bir araya gelmesine vesile olacağız'' ifadelerine yer verdi.

VALİ AVNİ ÇAKIR:

''İSTİKLAL MADALYAMIZ, VATAN MÜDAFASINDA GÖSTERİLEN KAHRAMANLIKLARIN NİŞANESİ''

Programda konuşan Vali Avni Çakır ise Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen cephanelerin, İstiklal Yolu üzerinden Ankara'ya, oradan da Kuvayi Milliye güçlerine ulaştırıldığını söyleyerek, ''İnebolulular ve Kastamonu halkı, Türk İstiklal Mücadelesi'nde çok önemli bir görev yapmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Gözüm Sakarya'da Dumlupınar'da, kulağım İnebolu'da' sözü; bu güzergahın önemini ortaya koymaktadır. Milli Mücadelede  İnebolu'nun önemi düşmanın dikkatini çekmiş, Yunan donanmasına ait gemi, 9 Haziran 1921 günü İnebolu limanını bombalamış ancak  karşılaştıkları güçlü savunma ve mücadele karşısında karaya çıkamadan geriye dönmüşlerdir. Bu nedenle her yıl 9 Haziran tarihi İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1924 yılında İnebolu, mavnacılar şahsında tüm İnebolululara verilen İstiklal Madalyası, vatan müdafaasında  gösterdikleri destansı  kahramanlıklarının bir nişanesi, İstiklal Madalyalı tek ilçe olması da ayrıca bir onur vesilesidir'' dedi.

Yürüyüşün, Kurtuluş Mücadelesinde şehit olan aziz hatırasını yad etmemize vesile olacağını sözlerine ekleyen Vali Çakır, ''Atatürk ve İstiklal Yürüyüşünün,  bakanlığımızın onayıyla bu yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın himayesine alınmış olması,  İstiklal Yolu ruhunun, gençlerimize aktarılması bakımından son derece önemlidir.   Bu vesileyle, Anadolu'nun işgaline karşı canları pahasına mücadele eden, bağımsızlığımıza göz dikenlere karşı kahramanca mücadele ederek, devletimiz; vatanımız, bayrağımız, istiklalimiz uğruna şehadet şerbetini içen, bizlere bu cennet vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve  ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum'' diye konuştu.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK:

 ''İSTİKLAL MÜCADELEMİZ HALA DEVAM EDİYOR''

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de, İnebolu'dan cepheye ulaştırılan cephanelerin milli mücadelede büyük bir rol oynadığını kaydederek, ''Bu sevkiyat devam ederken, 9 Haziran 1921 tarihinde 2 tane yunan savaş gemisi geliyor ve bu sevkiyatı önlemek için İnebolu’yu bombalamaya başlıyor. İnebolu topçu birliği, çok güzel bir karşılık veriyor ve bu bombalamayı püskürtüyor. Böylece Yunan gemilerinden karaya çıkışı engelleniyor. İşte bundan yaklaşık 3 yıl sonra 9 Nisan 1924 tarihinde TBMM kararıyla 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü ve aynı zamanda İnebolulu kayıkçılara tek istiklal madalyası veriliyor. Bunun anlamı İnebolu ve Kastamonu için çok büyük; Türkiye’de İstiklal Madalya’sına sahip tek ilçe İnebolu, hamdolsun. Bunun değerini biliyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın programına alındığını hatırlatan Milletvekili Metin Çelik, ''İstiklal mücadelemiz hala devam ediyor. O gün atalarımız bu mücadeleyi 7 düvele karşı verdiler ve bu ülkeyi, bu güzel vatanı bize emanet ettiler. Bugünde bir asır sonra o gün Yunanistan’ı üzerimize salanlar, bugün terör örgütlerini kullanarak üzerimize geliyorlar. Bugün Türkiye’nin güçlü mücadelesini, büyük yükselişini örgütler eliyle engellemeye ve bizim hızımızı kesmeye çalışıyorlar. Asla başaramayacaklar, asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. İnşallah bu istiklal mücadelemizi; istikbale güven diyerek geleceğe taşımaya devam edeceğiz'' dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI:

''ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA PROGRAMLARINIZI 9 HAZİRAN'A GÖRE YAPIN''

Millet Mücadelenin iki önemli yolu olduğunu hatırlatan CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise, ''Birincisi işgal altındaki İstanbul'da  her şeye rağmen Bandırma Vapuru'na binip, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığına kurtaracağına olan siyasi iradenin İnebolu kıyılarından geçerek Samsun'a, oradan Havza'ya oradan Amasya'ya, Sivas'a, Erzurum'a ve oradan Ankara'ya uzanan siyasi yoldur. Milli Mücadelenin bir de ikinci yolu vardır, o da Rahime Kaptanların kayıklarıyla İnebolu'ya gelip üç yüz bin ton cephaneyi Hamamcı Kadı Salih'lerin omuzlarında, Şerife Bacı'nın ellerinde, buradan Ankara'ya oradan Dumlupınar'a ulaştıran ikinci yoldur'' diye konuştu.

İstiklal Yolu'nun, bağımsızlık uğruna çekilen çilenin ve ödenen bedelin adı olduğunu sözlerine ekleyen Baltacı, ''Bu yolu yürüyen dedelerimiz, ninelerimiz, bu ülkenin demiryolları, limanları yine bizim olsun diye yürüdüler. İstiklal Yolu'nu yürüyenler Saltanatın çektiği kredileri, faiz lobilerine ödemeyelim diye yürüdüler. Bu yolda çekilen çile büyük ve  ağırdır. Onun için, Mustafa Kemal Atatürk;  9 Haziran'da  İnebolu'yu, Yiğit İnebolu'nun kahraman  çocuklarını İstiklal Madalya'sıyla onurlandırmıştır ve 'İstiklal Yolu, teslim olmamaktır, İstiklal Yolu, hangi şartta olursanız olun, hangi karanlıkta olursanız olun, mücadele etmek, milletimize güvenmek demektir.  Her kentin bir tarihi vardır, her toprağın bir tarihi vardır. Kastamonu'nun 23 Ağustos'u vardır. Atatürk'ün İnkılaplarının tarihidir. 10 Aralık 1919  ilk kadın mitingi vardır,  İnebolu'nun da 9 Haziran'ı vardır. Buradan çağrımdır. Önümüzdeki yıllarda lütfen programlarınızı 9 Haziran'a göre yapın, bu kentin tarihi bizim için çok kıymetlidir'' ifadelerine yer verdi.

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU:

''100'NCÜ YILDA TREN YOLU YAKIŞIR''

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ise programda yaptığı konuşmada, “İnebolu, istiklalin kıvılcımının ateşlendiği yerdir. 100 yıl önce bu topraklarda Şerife Bacı’lar, Halime Çavuş’lar, Rahime Kaptanlar ve daha nice kahramanlarımız, o gün istiklalimizin kıvılcımını ateşlediler. Dile kolay, Küre Dağları’nı, Ilgaz’ları aşarak ciddi bir lojistik anlamı ve önemi olan İnebolu’dan cephaneyi cephelere taşıdılar. Büyük Gazi’nin ‘kulağım İnebolu’da’ dediği yerdeyiz. Bu toprakların vatan olmasında İnebolu’nun ve Kastamonu’nun çok ayrı bir yeri var. Hiç işgale uğramadığı halde şehitler diyarı olarak anılan Kastamonu… Cenab-ı Allah’ın bahşettiği bütün güzellikleriyle, ihtişamıyla ve o günkü dik duruşuyla istiklalin kıvılcımını ateşledi. 100 yıl önce kız mektebi önünde 3 bin Türk kadınının işgali protesto etmesi istiklalimizin kıvılcımını ateşleyen en önemli etkenlerden birisidir. Bugün buradan Şerife Bacı dediğimde, Halime Çavuş dediğimde; binlerce Kastamonu kadını ayağa kalkıp ‘burada’ diyecektir. İstiklalimizin o ruhu dimdik ayaktadır; İnebolu’dadır, Kastamonu’dadır, bütün Türkiye’dedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında çok kısa bir süre kala cumhuriyetin temellerinin atıldığı, istiklalin fitilini ateşlenen bu toprakların ve bünyesinden 8 tane il çıkarmış bu toprakların gölgesinde konuşuyoruz. Sayın Bakanım sizden en büyük, arzu ve isteğim; sizin alanınız değil ama eminimki destek vereceksiniz, komşu ilimizin Çankırı’da tren yolu var, istiklalimizin fitilinin ateşlendiği bu topraklarda Cumhuriyetimizin 100'ncü yılında bir tren yolu çok yakışır diye düşünüyorum'' dedi.

İNEBOLU BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HÜNER ÖZAY:

''ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA TÜM TÜRKİYE'YE ANLATACAĞIZ''

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Hüner Özay da, şu ifadelere yer verdi; ''Gençlik ve Spor Bakanlığı'mızla irtibata geçerek, bakanımızın talimatlarıyla İnebolu’yu da bir Sarıkamış gibi, milli mücadeleci Çanakkale gibi yapma fikrimiz sağ olsunlar şuan bunun gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Heyemola’da da bizim denizcilerimizin bizim istiklal madalyasını almamıza sebep olan denizcilerin dediği gibi Bismillah’la başlayalım. Biz bu işi bitirelim. Allah’ın izniyle bundan sonra Bakanımızın da dediği gibi her sene 9 Haziran’da şuanda pandemiden dolayı belli bir kısıtlama önlemleri alıyoruz. Önümüzdeki senelerde binler 10 binlerin İnebolu’ya akacağını İnebolu’nun da istiklal madalyasını neden aldığını bütün Türkiye’ye anlatacağımızı sizler sayesinde gerçekleştireceğiz. Şüheda fışkıracak toprağa sıksan, şüheda. Canı, cananı bütün varımı alsın da hüda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. Merhum şairimizin dediği gibi Gençlik ve Şühedanın izinde olan Atatürk ve İstiklal Yolu koşumuz bundan sonra her sene artarak ve kuvvetlenerek  gelişecek. İlçemize gelen misafirlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin mekanlarının cennet olmasını diliyorum.  (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER