Tarihi Kentler Birliği’nden ‘Süreklilik Ödülü’ alan Belediye Başkanı Tahsin Babaş HEDEFLERiMiZE HIZLA YAKLAŞIYORUZ

Göreve başladığı günden bu tarafa Kastamonu’nun tarihi ve kültür mirasını gün yüzüne çıkartarak ilimizin bu yöndeki potansiyelinden en üst düzeyde faydalanabilmesi adına seferberlik başlatan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tarihi Kentler Birliği’nden ikinci ödülünü dün YAPEX fuarında aldı.

Tarihi Kentler Birliği’nden ‘Süreklilik Ödülü’  alan Belediye Başkanı Tahsin Babaş HEDEFLERiMiZE HIZLA YAKLAŞIYORUZ

 

Göreve başladığı günden bu tarafa Kastamonu’nun tarihi ve kültür mirasını gün yüzüne çıkartarak ilimizin bu yöndeki potansiyelinden en üst düzeyde faydalanabilmesi adına seferberlik başlatan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Tarihi Kentler Birliği’nden ikinci ödülünü dün YAPEX fuarında aldı. 
Üç yıl gibi kısa bir sürede tarihi ve kültürel mirasın gün yüzüne çıkartılması için 33 milyon TL’lik bir yatırıma imza atan ve ürettiği projelerle tarihi zenginliğimizin eski ihtişamına bir bir kavuşmasını sağlayan Babaş, burada yaptığı açıklamada, “Her alanda Kastamonu ismini zirveye yazdırmak istiyoruz. Tarihi ve kültürel mirasımız ilimizin geleceği. Bu yöndeki hedefimiz Dünya Kültür Miras Listesi’ne adımızı yazdırmaktır. Hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz. Çalışmalarımızın takdir edilmesi bizlerin şevkini arttırdığı gibi doğru yolda olduğumuzu da gösteriyor” diye konuştu. 

BAŞKAN BABAŞ’A ÖDÜL

Belediye Başkanı Tahsin Babaş dün düzenlenen törende ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç’in elinden aldı.
Antalya’da önceki gün kapılarını açan 25. Yapex Restorasyon Fuarı’nda Tarihi Kentler Birliği tarafından çalışmaları takdir gören Belediye Başkanları ödüllerini aldı. Antalya Expo Center’da ana konusu “Geleneksel Çarşılarda Koruma” olan YAPEX fuarında Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a Tarihi Kentler Birliği 2016 yılı Kültür Mirası Koruma Projesi ve Uygulamalarını Özendirme yarışması çerçevesinde Hüma Hatun, Şeyhoğlu, Aktekke Konakları Restorasyonları ve Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirme ve Kentsel Tasarım Projesi’nden ötürü Süreklilik Ödülü’nü aldı. Başkan Babaş’a ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç takdim etti. 

“KASTAMONU’NUN İSMİNİ DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’NE YAZDIRACAĞIZ”

Tarihi Kentler Birliği’nden iki yılda iki ödüle layık görülmenin önemine değinen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tarihi ve kültürel anlamda yaptıkları tüm projelerin Ankara 1 Nolu Koruma Kurulu tarafından onaylandığının da altını çizerek şunları söyledi: “Maalesef geçmişte tarihi ve kültürel değerlerimizi iyi koruyamamış ve bunları yeteri kadar ayakta tutamamışız. Biz bugün tarihi konaklarımızı, çarşılarımızı, meydanlarımızı ve mahallelerimizi ayağa kaldırmakla kalmayarak onlara birer fonksiyon yüklüyoruz. Bu yol çok uzun ve zorlu olsa da inanç ve azimle hedefimize ulaşacak Kastamonu’nun ismini hak ettiği Dünya Kültür Miras Listesi’ne yazdıracağız. Burada gördüğümüz ilgi ve aldığımız ödüler doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Bu süreçte hedeflerimize hızla yaklaşıyoruz.”

“KURTULUŞUMUZ TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUYU KORUMAKTA”

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in ve Tarihi Kentler Birliği üyelerinin Kastamonu’yu artık daha yakından takip ettiklerini vurgulayan Başkan Babaş, “Bizim kurtuluşumuz tarihi ve kültürel dokuyu korumakta. Bu projeler çok önemli. Mevcut yapılarımızı çok iyi koruyup kollamalıyız. Ben tarihi ve kültürel projelerimizi en başından bu tarafa vizyon proje olarak görüyorum. Bu doğrultuda ekiplerimiz mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyor. Kimse kimseye bu ödülleri durduk yere vermiyor. Bu çalışmanın neticesinde önemli işler oluyor. Bunu Tarihi Kentler Birliği yakinen takip ediyor ve görüyor. İnşallah daha büyük işlere imza atacak ve Kastamonumuzu dünya şehirleriyle yarışacak duruma getireceğiz” dedi.

“KASTAMONU 2018 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ OLARAK İLAN EDİLECEKTİR”

Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığıyla ilgili de görüşlerini ileten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun tanıtımı ve hedeflerine hızlı ulaşması adına organizasyonun öneminden bahsetti. Büyük bir birliktelikle Türk Dünyası Kültür Başkenti olabilmek adına çalışmaların sürdüğünün de altını çizen Başkan Babaş, “Ben inanıyorum 5 Aralık tarihinde Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilecektir. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş’ta bu doğrultuda bizlere büyük destek veriyor. Türk Dünyası Kültür Başkenti ilanımız değerlerimizin hızlı tanıtımı ve Kastamonumuzun tüm güzelliklerini anlatabilmemiz adına büyük bir fırsattır” diye konuştu. 

KALE, SAAT KULESİ, NASRULLAH KÖPRÜSÜ VE KONAKLARIN MİNYATÜRLERİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR 

Kastamonu Belediyesi YAPEX Fuarında ilimizin tarihi ve kültürel dokusunu da tanıtıyor. Belediye standında fuarın amacına dönük hazırlamış olan Aktekke Konağı, Hüma Hatun Konağı, Çatlakoğlu Konağı, Şeyhoğlu Konağı, Aycılar Konağı, Mazlumcuoğlu Konağı, Osmanlı Saray Oteli ve Atabey Konağı restorasyon projelerinin yanı sıra 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma, Nasrullah Meydanı ile Bakırcılar Çarşısı projeleri tanıtılıyor. Kastamonu Kalesi, Saat Kulesi, Kastamonu Konakları ve Nasrullah Köprüsü’nün de minyatür maketlerinin yer aldığı stant ziyaretçiler tarafından bir hayli ilgi görüyor. 
Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a, geçtiğimiz yılda 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma ve Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım projesinden ötürü Tarihi Kentler Birliği tarafından Proje Ödülü verilmişti.
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER