Tarihi günler yaşıyoruz

5 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi 25 Aralık’ta yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer bularak resmiyet kazandı.

Tarihi günler yaşıyoruz

 

 5 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesi 25 Aralık’ta yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) yer bularak resmiyet kazandı. Bu düzenlemeye göre ülke genelinde 1 Milyon’a yakın taşeron işçi sürekli sözleşmeye geçirilecek. 

Konu ile ilgili dün basın toplantısı düzenleyen Hizmet-İş İl Başkanı Mustafa Çağlı, “Hak-İş’in uzun yıllar gündeminde olan taşeron sorununa köklü çözüm getirilmesi konusunda önemli adım atılmıştır. Bugünlerde aslında hem taşeron işçiler hem mevsimlik işçiler hem de 4/C’liler için tarihi günler yaşıyor ve tanıklık ediyoruz” dedi.
2003 yılından itibaren bu sorunun çözülmesi için büyük uğraşlar verdiklerini ifade eden Çağlı, 2007 yılında taşeron işçilerin dertlerinin dinlendiğini ve 2014 yılında yapılan çalışmaların bakanlık çalışanları ve bürokratlara anlatıldığının altını çizdi.
‘Modern köleliğe son’ diyerek yola çıktıklarını ve ilk olarak sendika haklarının önündeki engellerin kaldırılması için mücadele ettiklerini dile getiren Çağlı, “Türkiye’de tüm kurumlarımızda çalışan işçi kardeşlerimize durumu anlatıp üye olmaya, beraber mücadele etmeye davet etik. İşçi arkadaşlarımız da büyük bir teveccüh gösterdiler. Onların verdiği güç ve destek ile her platformda sorunlarını tartışmaya açtık. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda meydanlarda onlarla beraber gür bir ses olduk. Dertlerimizi sorunlarımız haykırdık” ifadelerini kullandı.

“3 YILLIK MÜCADELE 
KADRO İLE TAÇLANDI”

 3 yıllık mücadelenin bugün kadro ile taçlandırıldığını dile getiren Çağlı, “Taşeron sorunun çözülmesi ezberleri bozan bir iştir. Çünkü kamu işlerinin kamu işçisi eli ile yapılmak istenmesi dünyada güvencesizliği dayatan küresel güçlere karşı meydan okumadır. 1937 yılında mevzuatımıza giren taşeron sisteminden vazgeçilmiştir. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki kararlılığı artık Türkiye’de yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur” açıklamasında bulundu. 
Mustafa Çağlı sözlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Binali Yıldırım’a, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu’na ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’a teşekkür ederek noktaladı.
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2017, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER