'Tarihi gerginlik' son buluyor

‘Kuruluş Osman’ dizisinde ‘hain’ olarak gösterilen ‘Yavlak Arslan’ 2 bölüm sonra kahraman olacak

'Tarihi gerginlik' son buluyor

 

ATV’de yayınlanan “Kuruluş Osman” dizisinde Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın bir hain olarak aktarılması Kastamonuluların büyük tepkisine neden olmuştu. Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında sorunun çözüme kavuştuğunu söyledi. Toplantıda konuşan Başkan Vidinlioğlu, dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ile tekrar görüştüğünü ve konunun çözüldüğünü söyleyerek; “Senaryo böyle gitmeyecek, göreceksiniz 2 bölüm sonra Yavlak Arslan’ın gerçek bir kahraman olduğu ortaya çıkacak şeklinde Yapımcı Bozdağ bana bir açıklama yaptı. Bozdağ, bu durumdan dolayı kendisinin de çok rahatsız olduğunu ve Kastamonu ziyareti de gerçekleştirecek” dedi.

‘Kuruluş Osman’ dizisinde Uç Beyi Yavlak Arslan’ın bir hain gibi gösterilmesinin yöremizi ve Kastamonu halkını da ilgilendirdiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “O gün de; ‘tarihi dizilerde mutlaka bir kurgu olmalı ama hazırlanan senaryonun tarihi gerçeklerle ters düşmemesi gerekir’ diye dile getirmiştik. Bu konuda ki hassasiyetimi önce üniversitemize sevgili hocalarımla paylaşmıştım. Bunun sonrasında da Cevdet Yakupoğlu hocamızın bir açıklaması olmuştu. O günün akşamına da dizinin danışmanı, meslektaşım Kayseri Eski Milletvekili Kemal Tekden bey ile görüşmüştük. Dizinin senaristine konuyu iletmiş ve Kemal beyde bana telefon ile geri dönüş sağlayarak bunu söylemişti. O günden bu güne de; Taşköprü Belediye Başkanımız, farklı sivil toplum kuruluşları hemen hemen hepsi bu konuda bir tepki ortaya koydular. İstanbul’da yaşayan Kastamonululardan da tepkiler gelmeye başladı. Bu konuda bir ön almaktan da çok memnunum ve mutluyum doğrusu” şeklinde konuştu.

“BİZ BÜYÜK BİR SANCAK BEYLİĞİYİZ”

Konu hakkında önceki akşam dizinin Yapımcısı Mehmet Bozdağ’ın kendisini aradığını dile getiren Belediye Başkanı Vidinlioğlu; “Bu konuda oluşan hassasiyete karşılık; Muzafferaddin Yavlak Arslan’ın hem yöre için hem de Türk tarihi açısından önemli bir bey olduğunu ve 2 bölüm içerisinde asıl senaryonun düzene gireceğini, dolayısıyla kurgu nedeniyle oluşan bu senaryonun Yavlak Arslan’ın çok daha önemli ve çok daha şahsiyetli biri olduğu ilerleyen bölümlerde görüleceğini kaydederek ‘Senaryo böyle gitmeyecek, göreceksiniz 2 bölüm sonra Yavlak Arslan’ın gerçek bir kahraman olduğu ortaya çıkacak’ şeklinde Yapımcı Bozdağ bana bir açıklama yaptı. Bu durumdan dolayı kendisinin de çok rahatsız olduğunu ve Kastamonu ziyareti de gerçekleştireceğini söyledi. Hatta dedik ki; tüm oyuncularınızı da misafir ederiz hatta çok memnuniyet duyarız. Biz büyük bir sancak beyliğiz devlet olmanın gereği de budur zaten. Hem Çanakkale’de hem İstiklal Harbi’nde, Osmanlı’nın kuruluş aşamasında ve daha sonrasında çok önemli vazifeleri ifa etmiş büyük bir sancak beyliğiyiz. Bizle ilgili olumsuz bir düşüncenin oluşması da asla istemeyiz” ifadelerini kullandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER