Tarih kentinde, tarihi sergi…

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisince Kültür ve Turizm Bakanlığı Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Bir zamanlar Selçuklu ve Cihad-ül Ekber” isimli sergi, törenle açıldı. Toplam 350 eserin bulunduğu serginin, 20 Kasım 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacağı, çalışmanın, Kültür Bakanlığı’nın himayesi altında olduğu ve ödül alan bir proje olduğu kaydedildi.

Tarih kentinde, tarihi sergi…
banner72

Serginin açılışına Vali Avni Çakır’ın yanı sıra; Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fahrettin Şenoğlu, kurum ve kuruluş müdürleri, STK temsilcileri, Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat ile davetliler katıldı.

KARADENİZ’DE 12 İLDE SERGİ AÇILACAK

GAKSA Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, açılış öncesi yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü talimatlarıyla,  Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile GAKSA tarafından Anadolu’da yazılmış üç büyük destandan ikisinin (Selçuk-Name ve Danişmend-Name) tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz serginin Karadeniz Bölgesinde yer alan 12 ilde gerçekleştirilmesi planlandı. Bunlardan biri de Kastamonu oldu. Sergimizde, sultanların, hanım sultanların, banilerin, ulemaların kitreden, dökümden ve canlandırma silikondan yapılan heykelleri, replika kostümler, Selçuklu’yu ve Danişmendileri ifade eden aynı zamanda menkıbe tasviri dediğimiz yaşanmışlıklarıyla yağlı boya tablolara dönüştürülen koleksiyon da 36 tablo, 26 manken, 72 adet kitre heykel başta olmak üzere toplam 350 eser bulunmaktadır. 25 yıldan bu tarafa da Anadolu’nun il il, kentlerini dolaşarak da gençlere eski tarihimizi öğretmeye kıssadan hisse onlara mesajlar vermeye, neler yaptıklarını da bu sergimiz ile anlatmaya çalıştık. 350 eserimizin sergilendiği sergi 20 Kasım 2021 tarihine kadar da ziyarete açık olacak. Böylesine tarihi öneme sahip bir serginin Kastamonu’da açılmasından dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz. Buradaki çalışma bilim kurulu arkadaşlarımızın üstün gayretleriyle bu güzel koleksiyon ortaya çıktı ve İl Kültür Müdürlükleri Kültür Bakanlığı’nın da himayesi altına alınıp ödül almış bir projedir. Bu zamana kadar katkısı ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

ÇAKIR; “KASTAMONU OLARAK TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Vali Avni Çakır da serginin açılması öncesinde yaptığı açıklamada; “Böylesine tarihi öneme sahip serginin ilimizde açılmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kastamonu olarak tarihimize sahip çıkıyoruz. Bizim ilimize de bu sergi çok yakıştı. Emeği geçenleri de kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından da protokol tarafından kurdelesi kesilerek sergi açılışı gerçekleştirildi. Yapılan protokol konuşmalarının ardından, Geleneksel Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, canlı ve gönülden anlatımıyla sergi ile ilgili bilgiler verdi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER