TALEP BELLİ ROTA MEÇHUL

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Ağustos ayı olağan toplantıları başladı

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Ağustos ayı olağan toplantıları başladı.  İlk toplantıda gündem maddesi olarak demiryolu yer aldı. Meclis’te Kastamonu’ya yapılacak olası bir demir yolunun şehre ne gibi faydaları olacağı tartışılırken, İnebolu Limanı'nın aktif hale gelmesiyle birlikte demir yolu taşımacılığının da değer kazanacağı belirtildi. Bu konuda çalışma yapılması ile ilgili yazılı önerge hakkında hazırlanan AR-GE Komisyonu raporu görüşüldü.

BOZAHMETOĞLU; “İSTİYORUZ DEMEKLE OLMAZ, DOSYA HALİNE GETİRMEMEİZ GEREKİYOR”

Konuyla ilgili düşüncelerini söz alarak ifade eden İGM MHP Grup Başkan Vekili İlhan Bozahmetoğlu;“Bir Bakan geldiğinde, belediye başkanı ya da siyasi parti temsilcileri;‘Bize demiryolu gelsin, bu talebimizdir’ diye ifadelerde bulunuyor. Fakat bununla ilgili artı ve eksi yönleriyle bir rapor hazırlanması gerekiyor. Bu raporun da akredite olmuş kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor. Her yönüyle bu konunun incelenerek yetkili bir kuruluş, konuyu dosya haline getirmeli. Bunu da KUZKA aracılığıyla AB Projesi kapsamında yapılması gerekiyor. Daha önceki grup konuşmasında bunu beyan ettiğimde,demiryolu projesinin ilimize getiri ve götürüleriyle ilgili bunu KUZKA’dan geçecek şeklide projelendirilip bunu artı ve eksi yönleri araştırılmasını istedik. Dönemin Valisi bu işin yürümeyeceğini söyledi. 2000 yılında TBMM’de bir değerlendirme yapılmış, hatta Karabük bağlantılı demiryolu için çalışma dosyasını o zamanki milletvekilimiz bize sunmuştu. O zaman da karayolları taşımacılığı ile ilgili siyasi nedenlerden dolayı geri durulmuş. Sonradan yaptığımız araştırmalarda demiryolu gelse de karayolu taşımacılığını etkilemediği görülmüştür. Kişiler, ticari olarak bakmaması gerekiyor. İlimiz için demiryolunun gerçekten çok faydalı olduğu yönünde görüşler var. Bu konunun akredite bir kuruluş tarafından incelenmesi konusunda adım atılmalı. Makine Mühendisler Odası,‘Biz bunu yapabiliriz’ diye KUZKA’ya bir AB Projesi sunmuşlar. Fakat buranın o işi yapabilme yetkisinde olmadığı gerekçesiyle KUZKA tarafından bu kabul edilmemiş. Demiryolu ilimiz için gerekli. Bunun üzerine gitmek için de bu dosyanın hazırlanması gerektiğini düşünüyorum. ‘Demiryolu istiyoruz’ demekle olmuyor. Bunun dosya haline getirip sunmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

CEBECİ; “İNEBOLU LİMANI FAAL HALE GETİRİLİRSE, DEMİRYOLU BİZİM İÇİN KAÇINILMAZ OLUR”

Söz konusu demiryolunun Kastamonu’da yapılması için limanın hareketlendirilmesi gerektiğini belirten AK Parti Azdavay İGM üyesi Fahrettin Cebeci ise; “Bunun normalde entegre olabilmesi için İnebolu limanımızın faal çalışması lazım. İnebolu limanımızın büyük tonajlı gemilere açılması lazım. Tren geldiği zaman gemiye yükleyebilecek. Şuanda Filoys’ta ciddi bir çalışma var biz bunun aynısını İnebolu’da gerçekleştirebilirsek o zaman demir yolu Kastamonu’nun olmazsa olmazı olur.

BUTUR; “BİLDİĞİM KADARIYLA DEVLETİN DEMİRYOLLARINA GEÇME PLANI VAR”

İGM AK Parti Grup Başkanı Mehmet Butur da demiryolunun bu coğrafyada olmasının zor olduğuna dikkat çekerek; “Talep etmek lazım üzerinde durmak lazım. 1999’da belediye seçimlerinde seçim beyannamesi hazırlarken, Kastamonu’ya doğalgaz getirmeyi konuşmuştuk. Bazı arkadaşlarımız ‘Olmaz bize gülerler’ demişlerdi ama oluyor talep etmek lazım. Tabi demir yolunun Kastamonu’ya getiri ne olur bakmak lazım. İnebolu limanı entegrede olabilir, şuan kırık barajı yapıyor mutlaka yol güzergâhı değişecek. Gündemde tutmak lazım. Devletin politikası ilk öncelikli karayollarına ağırlık vermekti. Karayollarına baya yol kaydettik daha sonra demir yollarına geçme planları var bildiğim kadarıyla” dedi.  (Furkan Karaca)

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER