Sürücü kursu ücretleri belli oldu

KASTAMONU Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Adnan Kılınçkıran, Ocak 2021 dönemine kayıt olacak sürücü adaylarının, kurslara hangi ücretlerle kayıt olabileceği ve alacakları teorik ve direksiyon uygulama eğitimleri ile ilgili açıklama yaptı

Sürücü kursu ücretleri belli oldu

 

KASTAMONU Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Adnan Kılınçkıran, Ocak 2021 dönemine kayıt olacak sürücü adaylarının, kurslara hangi ücretlerle kayıt olabileceği ve alacakları teorik ve direksiyon uygulama eğitimleri ile ilgili açıklama yaptı. Kılınçkıran, Kastamonu’daki sürücü kurslarının 2021 yılında kurs ücretlerinin B sınıfı belge için bin 850 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

2021’DE B SINIFI İÇİN KURS ÜCRETİ 1.850 TL

Adnan Kılınçkıran, Kastamonu’da 14 sürücü kursunun bulunduğu ve bunlarının 7’sinin merkezde 7’sinin de ilçelerde olduğunu söyleyerek şöyle devam etti; “Her yıl kurslarımızın eğitim maliyetleri, vali yardımcımız başkanlığında 7 kişiden oluşan bir komisyon tarafından belirlenmektedir. Belirlenen ücretler, o yılın teorik ve direksiyon eğitimi taban maliyet ücretleridir. 2021 yılı için B sınıfı manuel ve otomatik otomobil kurs ücreti bin 850 TL olarak belirlenmiştir. 2016 yılından itibaren ilk defa sürücü belgesi alacak kişilerin, öncelikle B sınıfı ya da A-A1-A2 sınıfı sürücü belgesi almaları gerekmektedir. Daha sonra sürücü belgelerini yükseltmek isteyen kişiler bir daha teorik sınava girmeyecek, sadece alacağı sertifika sınıfının direksiyon uygulama eğitimini alarak, uygulama sınavına gireceklerdir” ifadelerine yer verdi.

ADAYLAR 34 SAAT TEORİK EĞİTİM ALIYOR

Dernek Başkanı Kılınçkıran, yaptığı açıklamada son zamanlarda yayılan teorik bilginin kaldırıldığı şeklindeki asılsız bilgilere de değinerek bu haberlerin ve bilgilerin yalan olduğunu vurguladı. Adnan Kılınçkıran şöyle devam etti; “Son zamanlarda sosyal medyada kurslarda teorik eğitimin 2021 yılı itibariyle kaktığı yolunda haberler dolaşmaktadır. Bu haberin aslı yoktur, tamamen yalan haberdir. Kurslarımıza kayıt olan ve ilk defa sürücü belgesi alacak olan adaylarımız, 34 saatten oluşan teorik eğitim almaktadır. Teorik eğitimlerimizin 4 saati trafik adabı, 6 saati motor ve araç tekniği, 8 saati ilkyardım, 16 saati de trafik ve çevre bilgisinden oluşmaktadır. Toplam 34 saat teorik eğitimini alan adaylarımız Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bulunan elektronik sınav salonunda, bilgisayar ortamında sınava girmektedir. Sınavda gördükleri derslerden 45 dakikalık süre içerisinde toplam 50 soru sorulmaktadır. Sınavda başarılı olmak için en az 70 puan almak gerekmektedir. Yani 35 soruyu doğru yapmak başarılı olmak için yeterlidir. Teorik sınavı kazanan adaylar, en az 2 saat simülatör eğitimi olmak üzere toplam 16 saat direksiyon uygulama eğitimi almaktadır. Direksiyon usta öğreticilerince uygun görülen adaylar Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan direksiyon uygulama sınavına girerek, başarılı olanlar sürücü belgelerini almaktadır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER