‘Süreç kaçınılmaz’

Kastamonu merkeze bağlı Gölköy Köyü nazım ve uygulama imar planı ile ilgili köy sakinlerine İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

banner72

Vali Yardımcısı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selçuk Aslan, meclis üyeleri ve Gölköy sakinlerinin katıldığı toplantıda; İl Özel İdaresi İmar Müdürü Seda Horozoğlu, Gölköy Köyü sakinlerine, hazırlanan imar planı ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Ardından köy sakinleri, merak ettikleri konuları ve endişelerini dile getirdi.

HOROZOĞLU; “PİLOT KÖY OLARAK DA GÖLKÖY’Ü SEÇTİK”

Toplantıda Gölköy köyü yerleşik alan sınırları içerisinde hazırlanan imar planı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Özel İdare İmar Müdürü Seda Horozoğlu, imar planının neden yapıldığını açıklayarak şöyle konuştu; “Gölköy, 3194 sayılı imar kanununa uygun yapılaşmaların olduğu yerlerden biri. Ayrıca Gölköy, mücavir alana yani belediye sınırına en yakın köy. Geçmiş yıllarda, yol su dediğimiz sulak arazilerin olduğu ve özellikle kanalların ve arkların olduğu bir köy. 2008 yılında kadastro tüm çalışmalarını tamamladı. Birçok köyün ve tarlaların içinden geçen yolları işlememekle birlikte yapılmış olan kanallar köyün içerisinden geçen kadastral yolların önünü kapatmış durumda. Buraya birçok vatandaş, yola cephesi olmadığı için yapı yapamıyor. Gerekkonut olabilir, gerek tarım ve hayvancılık adı altında yapılaşma olabilir, gerekse de işyeri amaçlı bir yapılaşma olabilir. Bunların hiçbirini yapamıyor. Ayrıca Gölköy’deki parselasyon çalışmaları ve kadastro tamamlandığı zaman, orada dikdörtgen ince uzun şekilde parseller oluşmuş durumda. Bu parselasyonlarda da yolun olmadığı için ya da hisseli parsellerdeki vatandaşların hisseleri oranında bölme işlemleri veya parsel üretme işlemlerini Gölköy’de yapılamıyor. Bu da büyük sorun oluyor. Vatandaşlar yapamıyoruz diye geldi, bu bir plan yapılması zaruri hale geldi. Bu şekilde kalırsa zaten Gölköy’ün yarısından fazlasında hiçbir şey yapılamıyor. Bunu kadastro ile çözme ihtimalimiz zaten sıfır ancak imar planıyla çözebiliriz. Bu teknik boyutundaki aksaklıkları... Gölköy’de imar planının bir de kazandırımları var. Bu kazandırımlar da mücavir alan sınırları içine en yakın köy olması, Türk Dünyası Kültür Başkenti’nden sonra Kastamonu’da turizme önem verilmesi konu var. Turizme önem verilmesinden sonra köylerimizdeki kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesiyle birlikte, turizm canlandırılarak cazibe köyü haline getirilmesi ile ilgili bir proje söz konusu. Pilot köy olarak da Gölköy’ü seçtik. Planlar olmadıkça doğalgaz bağlatma ihtimalimiz de yok. Çünkü imar planı aranma şartı var bu işlemlerde. Siz oraya bir yapı yapamazken, sadece ekip biçme adına bir şeyler yapabilirken planla sizin var olan parsellerinizin hem değeri artmış oluyor hem kullanım ve fonksiyon alanı artmış oluyor, hem de köyün geneline yönelik birçok problem ve sorun çözülmüş oluyor. Bu sebeple biz bir imar plan çalışması yaptık. Sadece köy yerleşik alan sınırları içerisinde imar plan çalışmamızı tamamladık.”

GÜNGÖR; “HAYVANCILIĞA DEVAM EDEBİLECEK MİYİZ?”

Gölköy sakinlerinden Hakkı Güngör ise; “Biz şuanda hayvancılık, besicilik yapıyoruz. Eskiden gelme bir yapılaşma olduğu için gübreliklerimiz açık. Yarın buradan imar planı geçtiği zaman bizi zor durumda bırakırlar da ahırlarımız kapanır mı bu endişelerimiz var. Bu nedenle imar planıyla ilgili biz burada vereceğimiz iyi niyetli kararlarla torunlarımızın geleceğini karartmamalıyız. Bir baba olarak, ev reisi olarak okuyan çocuklarımız var, yarın acaba o çocuklar hayvancılığa devam edecek mi, etmeyecek mi bunu bilmiyoruz. Şu anda herkesin istediği kendini devlete atabilmek. Bunun için köylülerimizin aklıselim olarak bu kararı vereceklerine inanıyorum. Önemli olan imar planı geçtikten sonra arkadaşlarımızın mevcut ahırlarında hayvancılığını, besiciliğini nasıl bir şekilde belli standartlara bağlı olarak yürütüp yürütmeyeceği… Sorunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bu. Endişeye düşmeyin. Burada konuşulanların hepsi kanun çerçevesinde” dedi.

PARÇAL; “ARTILARINI, EKSİLERİNİ HEP BERABER TARTIŞIP YAPMANIN YOLUNA GİRMELİYİZ”

Hakkı Güngör’ün ifadeleri üzerine konuşan İGM Başkanı Güray Parçal; “İl Genel Meclisimizin komisyondaki çalışmalarında bunu çiftçiye sormadan meclisin takdiri ile geçirirdik veya reddederdik. Biz burada meclis olarak şuna baktık; İmar Müdürlüğü ile de istişare ederek buradaki hassasiyetler nelerdir, köylülerimizin vazgeçilmezi nelerdir bunları önemsiyoruz. İkametgâhı olmayıp da oraya villa yapanları değil, sizleri dinlemek adına bu toplantıyı yapalım dedik. Haklı olarak da bu konudaki hassasiyetlerinizi endişelerinizi ve fikirlerinizi ifade etmelisiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde demokrasi var, herkes birbirini dinlemeli, fikirlerini söylemeli. Artılarını, eksilerini hep beraber tartışıp yapmanın yoluna girmeliyiz. İmar Müdürlüğümüz ve genel sekreterimiz de bu konuda çok hassaslar” dedi. 

TEKKEŞİN; “YEMİN TÖRENİ OLDUĞU GÜNLER, ÇÖPTEN KÖYE GİRİLMİYOR”

Gölköy köyü sakinlerinden Raşit Tekkeşin de kendilerine verilen sözlerin daha önce tutulmadığını ve yine aynı şekilde mağdur olmak istemediklerini dile getirerek şöyle konuştu; “Bize zamanında verilen sözler vardı, tutulmadı. Köylü dünya kadar zarara girdi. Askeriye konusunda Gölköy geri dönülmeyecek bir yanlış yaptı, aynı hataya tekrar düşmeyelim istiyoruz. İmar planı geçecekse böyle güzel anlatıyorsunuz, yarın bundan bir kazık yemeyelim. Verilen sözler Gölköy adına yerine getirilmedi. Geçen gün yemin merasimi oldu, köyün içini çöp götürdü. Gelen atmış, giden atmış. Muhtarımıza söyledik ‘Ben mi toplayım’ diyor. Her merasimden sonra böyle oluyor. Sadece yemin merasiminde oluyor bu. Buraya çöpten girilmiyor. Resimlerini çektim isterseniz gösterebiliriz.”

Gölköy’ün çöp sorunuyla ilgili sözler üzerine bir kez daha söz alan Meclis Başkanı Parçal; “Onu önleyeceğiz. Jandarma Genel Komutanımız konuda hassas. Kastamonu’ya bir Eğitim Alay Komutanlığı’nın kazandırılması az bir şey değil. Bu kadar kişi gelip giderken de Kastamonu’yu tanımış oluyor. Alay Komutanlığı’yla görüşürüz. Yemin töreni olduğu zaman bu taraftan çıkış yok siz de burada belki ticari faaliyetler yapacaktınız, bundan mağdur oldunuz. O çıkışın da yapılmasını istemeyiz. İl Genel Meclisi olarak bilgilendirme için bir yazı yazabiliriz. Gölköy imarı konusundaki endişeler sırasında çıkan sorunların başında geldiğini görüşür önleriz” dedi.

SAFOĞLU; “ARAZİ PARÇALANDIKÇA BURAYA GİREN YABANCI SAYISI DAHA DA ÇOĞALACAK”

Gölköy’de ikamet eden Atıf Safoğlu da, üretim adına zarar görmesinden ve köyün görünüşünün değişmesinden korktuklarını dile getirerek şöyle konuştu; “Arazinin parçalanması demek vatandaşın satmasını daha da kolaylaştırıyor. Parçaladığınız zaman daha da fazla satılacak. Ayrıca köyün yerleşik alanın içindeki arazi parçalandıkça buraya giren yabancı sayısı daha da çoğalacak.”

ASLAN; “İMAR PLANI SENİN TARIMINI ENGELLEYECEK BİR ŞEY DEĞİL”

Son olarak Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Selçuk Aslan, Kastamonu’nun İstiklal Yolu olduğunu ve bu şehre hizmet etmenin bir mutluluk kaynağı olduğunu belirterek; “Bugüne kadar imar planı yapılmasın diyenleri, doğrudan vatandaşın kendi lehine olan bir düzenlemeye karşı çıkmasını ilk defa görüyorum. Topyekûn istememek çok anlamlı değil. Şehrin bitişiğinde bir köy. ‘Ben köyümde köylü olarak yaşamak istiyorum’ dersin, saygıyla anlaşılır da, şehre bu kadar yakın bir yerde bu imkansız. Şehrin büyümesi içerisinde o şehirdeki nüfus sana bir şekilde gelir. Şehrin gürültüsünden, keşmekeşinden kaçmak için gelenler olur. Türkiye’de sosyoloji tersine dönüyor. 1950’lilerde köylerden şehirlere doğru akmaya başladı. Son 20 yıldır köyler yazlık haline geldi. Şimdi de insanlar şehirlerin sayfiyesine kaçmaya başladı. Gölköy de mesafe itibariyle Kastamonu’nun sayfiyesinde bir yer. Burada kamunun tek menfaati, sosyolojik olağan gelişmeyi planlı kılabilmek. İnsanlar artık apartmanın iyi bir şey olmadığını idrak ediyorlar. Toprakla barışmak için şehirden kaçıyorlar. Bu süreç kaçınılmaz. Bu süreci planlı bir şekilde yürütürsen, güzel bir Gölköy olur. Planlı bir yerde yaşamak var, rastgele yapılaşmış bir yerde yaşamak var. İmar planı senin tarımını engelleyecek bir şey değil. Kastamonu’nun 5 kilometre hinterlandında bu kaçınılmaz bir durum. Sen tarım yapmak istediğin sürece hiç kimse bunu engelleyemez” dedi.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından toplantı sona erdi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER