SSK ve Bağkur emeklilerine şimdiden 5.46’lık zam

Yasa gereği Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki kez artan memur ve emekli maaşı zamlarındaki kritik enflasyon verisi açıklandı

SSK ve Bağkur emeklilerine şimdiden 5.46’lık zam

SSK ve Bağkur emeklilerine şimdiden 5.46’lık zam

Yasa gereği Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki kez artan memur ve emekli maaşı zamlarındaki kritik enflasyon verisi açıklandı. Buna göre enflasyonun belirleyici olduğu artışlarda SSK ve Bağkur emeklisi şimdiden yüzde 5.46’lık zammı garantiledi. Bunun dışında memur ve memur emeklisi, 2 yılda bir toplu sözleşme masasında kararlaştırılan zammı alıyor. Toplu sözleşmede her dönemde yapılacak zam belirleniyor. Eğer zammın yapıldığı dönemde son 6 aylık enflasyon belirlenen rakamları aşıyorsa, aşan oranda bir de fark yansıtılıyor.

TÜİK, NİSAN VERİLERİNİ AÇIKLADI

Toplu sözleşme yapılmayan SSK ve Bağkur emeklileri, Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan son 6 aylık enflasyon oranında zam alıyor. SSK ve Bağkur emeklisi Ocak itibarıyla 6 aylık enflasyona göre yüzde 8.36 zam aldı. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı verilerine göre enflasyon artışı; Ocak’ta yüzde 1.68, Şubat’ta yüzde 0.91, Mart’ta yüzde 1.08, Nisan ayında ise yüzde 1.68 olarak gerçekleşti ve kümülatif artış yüzde 5.46 olarak hesaplandı. Bu hesaplar, SSK ve Bağkur emeklileri için Temmuz’a kadar yüzde 5.46 zammın oluştuğunu göstermekte.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MEMUR MAAŞI 3 BİN 21 TL OLACAK

Toplu sözleşme gereği, Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının da eklendiği yüzde 3 oranında zam yapılacak. Ocak’ta 207 liralık artışla en düşük memur emekli maaşı 3.021 liraya çıkarken, Mayıs ve Haziran’da ise enflasyon yerinde saysa bile en düşük memur emekli maaşı 3.186 liraya çıkacak. Ocak’ta en düşük memur maaşı (15/1 hizmetli) 258 lira artışla 3.523 liradan 3.782 liraya yükselirken, şu anki farkla maaş 3.988 liraya çıktı.

BAYRAM İKRAMİYELERİ 6-7 MAYIS’TA YATACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu yıl 1.000 liradan 1.100 liraya yükselen bayram ikramiyelerinin SSK emeklileri için 6 Mayıs’ta, memur emeklileri ile Bağkur emeklilerinin ise 7 Mayıs’ta hesaplarına yatırılacağını duyurdu.  İkramiyelerini çekecek olan emekliler,  tam kapanmada kısıtlamadan muaf olacak. Bu yıl 20 Temmuz’da başlayacak olan 1.100 liralık Kurban Bayramı ikramiyelerin ise 12-20 Temmuz arasında belirlenen tarihte yatması bekleniyor. Bu durumda SSK ve Bağkur emeklileri, 17 Temmuz itibarıyla hem zamlı maaşlarını hem de zamlı ikramiyelerini almış olacak. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER