Spotçular da dertli

Mobilya ve beyaz eşya sektöründeki fiyat artışlarıyla birlikte ikinci el eşya fiyatları da artış gösterdi. Birçok ev eşyasında görülen zamlar, ikinci el eşya fiyatlarını da etkiledi. Spotçuların kimi, yaptığı satışlardan kâr ettiğini söylüyor, kimi ise böyle giderse kepenk kapatacaklarını ifade ediyor. Esnaflar fiyatlar hakkında bilgilendirmede bulunarak; “Sıfır eşyanın fiyatının 4’e 1’i ikinci el eşya fiyatıdır" dedi.

Spotçular da dertli
banner72

“İNSANLARIN DURUMU DÖRT DÖRTLÜK OLSA İKİNCİ ELE YÖNELMEZ”

Aziz Spotçuluk işletme sahibi Aziz Kabukçuoğlu, durumdan memnun olduğunu ifade ederek şöyle konuştu; “İkinci el ev aletleri, oturma grubu, beyaz eşya grubu ve inşaat malzemeleri alım-satım işi ile uğraşıyorum. Bu işe seyyar başlamıştım, daha sonra çok şükür işlerimi ilerlettim. Başlarda sadece inşaat malzemesi alım-satımı ile uğraşırken zamanla ev eşyaları sektörüne giriş yapmış bulundum. Bütün Kastamonu’nun ikinci el eşyaları benim elimden geçmiştir. Benim amacım hem para kazanmak, hem de durumu olmayan insanlara yardımcı olmak. İnsanlar ekonomik durumlarına göre bir eşyayı sıfır almak yerine, ikinci elini alıp kâr etmek istiyorlar. Elimizden geldiği kadar kullanılacak ürünleri hesaplı bir şekilde müşterilerle buluşturmaya çalışıyoruz. Satan yüksek fiyattan ürün satmaya, alan ise uygun fiyattan ürün almaya gelir. Bizi ziyaret eden insanların durumu dört dörtlük olsa ikinci ele yönelmez. Bizde veresiye olmaz. Alırken de peşin, satarken de peşin şekilde ödeme olur. Bir ürünün sıfırı 1000 TL ise benim bu ürünü 250-300 TL bir fiyata almam lazım ki kâr edebileyim. Yani sıfır bir televizyon 1000 TL ise bu televizyonun ikinci eli bizde 200 TL’dir.”

“İNTERNET SAYESİNDE SINIRLAR KALKTI”

Konuşmasında küresel ekonomiye de yer veren Kabukçuoğlu; “Vatandaş ikinci el eşya alımından memnun. Letgo uygulamasından da alım-satımlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Vatandaşlar Letgo'dan bizlere satacakları ürünleri gönderiyor ya da biz onlara satışımızı gerçekleştiriyoruz. Artık internet sayesinde sınırlar kalktı. İnsanlarla etkileşim kurmamız geçen yıllara göre çok kolay. Bir ürünün sıfırı 1000 TL ise benin o ürünü satış fiyatım 500 TL’dir. Fiyatlarımız gayet uygundur. Vatandaş eğer ikinci el üründen kar edemezse almaz. Gidip o ürünün sıfırını almayı daha mantıklı bulur” diye konuştu.

Aziz Kabukçuoğlu şöyle devam etti; “Bizim ticaretimiz insanların birbirine güveni üzerine olan bir ticaret. Bu işi yapan diğer insanlara, güvendikleriyle ticaret yapmalarını öneririm. Sıfır eşyaların fiyatlarının artması ikinci el spotçulara yaradı. Sıfır ürün alamayan insanlar mecburen biz ikinci elcilerin yolunu tutuyor. Ben bu durumdan memnunum. Ekonominin düşüş gösterdiği zamanlarda spotçular her zaman daha fazla kazanır. Çünkü yeni ürün alamayacak durumda olan insanlar ihtiyaçlarını gidermek için bizlere gelmek durumundalar. Sıfır eşyaların artış gösterdiği dönemde vatandaş ikinci el eşyalara daha çok rağbet ediyor. Öğrenciler de kiraladıkları evlerin eşyalarını bizden tedarik ediyor.”

Son olarak kazancının iyi olduğunu belirten esnaf Kabukçuoğlu, şunları kaydetti; “Dünyanın her yerinde bu böyledir; Kriz döneminde ikinci el eşyacılar her zaman olduğundan daha fazlasını kazanır. Alım gücü düşük olduğundan dolayı, vatandaş ikinci ele yönelir. Eğer ikinci elci düzgün ticaret yapıyorsa, hakkını kazanır. Sıfır eşyaların yükselmesi bizim işimize yaradı. Bu durumdan memnunum. Hem vatandaşın işi görülüyor, hem de biz kazanıyoruz.”

“BÖYLE GİDERSE KAPATMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”

İkinci el eşya fiyatlarının uygun olduğunu, ama dar gelirli vatandaşların bu eşyaları bile alacak parasının olmadığını ifade eden Kastamonu Spotçuluk sahibi Ekrem Özen ise, dükkan kirasını bile ödeyemediğini belirterek; “Dükkanımda televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, oturma grubu gibi A'dan Z'ye bir eve ne lazımsa her türlü ürün bulunduruyorum. Mesela, sıfırı 7500 TL olan bir televizyonu 2500 TL gibi uygun fiyatlara satıyorum. Ancak halk, içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı bu ürünleri bile alamaz hale geldi. Dükkanımı ilk açtığım sene işlerim gayet iyiydi, şimdi ise alım gücünün düşmesinden dolayı kimse dükkanıma uğramaz oldu. Durum eğer daha kötüye giderse çoğu esnafın kapanacağını düşünüyorum” dedi.

Özen, şunları söyledi; “Ürünlerimizi sıfır eşyanın 4’de 1’i fiyatından veriyoruz. 7000 TL’lik çamaşır makinesinin ikinci eli bizde 2500 TL. Fiyatlar 700 TL’den başlar 2500 TL’ye kadar çıkar. Halkımızın bu ekonomik buhranda kolaylıkla ihtiyaçlarını gidebilmesi için bu imkanları sunuyoruz. Biz bu kolaylıları yapıyoruz, onlar da bizi anlasınlar. Umarım bu düzen bu şekilde devam etmez. Son iki haftada sadece iki parça eşya sattım. Böyle giderse halimiz kötü. İşimin iyi olduğu dönem, üniversitelilerin ilk şehre geldiği zaman. Daha sonra durgunluk yine başlıyor.” (Soner Demir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER