Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymayanları uyarıyoruz KORONAVİRÜS ÖLDÜRÜR!

Bütün çabalara rağmen kurallara uymayanlar yüzünden vaka sayıları bir türlü istenilen seviyeye inmiyor. Uzmanlar, yaptıkları uyarılarda kurallara uymazsak virüsle mücadelede başa dönebileceğimize dikkat çekiyor.

 Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uymayanları uyarıyoruz  KORONAVİRÜS ÖLDÜRÜR!

 

 

Bütün çabalara rağmen kurallara uymayanlar yüzünden vaka sayıları bir türlü istenilen seviyeye inmiyor. Uzmanlar, yaptıkları uyarılarda kurallara uymazsak virüsle mücadelede başa dönebileceğimize dikkat çekiyor.

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde hem sağlık çalışanlarının hem de devletin gösterdiği çabaya rağmen, vaka sayılarının istenilen seviyeye inmemesinin, sonbaharla birlikte yeni bir dip dalgasına sebep olmasından endişe ediliyor.

Sağlık Bakanlığının yaptığı 'bağışıklık haritası' çalışmasından yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre Türkiye'de şu anda 250 binin üzerinde virüs taşıyıcısı bulunuyor. Test-vaka oranı da iki aya yakındır yüzde 2'nin altına düşmedi. Uzmanlara göre, bu rakamlar 30-40 günlük sürede aynı şekilde devam ederse, Ekim ayından itibaren bir 'dip dalgası' ihtimali yüksek. Bu dalganın önüne geçilmesi için 250 binden fazla olan virüs taşıyıcısı sayısının, iki ay içinde en fazla 20 binler seviyesine inmesi gerektiği belirtiliyor.

TOPLU AKTİVİTELER VAKALARIN DÜŞMESİNİ ENGELLİYOR

Sağlık Bakanlığının yaptığı filyasyon çalışmalarına göre Türkiye'deki tüm vakaların büyük bölümü 'toplu etkinliklerden' kaynaklanıyor. Bilim Kurulu toplantılarında yapılan değerlendirmelerde de maalesef toplu aktiviteler vakaların düşmesini engelliyor. Virüs teşhisi koyulanların yüzde 60-65'i aynı etkinliğe katılanlardan çıkıyor.

KURALLARA UYMAZSAK BEDELİNİ HEP BİRLİKTE ÖDEYECEĞİZ

Sahiller, plajlar, sokaklar, pazarlar koronavirüs üssü gibi. Kurallara uymazsak böyle devam edersek kötü günler bizi bekliyor. En kritik günlerdeyiz. Bugünlerde kurallara uyup hastalığı kontrol altına alamazsak durum ciddileşecek. Rehavete mahal vermeden ülkemizi bu salgın musibetinden kurtarmak 83 milyon olarak bizim elimizde. Salgını ne kadar çabuk yenersek normal hayatımıza da o derece hızlı döneceğimiz aşikar. Aksi takdirde kurallara uymayarak süreci uzatırsak, bedelini hep birlikte ödeyeceğimiz de kesin. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER