Sosyal medyadaki bilgi kirliliği önlenecek

ANKARA’DA “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİNDE ORMAN YANGINLARI” ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Sosyal medyadaki bilgi kirliliği önlenecek
banner72

Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektör Yardımcısı ve Yangın Uzmanı Prof. Dr. Ömer Küçük’ün oturum başkanı olduğu İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yangınları Çalıştayı'nın 2’inci gününde uzman isimler değerlendirmede bulundu. Uzmanlar, bilerek yanlış bilgi paylaşıp algı oluşturmaya çalışanların tespit edilerek cezai işlem uygulanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin 2021 yılında yaşadığı büyük orman yangınlarında sosyal medyanın rolü ve zararları çalıştayda en önemli gündem maddeleri arasında yer aldı.

KÜÇÜK: “TOPLUMU YANLIŞ BİLGİLENDİRMENİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Çalıştayda oturum başkanı olarak görev yapan Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yangın Uzmanı Prof. Dr. Ömer Küçük; “Bu yıl orman yangınlarında toplumu doğru bilgilendirme konusunda aksaklıklar yaşandı. Çalıştay sonunda bu konuda ciddi bir adım atılacağını görüyoruz. Uzman ve teknik ekipten oluşacak kadro, toplumu doğru bilgilendirme konusunda çalışmalar yapacak. Bu da toplumu yanlış bilgilendirmenin önüne geçecektir. Toplumun her yaş ve kesiminden vatandaşımıza hitap edecek kamu spotları hazırlanıyor. Bu çalışmalar hem televizyon hem de sosyal medyada paylaşılacak. Farklı amaçlarda ortaya koyulan bilgi kirliliğinin önüne geçilecektir” dedi. (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER