‘Sorumluluk, MHP’li meclis üyelerine aittir’

CHP İL BAŞKANI ERBİLGİN, KUZEYKENT’TEKİ ARSA SATIŞI ÜZERİNDEN ELEŞTİRİLERE DEVAM ETTİ

‘Sorumluluk, MHP’li meclis üyelerine aittir’
banner72

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında Ekim ayı Belediye Meclis toplantısında satışı gündeme alınan Kuzeykent Mahallesi’ndeki arsa hakkında açıklamalarda bulundu. Son dönemde tartışmalara neden olan, Kastamall, teleferik ve Kuzeykent’teki arsa konusunda sorumluluğun Belediye Meclisi’ndeki MHP’li 11 üye olduğunu savunan İl Başkanı Erbilgin, MHP ve AK Parti’ye de eleştirilerini sürdürerek; “MHP ve AKP anlayışı, Kastamonu’yu bir gün bile düşünmemiştir. Kendi yandaşlarının cebini doldurmanın derdindedirler” ifadelerine yer verdi.

Açıklamasında MHP İl Başkanı Emin Çınar’a da seslenen Hikmet Erbilgin, kendisini Belediye Meclisi’nde alınan kararları tartışmaya çağırdı.

“HALK, VİDİNLİOĞLU’NA, ELİNDE NE VARSA SATSIN DİYE OY VERMEDİ”

Erbilgin, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’na da; “Kastamonu halkı, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’na yapın diye oy verdi. Elinizde ne varsa satın diye oy vermedi” dedi.

İl Başkanı Hikmet Erbilgin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının olup bitenlere kayıtsız kalmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu; “Bir şehir, bir ülke hep birlikte ne kadar konuşabiliyorsa, gelişimi ve demokrasinin yerleşmesi o kadar kıymetlidir. 1 Ekim 2021 günü 7 dakika süren belediye meclis toplantısı yaşadık. Meclis toplantısında oldu-bittiye getirdiler diye tarif ettiğim, Kastamonu’nun en kıymetli parsellerinden birisi Kuzeykent Mahallesi 937 ada 371 nolu parselin satışı Belediye Meclisi’nden geçirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP); ‘Biz ne yaparsak yapalım, vatandaş bizim yanımızda oy vermeye devam eder’ diye düşündükleri için Kastamonu’nun öncelikleri yerine, kendi ihtiyaçlarını ve yandaşlarının ihtiyaçlarını öncelemeye devam ediyorlar. Söz konusu parselin satışına yönelik itirazımızı ortaya koyduk, önerilenlerimizi dile getirdik. Kent Konseyi başta olmak üzere Kastamonu’nun bütün paydaşları bir araya gelmeli. Parsel ile ilgili fikirlerini kamuoyuna sunmalıdır. Kuzeykent halkı başta olmak üzere, böyle önemli bir parselin bütün Kastamonuluların referandumuna sunulması kıymetli olacaktır.”

“ÇINAR, KASTAMONU BELEDİYESİNİ SAVUNABİLECEKSE, ÇIKSIN SAVUNSUN”

Erbilgin, MHP İl Başkanı Emin Çınar’ı, Belediye Meclisi’nde alınan kararları tartışmaya çağırarak; “Kendisine iki kez çağrı yaptım, üçüncü kez çağrı yapıyorum. Gelmeyeceğini biliyorum ama Kastamonu basınının önünde Kastamonu Belediyesi ile ilgili bütün kararları hep birlikte tartışalım. Savunabilecekse Kastamonu Belediyesi’ni çıksın savunsun” dedi.

“SORUMLULUK 11 MHP MECLİS ÜYESİNE AİTTİR”

Emin Çınar’ın yaptığı basın açıklamasına da değinen İl Başkanı Erbilgin; “Baştan aşağı Kastamonu’ya hâkim olmadığını bir kez daha gördük. Emin Çınar’ı geçmişte milletvekilliği ve il başkanlığı görevi yapması nedeniyle tecrübeli bir siyasetçi olarak düşünmüştüm. Yanılmışım, çünkü yaptığı bütün basın açıklamasında hakikati eğip bükmek için yalan ağzında yuva yapmamışsa, tecrübesiz bir siyasetçi olduğunu bir kez daha gördük. 937 ada 371 parsel Alparslan Türkeş Botanik Parkı olarak planlanmıştı. Böylesi bir hatıraya sırt çevirmekten zerre tereddüt etmeyen anlayışla karşı karşıyayız. Alparslan Türkeş Botanik Parkı, içinde MHP’nin 11 meclis üyesinin olduğu mecliste oy birliği ile kültürel merkez alanı olarak kabul edildi. Tekrar MHP’nin oy birliği ile konut ve ticaret alanına çevrildi. Bir önceki dönemde bütün meseleyi Tahsin Babaş üzerinden değerlendirmenin yanlış olacağını söylemiştim. Kastamonu şuanda teleferik meselesini tartışıyorsa, bu sorunun sorumlularından birisi 11 MHP meclis üyesine ait. Kastamonu, Kastamall’deki haksız, yağmacı anlayışın sorumlusunu tartışıyorsa, ‘kararları oy birliği ile aldık’ diye övünen 11 MHP meclis üyesine aittir” dedi.

“MHP VE AKP ANLAYIŞI KASTAMONU’YU BİR GÜN BİLE DÜŞÜNMEMİŞTİR

AK Parti ve CHP yerel yönetimlerini eleştiren Hikmet Erbilgin sözlerine şöyle devam etti; “Kastamonu’da çokça arsa satıldı. 2018 yılında Hasan Baltacı’nın il başkanı seçilmesinden 3 ay sonra göreve gelmiş olan il başkanı olarak, Tahsin Babaş’la ilgili önemli basın açıklamaları yaptım. Kastamonu’daki bütün arsa-konak takaslarını dile getirdik. O dönemki Kastamonu’da yağmalanan arsa ve konakları gündeme getirdik. Emin Çınar, tecrübeli bir siyasetçi ise bu açıklamalardan haberinin olmaması mümkün değil. Yalanı ve çarpıtmayı, gerçeği eğip bükmeyi siyaset yapma biçimi olarak gören bir anlayışla karşı karşıyayız. MHP ve AKP anlayışı Kastamonu’yu bir gün bile düşünmemiştir. Kendi yandaşlarının cebini doldurmanın derdindedirler. Önceden kamuoyuna duyurduğum İnebolu yolunda satışa çıkan parselin bir süre sonra yarı fiyatına 10 milyon TL’ye kiralanmasın veya satılmasın diye bu parselin oylanmasını istemiyoruz. Parsel kültür alanı olarak değerlendirilmeli. Kastamonu’nun değerine dönmeli.” (Furkan Karaca)

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER