‘Son 50 yılın en yüksek artışı’

Milyonlarca işçi ve işverenin beklediği 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret miktarı belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayında gerçekleştirdiği 4 toplantı sonunda açıklanan tutar 4 bin 250 TL olarak belirlendi.

‘Son 50 yılın en yüksek artışı’
banner72

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş ve TİSK temsilcileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin 4 bin 250 TL olacağını duyurdu. Asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını, bu şekilde işverenlere 450 TL'lik fayda sağlanacağını duyuran Erdoğan, son 50 yılın en yüksek artışının yapıldığını vurguladı.

FAHİŞ FİYAT BELİRSİZLİĞİNE EN KISA SÜREDE SON VERMEKTE KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asgari ücret açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle; “Bilindiği gibi bir sonraki yılın asgari ücreti her yılın aralık ayında çalışan ve işveren kesiminin iştirakiyle belirlenmekte. Taraflar süreci özveriyle işlettiler. Bugün gerçekleştirilen 4’ncü toplantıyla nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üstünde olması gerektiğini bakanlığa görüş bildirdi. Gerek işçi ve gerek işveren kesimini temsilen taraflar özveriyle bu süreci işlettiler. Yeni asgari ücret 4 bin 250 TL. Asgari ücret artışı son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenlere ülkemize hayırlı olsun. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışları karşısında ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Şu anda bazı sıkıntılar var, bu sıkıntıları da en kısa zamanda aşacağız. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat belirsizliğine en kısa sürede son vermekte kararlıyız.”

VERGİ KALKTI, İŞVERENİN YÜKÜ 450 LİRA DÜŞTÜ

Asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırıldığını açıklayan Erdoğan; “Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarmış oluyoruz. Asgari ücrette tarihi artış yaparken işveren üzerindeki maliyetini 450 lira aşağı çekmiş oluyoruz. Hükümet olarak asgari ücreti fevkalade yüksek bir oranda artırarak çalışanlarımızın asgari ücretten alınan vergiyi kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğunu gösterdik. İstihdamda asgari ücretin yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışlarında önüne geçtiğimize inanıyoruz. Bizim paramız Türk Lirası'dır. Türk Lirası'nı yedirmeyeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin geleceğini ne faiz ve kur spekülatörleri ne yeminli iç ve dıştaki Türkiye düşmanları ne de bir avuç aç gözlü muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasında hep birlikte mücadele edecek, hep birlikte ter dökecek, hep birlikte fedakârlık yapacak ve nihayet hep birlikte hedeflerimize ulaşacağız. Tüm ülkeler ne yapacağınız bilemez şekilde yalpalarken biz hedeflerimize kilitlenmiş olarak ilerliyorsak zafere yakınız demektir. Asgari ücreti bu anlayışla belirledik” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER