Son 15 günü kriz dönemi ilan ettiklerini belirten Vali Avni Çakır BUNDAN SONRA TAVİZSİZ OLACAĞIZ!

Koronavirüs denetimleri dün Kastamonu Valisi Avni Çakır gözetiminde gerçekleştirildi. “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde yapılan denetime Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu ve ilgili yetkililer katıldı.

 Son 15 günü kriz dönemi ilan ettiklerini belirten Vali Avni Çakır  BUNDAN SONRA TAVİZSİZ OLACAĞIZ!

 

Koronavirüs denetimleri dün Kastamonu Valisi Avni Çakır gözetiminde gerçekleştirildi. “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde yapılan denetime Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu ve ilgili yetkililer katıldı.

“RAKAMLARIMIZ HALA HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL”

Vali Avni Çakır, denetimlerle ilgili bilgi vererek şöyle konuştu: “Bakanlığımızca ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ mottosu ile başlatılan Kovid-19 denetimleri kapsamında bugün BAVM’de, Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz, Sağlık Müdürümüz ve diğer yetkili arkadaşların katılımıyla gerçekleştireceğiz. Eylül ayı itibariyle daha iyi olmayı bekliyorduk ama maalesef Temmuz ayında oluşan yoğunluğun ilimize vermiş olduğu sıkıntılar artarak devam ediyor. Maalesef Ağustos ayında, Temmuz ayından daha kötü durumdayız. Eylül ayı ilk haftası itibariyle rakamlarımız hâlâ hiç iç açıcı değil. Bununla alakalı Pazartesi günü yapmış olduğumuz toplantıda bir şoklama tedbirleri başlatmayı öngördük. Bu kapsamda yeni çalışmalara başladık. Sayın Bakanımızın katılımı ile dünde 81 ilin valisiyle bir video konferans toplantısı gerçekleştirildi. Burada son dönemde vakaların seyri, alınması gereken ilave tedbirler ve il, il durum görüşüldü.

“VAKA SAYISI HIZLA ARTAN İLLER ARASINDAYIZ”

Maalesef bizde son dönemde vaka artışı hızla artan iller arasındayız. En kötüleri arasında değiliz ama buna güçlü bir fren koyamazsak, maalesef ilerleyen süreçte daha sıkıntılı durumlara düşebiliriz. Öz eleştiri yapmaktan çekinmiyoruz, çünkü gerçek bu.”  

“BAZI İNSANLAR PERVASIZ BİR ŞEKİLDE MASKESİZ DOLAŞIYOR”

Vaka sayılarını azaltma konusunda aldıkları tedbirleri de açıklayan Vali Çakır, “Sürekli vaka sayılarını nasıl önleriz, nasıl azaltırız noktasında arkadaşlarımızla gece gündüz fikir alışverişinde bulunuyoruz. Fakat belli bir aşamaya geldikten sonra, o aşamayı aşamıyoruz. Bu noktada vatandaşımızın yardımı lazım. Biz ne kadar maske, ne kadar mesafe diyelim, hala görüyorsunuz şehrin göbeğinde bazı insanlar pervasız bir şekilde maskesiz dolaşıyor. Yine maalesef vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu da maskeyi bulunduruyor, usulünce takmıyor. Sanki bulaş çeneden geliyormuş gibi çenesinin altında ya da kolunda maske ile günlük hayatlarını devam ettiriyorlar. Biz vatandaşımızın sağlığını düşünüyoruz. Bizim derdimiz maske değil, bizim derdimiz vatandaşımızın sağlığı.

“MASKEYİ USULÜNCE TAKMAYANLARA DA

CEZA UYGULAMASINA BAŞLAYACAĞIZ”

Vatandaşımızın sağlığı noktasında maskeyi usulünce kullanması çok önemli. Bugünden itibaren sadece maskesi olmayanlara değil, maskeyi usulünce takmayanlara da ceza uygulamasına başlayacağız. Çünkü vatandaşımız kolluk kuvvetlerini görünce maskeyi kaldırıyor, sonra indiriyor. Sanki bulaş kolluk kuvvetlerinden geliyormuş gibi. Kendisini kandırıyor” ifadelerini kullandı.

“TESTLERİMİZİ GÜNLÜK BİN SEVİYELERİNE ÇIKARDIK”

Vali Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Bakın şu an hastanelerde tam doluluk oranına ulaşmadık ama ciddi eşik seviyelerine geldik. Bu haftadan itibaren Tosya, Taşköprü ve İnebolu Devlet Hastanelerimizde de Kovid-19 servislerini açtık. Çünkü merkezdeki hastanemizin bu artışı tek başına kaldırması zor olacaktı. Ayrıca vakaların taşınması da zor olacaktı. Onun için 3 yeni noktada da Kovid-19 servisi açarak, vatandaşımızın bu noktada sıkıntılarını giderdik. Testlerimizi günlük bin seviyelerine çıkardık. Buradaki amacımız daha çok insanımızı bulaş olmadan yakalayalım ya da hastalığın başında tespit edip izolasyonunu sağlayalım. Bu anlamda 800 veya bin, hatta gerekiyorsa daha fazla test yapacağız.

“KARANTİNAYI İHLAL EDENLER

YURTLARA YERLEŞTİRİLECEK”

Dün yaptığımız denetimlerde ekiplerimiz 134 ev gezdi. 10 vatandaşın izolasyon kurallarına uymadıkları görüldü. Haklarında gerekli idari işlemler başlatıldı. Dünkü toplantıda alınan karar gereği 81 ilde artık Kovid-19 testi yapılıp, testi pozitif çıkan vatandaş eğer denetimlerde evinde bulunmuyorsa, daha önceki dönemlerde olduğu gibi Kredi Yurtlar Kurumu’na yerleştirilecek. Bu süreçte yapılan her türlü iaşe ve barınma masrafları kendisinden tahsil edilecek. Biz bunu gerekirse zorla uygulayacağız. Onun için testleri pozitif çıkan vatandaşlarımızı ikaz ediyorum. Lütfen hem kendi sağlığınız için, hem de toplum sağlığı için izolasyon kurallarına uyalım, aksi takdirde bizi istemediğimiz tedbirleri uygulamak zorunda bırakmasınlar.”

“İDARİ İZİNLİ SAYILACAKLAR”

Kovid-19 testi yaptıran ve bekleyen vatandaşlardan da söz eden Vali Çakır, “Kovid-19 testi yaptıran vatandaşlarımız, ikazlarımıza rağmen test sonucunu beklemeden hem kamuda, hem özelde işinin başında bulunuyor ve görevine devam ediyor. Bununla alakalı tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza talimat verdik. Kendisi ya da birinci derecede yakını Kovid-19 testi verdiyse, bu test neticeleninceye kadar bu arkadaşlarımız idari izinli sayılacaklar. Aynı hassasiyeti özel sektörden de bekliyoruz. Zaten bu konuda da Hıfzıssıhha Kurulu kararı da alınmıştı. Maalesef sonuçları bildirirken, vatandaşlarımızın birçoğunu iş başında görüyoruz. Dolayısıyla o ana kadar birçok insana bunu bulaştırıyor.

“MAALESEF İYİ GİTMİYORUZ”

Kastamonu olarak maalesef iyi gitmiyoruz. Vatandaşlarımızdan da yeterli desteği görmüyoruz. Herkesin başına 1 tane polis, 1 tane zabıta dikecek halimiz yok. Her iş yeri başına bir görevli dikecek halimiz yok. Bu süreci hepimizin el ele vermesiyle ancak bu hastalığı yenebiliriz. Bu aşamada vatandaşımızın, esnafımızın hassasiyetini bekliyoruz. Ekip sayılarımızı 3 katına çıkardık. Her gün rutin ekiplerimiz denetimleri yapacaklar. Bende günün belli dönemlerinde bunu kontrol edeceğim. Emniyetimiz planlamasını yaptı. Bundan sonra tavizsiz olacağız. 21 Eylül’e kadar bu şoklama dediğimiz tedbirleri uygulayıp, bu hastalığı kontrol altına almamız ve aşağı çekmemiz lazım. Maalesef bir önceki aydan daha kötüyüz. Kastamonuluların ilgisiyle, hassasiyetiyle bu süreci aşacağımıza inanıyorum. Yeter ki bu konuda kamu görevlilerine gönülden destek olalım. Tekrar ikaz ediyorum. Lütfen maskemizi usulünce takmayı ihmal etmeyelim, temizlik kurallarına uyalım, mesafe kurallarına da uyalım” diye konuştu.

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GÜNDEMDE YOK”

Vali Çakır, sokağa çıkma yasağı hakkında da konuşarak: “Toplantıda bu da konuşuldu ancak şu an Türkiye’nin gündeminde yok. Ancak akşam aynı toplantıyı emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız, ilçe emniyet müdürleri ve jandarma komutanları ve kaymakamlarında olduğu ekiple tekrar yaptık. Kendilerine de gereken talimatları verdim. Köy ve sokak karantinasında gereken tedbirleri alacaklardır. Ayrıca bu hafta semt pazarları ilçede kaymakamlar tarafından bizzat, merkezde de vali yardımcılarımız gözlemleyecek. Çünkü şu an düğünler nispeten kontrol altına alındı ama pazar yerleri ile ilgili hala ciddi sıkıntılarımız var. Eğer burada da vatandaştan gerekli özeni ve dikkati göremezsek özellikle ilçelerden başlayarak belirli pazarları kapatma tedbirini uygulayabiliriz. Dediğim gibi sokağa çıkma yasağı henüz söz konusu değil fakat ben buradan vatandaşlarımızın gönüllü olarak şu iki hafta için sokağa çıkmama kampanyası başlatmalarını istiyorum. Çok acil işimiz yoksa evimizde kalalım. Çünkü okulların açılma dönemi yaklaşıyor. Sabah okulları gezdim. Şu an orada kursa başlayan çocuklarımız var. Bu yavrularımızın daha güvenli şartlarda eğitimine devam etmesi, diğerlerinin de sıraları daha çok doldurması için hepimizin onlara yardımcı olması lazım. Zaten havalar gün için çok sıcak, evinizde oturun lütfen. Kitap okuyalım. Temiz hava ihtiyacımızı evimizin bahçesinde veya balkonunda giderelim. İki hafta kendi kendimize sokağa çıkma yasağı uygulayalım ve bizlere bu konuda gönüllü olarak yardımcı olun” şeklinde konuştu.

“21 EYLÜL İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILIYOR”

Okulların açılmasına yönelik alınan tedbirlerden de söz eden Vali Çakır, “Sürekli toplantı yapıyoruz. Zaten Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız da gerekli izahatı yaptılar. Şu anki tabloda okullar 21 Eylül’den itibaren kademeli olarak eğitime başlayacak şekilde hazırlıklar yapılıyor. Sabah gezdiğim Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’nda 8’inci sınıfların kursları başladı. Çocuklarımız son derece steril ve güvenilir ortamlarda kurs alıyorlar. Ben bizzat gördüm, bununla ilgili bir sıkıntı yok. Ayın 25’inde de daha da canlanacaktır umarım” diye konuştu.

“VAKA SAYILARINI SÖYLEMEYE BENİM DİLİM VARMIYOR”

“Vaka sayılarını söylemeye benim dilim varmıyor, siz de sormayın lütfen" diyen Vali Çakır, "Maalesef çok ciddi rakamlar… Söylediğim gibi Ağustos, Temmuz’dan daha kötü. Eylül ayının bugünü itibariyle de ne yazık ki biz bu hastalığı kontrol altına alamadık. Ciddi artışlar devam ediyor. Bununla ilgili de bu süreci tam bir seferberlik ruhuyla sürdürme kararı aldık. Bu sebeple öncelikle şahsım olmak üzere belediye başkanımız, emniyet müdürümüz, jandarma komutanımız, sağlık müdürlüğümüz, hepimiz okulların açılma tarihi öncesinde 15 gün ‘kriz dönemi’ ilan ettik. En üst şekilde baskılamaya çalışacağız fakat bütün bu çabalarımızda da şunu biliyoruz; halkımızın desteği olmazsa bu çabaların başarılı olma şansı az. Lütfen bu konuda daha fazla hassasiyet ve daha çok destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarının ardından Vali Çakır, hijyene dikkat çekmek için vatandaşlara Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından üretilen kolonya ve el dezenfektanı dağıtarak, dükkanları denetledi.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER