banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Şubat 2019 Pazar

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu Kazalar çiğnenmiş kuralların intikamıdır

Ehliyet sınavında uygulamaya konulan E-Sınav hakkında değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, “Artık merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek kalmayacak” dedi.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 09:14
Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu  Kazalar çiğnenmiş kuralların intikamıdır
 

Ehliyet sınavında uygulamaya konulan E-Sınav hakkında değerlendirmelerde bulunan Kastamonu Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, “Artık merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek kalmayacak” dedi.

Kursiyerin sınavda başarısız olması durumunda 15 gün içerisinde yeniden sınava girmek için randevu alabildiğini ifade eden Tiryakioğlu, “Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 45 hün içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda sonuçlar 10 gün sonra açıklanmaktadır. Aday sınavdan kalınca bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu aylar sürebiliyor. E-sınav ile en yakın zamana randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Bu da zamandan tasarruf etmeniz açısından çok değerli.e-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır.E-ehliyet sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Pilot olarak uygulanan elektronik sınavların tek farkı uygulanış şeklidir.  Elektronik sınav giriş ücreti 70 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödeyebilirsiniz.

“ELEKTRONİK SINAVA GİRİŞ HAKKI DÖRTTÜR”

Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz. Elektronik sınava giriş hakkı dörttür. E-sınava başvuru yapan bir aday teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Fakat teorik sınava giren bir aday e-sınava geçiş yapabilir.Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır. Fakat e-sınav’da sınav süresi 45 dakikadır.Direksiyon sınavlarının planlaması yapılırken birçok unsur göz önüne alındığı için herhangi bir tarih belirtmek hatalı olur. Fakat en az 2 hafta sonra veya daha geç bir tarihte olabilir.Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almayı unutmayınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun. Sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekir. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalırsanız ve o sırada sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava alınacağınız belirtilmektedir. İşinizi sağlama alıp erkenden sınava yerine gidiniz” dedi.

“KAZALARIN YÜZDE 95’İ ŞOFÖR HATASINDAN KAYNAKLI”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şoförleri uyaran Tiryakioğlu, şöyle konuştu: “Ülkemizde yapılan tüm uyarılara ve alınan önlemelere rağmen, maalesef trafik kazalarının önüne geçilememektedir. Kazalar dolayısıyla, çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve yaralanmaktadır.  Milletimiz her gün yeni bir üzüntü ve acı yaşamaktadır. Aracınızı kaderiniz değil, bilginiz yönetsin. Trafik kazalarının önlemesinde öncelikli tedbir, trafik bilincinin vatandaşlarımıza kazandırılmalıdır. Kişiler arasında saygı temeline dayanan trafik bilinci, kurallara uymayı, trafikte ölçülü, dikkatli ve sabırlı olmayı gerektirir.  Kazalar, çiğnenmiş kuralların intikamıdır. Halkımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk haftası kutlanan “Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası” nedeniyle şehir ve ilçelerde stantlar açılır. Bu stantlar sayesinde insanlara trafik kuralları hakkında bilinçlendirilmeye çalışılır. Kazaların yüzde 95’i şoför hatasından kaynaklanmaktadır.Hepimiz biliyoruz ki önümüzde geliş gidişlerin fazla olacağı günler bekliyor. Kurban Bayramı nedeniyle sevdiklerimizin yanına yolculuk yapacağız bu geliş gidişlerde araç kullanırken sevdiklerimize ulaşabilmek için ricam trafik kurallarına uyun ve dikkatli olun. Sevdiklerimize sağ salim ulaşalım. Onları ve kendimizi mutlu edelim. Kazasız, belasız güvenli sürüşler diliyorum.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV