Soba fiyatlarına her hafta zam geliyor

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hemen her kalemde olduğu gibi soba fiyatlarına da zam geldi

Soba fiyatlarına her hafta zam geliyor

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte hemen her kalemde olduğu gibi soba fiyatlarına da zam geldi. Ülkemizde doğalgaz kullanımının artmasıyla birlikte soba ve kömüre rağbet azalsa da, hala soba kullanan çok sayıda aile var. Kastamonu Bakırcılar Çarşısı’nda soba ve bakır ürünleri satan esnaflar, fiyatlarda yüzde 100'lük bir artış yaşandığını belirtirken; “Neredeyse her hafta zam geliyor” diyerek artan fiyatların kendilerini de zor duruma düşürdüğünü vurguladı.

“NE ZAMANA KADAR DAYANACAĞIZ HİÇBİR FİKRİM YOK”

Son iki yılda sobaya yüzde 100 zam geldiğini söyleyen esnaf Emre Yeşiloğlu; “Son 3 aydan beri soba fiyatları artış gösteriyor. Neredeyse her hafta zam geliyor. Müşterilerimizin alım gücü düşük, hiç memnun değiller. Biz zaten hiç memnun değiliz, çünkü ticaretimizi döndüremiyoruz. Ödemelerimizi yapamıyoruz. Aşağı-yukarı her gün zam geliyor. Bu durumda ne zamana kadar dayanacağız hiçbir fikrim yok. Şu an Kastamonu Bakırcılar Çarşısı olarak kan ağlıyoruz” dedi.

“ZAMMIN SEBEBİ; ARTAN HAM MADDE VE SAÇ FİYATLARI…”

Soba ve bakır ürünleri satan Burak Şenel ise, piyasanın durumu hakkında şu değerlendirmeyi yaptı; “Her bütçeye uygun soba çeşitlerimiz olduğu için halk soba fiyatları konusunda sıkıntı yaşamıyor, ama geçen senelere göre bu yıl soba fiyatlarında artış söz konusu. Bunun sebebi, artan ham madde ve saç fiyatları... Soba fiyatları 280 liradan başlıyor, 5 bin TL'ye kadar çıkıyor. Herkesin kullandığı yere göre soba çeşitlerimiz var. Fiyatlar maalesef katlanarak arttı. Artan fiyatlara karşı müşterilerin şikayeti fazla, ama günümüzün şartları da bunu gerektiriyor.”

“HER KIŞ GELEN ZAMLARA ARTIK ALIŞTIK”

Çarşıya soba almak için gelen müşteri İsmail Gökgöz de; “Soba fiyatları çok yüksek. Soba mevsimi geldiği için her şeye zam yapılıyor. Odun da, kömür de, soba da pahalı… Her kış gelen zamlara artık alıştık. Fiyatlara baktığımızda geçen seneye oranla yüksek olduğunu görüyorum. Bu durumdan hiç memnun değilim” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER