Müzik indir

25 Şubat 2021 Perşembe

'AK icraatlarımız tüm hızıyla devam ediyor'

Soba fiyatları cep yakıyor

KASTAMONU’da 9 yıldır dede mesleği olan sobacılıkla uğraşan Emre Yeşiloğlu, pandeminin her şeyi olduğu gibi soba satışlarını da etkilediğinden bahsetti

26 Ocak 2021 Salı 10:06
Soba fiyatları cep yakıyor
 

Soba fiyatları cep yakıyor

KASTAMONU’da 9 yıldır dede mesleği olan sobacılıkla uğraşan Emre Yeşiloğlu, pandeminin her şeyi olduğu gibi soba satışlarını da etkilediğinden bahsetti. Doğalgaz kullanımı her ne kadar artmış olsa da Kastamonu’da kırsal kesimlerde ve ilçelerde hâlâ soba ihtiyacı bulunduğunu belirten Yeşiloğlu, “Ne kadar ilçelerimizin çoğunda doğalgaz olsa da kırsal ve köyümüz çok olduğu için soba satışlarımız sürekli devam eder. Kastamonu’da bu bitmez, bitecek bir meslek değil” dedi.

“KISITLAMALARDAN DOLAYI KÖYLÜ HALKIMIZIN GELEMEMESİ İŞLERİMİZİ DÜŞÜRÜYOR”

Kastamonu kırsal kesimlerinde yaşayan vatandaşların sayısının yüksek olmasının Kastamonu’da bu sektörün bitmeyecek olması anlamına gelse de hafta sonu yasaklarının satışları bir hayli düşürdüğünü söyleyen Yeşilyurt; “Pandemiden baya etkilendik, fiyatlar çok yüksek. Kısıtlamalardan dolayı köylü halkımız gelemiyor o yüzden işlerimiz hayli düşük son günlerde. Kar yağışlarının başlaması nedeniyle son günlerde bizim boş durmamamız lazım ama yağışlara rağmen satış yok, çünkü insan yok. Sokak bomboş, akşama kadar esnaf arkadaşlarla beraber oturuyoruz. Normalde Cumartesi-Pazar günleri hafta içinden daha çok satışımız olur. Hafta sonu da yasaklar nedeniyle kapalıyız, zaten müşteriler de dışarı çıkamıyor. Bu sebeple soba satışları şu anda tamamen kesik durumda. Geçen sene 700 TL’ye sattığım perakende sobayı bu sene 700 TL’ye alamıyorum. Benim bu miktar üzerine fiyat eklemem lazım ki para kazanabileyim. Aşağı yıkarı yüzde 40 civarı bir zam eklendi fiyatlara. Çoğu firmalar yurtdışına nakit paraya çevirmeye başladı. İç piyasayı bıraktılar, yurt dışına sürer oldular malı. O yüzden yüksek fiyatlar bize yansıyınca mecburen biz de müşteriye yansıtmak zorunda kaldık. Artık internetten satış olması da bizi etkiliyor. Bendeki soba bin liraysa nakit olarak satış yapıyorum. İnternette kredi kartına 12 taksit yapılması vatandaşın kolayına geliyor, biraz da onun etkisi var” dedi.

“ÜRÜNLERİN EHLİNDEN ALINMASI GEREK”

Dede yadigârı olan sobacılık mesleğiyle uğraşan Emre Yeşiloğlu, vatandaşların kendileri gibi bu iş üzerine satış yapan dükkânlardan değil de herhangi bir mağazadan alışveriş yapmalarının hem ekonomi hem kalite açısından onlara olumsuz yansıdığına değinen Yeşiloğlu; “Mesela bir vatandaşımız sobayla alâkası olmayan bir dükkândan 60 TL’ye tabla almış, bizde 30 TL. Sobayla ilgili malzemelerin sobacılardan alınması gerekiyor. Başka yerlerden soba alıp yedek parçası için yine sobacılara geliyorlar. Sadece soba değil, her ürünü ehli kimse ondan alsın müşteriler. Boşu boşuna fazla para vermenin de anlamı yok, çünkü bayisi benim. Ben sattığım üründen 10 TL kâr ediyorum, alanı olmadan satış yapan %500 kâr ediyor. Müşteriler Bakırcılar Çarşısı’na gelsinler, buradan alsınlar. Bu çarşı yıllardan beri süregelen bir çarşı ama bitik, ölü şu an maalesef. Bir dükkânımız daha var, orası biraz daha bakır ağırlıklı. Bu sene bakırın da pek revaçta olacağını zannetmiyorum çünkü fiyat çok yüksek. Bakalım nereye kadar dayanabileceğiz?” ifadelerine yer verdi.

“DÜŞÜK SOBA SATIŞLARININ TEK SEBEBİ PANDEMİ DEĞİL”

Satışların düşük olma sebebinin sadece pandemi olmadığını düşündüğünü dile getiren ve yüksek fiyatlar konusunda müşteriye her kolaylığı sağlamaya çalıştıklarını belirten Yeşiloğlu, son olarak şunları söyledi: “Yaşanan sıkıntıyı sadece pandemiye bağlamak da istemiyorum. Fiyatların yüksek oluşu, ekonomik zorluklar ve pandemi bir araya geldi. Şu zamanlarda dükkânın içinin dolu olması lazım. Geçen sene aşağı yukarı 4 kamyona yakın satış yaptık, bu sene 2 kamyonu zor bitirdik. İlçelere toptan malzeme veriyorduk ama onlar da müşteri sıkıntısı çekince sipariş veremedi hâliyle. Bu sene büyükşehirlerden birçok kişi köylerine, sahil kesimlerine çekildi. Köyler insan dolu ama yasaklar dolayısıyla şehre inebilen yok, fiyatlar da çok yüksek. Bir de hastalığın verdiği bir korku var millette. Ondan dolayı pek gelemiyorlar. İlçe pazarlarında satış yapayım dedim, yakıt da dâhil masraflarımı karşılayamayacak diye vazgeçtim. Zaten iş yok, fiyatlar yüksek. Bu sene bir alternatif bulmam gerekti, ben de müşterileri kaçırmamak adına bankalarla anlaşma yapıp kredi kartı taksitlerini açtırdım. Vade farkını müşteriye yansıtmak zorunda kalıyorum çünkü kasaya para girmesi gerek. Taksit imkânı olması onlara da cazip geliyor ve farkı kabul ediyorlar. Bir de geçen sene en düşük soba fiyatı 400 TL’yken bu sene 700 TL oldu. 700 TL’den 4 bin TL’ye kadar soba var elimizde. Dün sadece kartla satış yaptım, kasada nakit para yok. Müşterilerimiz ihtiyaçları için Bakırcılar Çarşısı’na gelsinler. Biz de elimizden geldiğince taksit açısından vs yardımcı olmaya çalışıyoruz. Müşterimizden tek ricamız bizim alanımızla ilgili alışverişlerini bizden yapmaları. (Zehra Beyza Güler)

Anahtar Kelimeler: Soba Fiyatları Cep Yakıyor

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV