‘SlowFood’ta proje çok

Uluslararası SlowFood Hareketi’nin yerel temsilcisi “SlowFood Kastamonu Birliği”, kuruluşunun birinci yılında basın toplantısı düzenlendi.

‘SlowFood’ta proje çok
banner72

Vali Avni Çakır ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun yanı sıra kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan SlowFood Şube Başkanı Gülsen Kırbaş, birlik hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Geride kalan süreçte yaptıkları projelerle ilgili bilgiler veren Kırbaş, önümüzdeki süreçte yapacakları projeleri is şu şekilde sıraladı: “Yerel üreticiye temiz tarım eğitimi, biyoçeşitlilik ve temiz gıda konusunda ilköğretim çocuklarına yönelik eğitici etkinlikler, sıfır atık ve kompost üretimiyle ilgili bilinç yaratmak ve yerel yönetimlerle iş birliği yapmak, yerel üretici pazarı ve yeryüzü pazarı kurmak, yerel mutfağın araştırılarak unutulmaya yüz tutmuş ürün, tarif ve gelenekler üretim yöntemlerini canlandırma, atölye çalışmalarıyla yerel mutfağı tanıtma, SlowFood Turizmini destekleme, atalık tohum toplama, Kastamonu Atalık Tohum Bankası oluşturma, Nuhun Ambarı’na daha çok yerel ürünü kaydettirme, uluslar arası SF etkinliklerine katılma.”

VİDİNLİOĞLU: “KENDİ AYAĞIMIZA SIKIYORUZ”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise programda yaptığı konuşmada ‘SlowFood’ ismine dikkat çekerek; “SlowFood tabiri, İngilizce bir tabir. İngilizce tabirlerle yerli ve milli şeylerin yapılmasını doğru bulmuyorum. Ha bu da kullanılabilir, ama benim isim takıntım var” dedi.

Avrupa’da Türkiye gibi yemek çeşitliliğinin olmadığına vurgu yapan Vidinlioğlu; “‌Şahsım olarak da destek vermeye hazırım ama bunların aşama aşama elden geçmesi lazım, soframıza gelene kadar ki bütün kısımların güvenliğinden emin olmamız lazım. Daha fazla üretim veriliyor diye suni gübre kullanıyoruz. Toprak bir şey vermez oldu. Sarımsağın raf ömrü eskiden bir yıldı, şimdi 9 ay, çünkü sarımsağı melezleştirdiler. Biz kendi ayağımıza sıkıyoruz, mutlaka bunları korumamız lazım” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER