'Siyasi olarak kendini sıfırladı'

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nin çevre temizliği ve kamusal alt yapının yenilenmesi konularında İŞKUR’la yaptığı Toplum Yararına Program (TYP) protokolü kapsamında, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinde görevlendirilen 600 kişinin listesi yayınlanmıştı

'Siyasi olarak kendini sıfırladı'

Geçtiğimiz günlerde Kastamonu İl Özel İdare Genel Sekreterliği’nin çevre temizliği ve kamusal alt yapının yenilenmesi konularında İŞKUR’la yaptığı Toplum Yararına Program (TYP) protokolü kapsamında, il ve ilçe özel idare müdürlüklerinde görevlendirilen 600 kişinin listesi yayınlanmıştı. Listede dikkat çeken bir isim yer almıştı. Kastamonu’da bir muhtarın hem kendisi hem eşi hem de oğlunun farklı ikametlerde gösterilerek TYP’den işe girdiğini iddia eden CHP Milletvekili Hasan Baltacı konuyu gündeme taşımıştı.

Konuyla ilgili eleştirilere cevap veren İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, bahsi geçen muhtarın sigortadan dolayı elendiğini ve oğlunun da bakmakla yükümlü olmadığı gerekçesiyle herhangi bir sorunun yaşanmadığını, eşinin de işe başladığını belirtti. Ayrıca muhtarın oğlunun ikametgâhını 1 yıl öncesinden aldırmış olduğunu ve iddialarda yer aldığı gibi bu iş için aldırmadığını söyledi. İGM Başkanı Parçal, Hasan Baltacı’ya yüklenerek; “Kendisinin de milletvekili maaşı var, hanımı avukat ve babasının üzerinden harita bürosu var. Oradan aynı şekilde işlerini yönetiyor, bıraksın da harita bürosunu kapatsın başkaları iş bulsun o zaman niye devam ettiriyor harita bürosunu. Hırs varsa kendisinde var. Yani şimdi muhtarın burada alacağı 2800 TL maaşı mı sorun oluyor” ifadelerine yer verdi.

“DİREK ELENMESİ GEREKİRDİ”

Konuyla ilgili Milletvekili Hasan Baltacı’nın ifadelerine yanıt veren Meclis Başkanı Güray Parçal, 3 komisyonun kurulduğunu ve hassasiyetle çalışıldığını belirterek daha da eleneceklerin olacağını kaydetti. Parçal, Muhtar Erdal Külcü’nün de elendiğini ifade ederek, şöyle konuştu; “İŞKUR sistemi otomatik olarak gelirleri görüyor. En düşük aylık gelir sınırını geçiyorsa zaten otomatik İŞKUR’dan eleniyor. Yani 4 bin 200 TL’nin üzerinde geliri olanlar direk eleniyor. Özel İdare’nin oradaki kişilerin tek tek gelirinin ne olduğunu bilme şansları yok. İl Özel İdare’den kaynaklı değil bu durum. Erdal Külcü muhtarımız da sigortasından dolayı otomatikman elenmiş. İŞKUR’dan gelmemesi lazımdı, direk elenmesi gerekirdi. İŞKUR’a da sordum, elenmeseydi çalışacaktı. Hanımı TYP kapsamında işe girdi, çalışıyor. Oğlu da bakmakla yükümlü olduğu ve aynı ikamette yaşayan bir kişi değil. Yaşadıkları ikametgâh adresleri ayrı. Oğlu buraya işe gireceğim diye 3 ay önce ikametgâhını almış birisi de değil. 1 buçuk yıl önce ikametgâhını aldırmış. Kastamonu da zaten hali hazırda bir yerde çalışmış ve çalıştığı yer kapandığı için boşluğunda müracaatını yapmış. Bunda da çok büyük bir sıkıntı görmüyorum” dedi.

“ ‘HES PATLADI’ HAMLESİ TUTMAYINCA YENİ ARAYIŞLARA GİRMİŞ”

İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’ya da yüklenerek; “Bozkurt’taki yaşadığı kötü siyasi hamleyi kapatmanın yoluna düşmüş. Bozkurt’ta gitti, HES patladı, çatladı dedi. İş makinaları yanında çalışmalarına devam ederken ‘Devlet burada yok’ söylemlerinde bulundu. Sosyal medyasını inceledim. Bozkurtla ilgili, HES’le ilgili açıklamalarının altında 632 tane yorum var. 30 tane iyi yorum, 600 tane halkın tepkisi var. Halkın tepkisini görünce; ‘Nereden ne bulabilirim, ne yapabilirim, bunu nasıl kapatabilirim’ diye cımbızla araya araya bunu bulmuş. Özel İdare’nin veya kimsenin yandaşmış vesaireymiş öyle bir davranışı yok. Bunu algı için oluşturmuş, Bozkurt’ta da bunu yapmaya çalıştı. Bozkurt’ta insanların dertleriyle, acılarıyla siyaset yapmak hoş bir şey değil. Halktan tepkisini gördü, siyasi olarak kendini sıfırladı. Söylemek istemiyordum ama Hasan Baltacı’nın kendisi de milletvekili maaşı var, hanımı avukat ve babasının üzerinden harita bürosu var. Oradan aynı şekilde işlerini yönetiyor. Harita bürosunu kapatsın, başkaları iş bulsun, o zaman niye devam ettiriyor harita bürosunu? Hırs varsa kendisinde var. Yani şimdi muhtarın burada alacağı 2800 TL maaşı mı sorun oluyor” dedi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER