banner29
24 Mart 2019 Pazar

SiPARiŞLERE YETiŞEMiYOR

Kastamonu’da girişimci bir kadın, 1 yıl önce amatör olarak başladığı ahşap ürünlerinde, ilk önce sosyal medyada satmaya çalıştığı ürünleri büyük ilgi görünce siparişlere yetişemez hale geldi. Girişimci kadın, sosyal medyada satmaya çalıştığı ürünleri KOSGEB kredisiyle kurduğu marangoz atölyesinde dünyaya pazarlamaya başladı.

09 Mart 2018 Cuma 12:02
SiPARiŞLERE YETiŞEMiYOR


   Kastamonu’da girişimci bir kadın, 1 yıl önce amatör olarak başladığı ahşap ürünlerinde, ilk önce sosyal medyada satmaya çalıştığı ürünleri büyük ilgi görünce siparişlere yetişemez hale geldi. Girişimci kadın, sosyal medyada satmaya çalıştığı ürünleri KOSGEB kredisiyle kurduğu marangoz atölyesinde dünyaya pazarlamaya başladı. 
Kastamonu’da 29 yaşındaki 1 çocuk annesi Goncagül Keloğlu, kocasının evde hobi olarak kurduğu atölyede ilk önce yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Amatör olarak yaptığı el emeği göz nuru ürünleri, sosyal medya üzerinden pazarlamaya başladı. Bir süre sonra ürünlerinin beğenilmesinin ardından iş kurmak isteyen girişimcilere yönelik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nca (KOSGEB) düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan ve kursu başarıyla tamamlayan Goncagül Keloğlu, KOSGEB’den aldığı teşvik ile marangoz atölyesi açtı. 1 yıl önce amatör olarak yaptığı ürünleri sosyal medya aracılığıyla satmaya çalışan Goncagül Keloğlu, şuanda aldığı siparişlerle el emeği göz nuru ürünlerini Dünyaya pazarlamaya başladı. 

ÖĞRETMEN OLARAK ATANAMAYINCA AHŞAP ÜRÜNLERİNE YÖNELDİ

Konya Selçuk Üniversitesi Dikiş Nakış Öğretmenliğinden 2012 yılında mezun olan Goncagül Keloğlu, KPSS’den yeterli puan alıp atanamayınca farklı iş kollarında çalışmaya başladı. En son eşinin ahşap ve ahşap ürünlerine merakı sonrasında önceleri evde eşini izleyerek ahşaptan ürünlerin nasıl oluşturulduğunu öğrenmeye çalıştı. Eşinin de desteği ile ilk etapta 3 metrekarelik büfeden bozma küçük bir iş yerinde ahşaptan ürünler yapabilecekleri iş yeri kiraladı. 3 ay boyunca eşinin yanında eğitim alan Goncagül Keloğlu, geceleri de boş durmayarak bilgisayarda çizim programlarını hiçbir alt yapısı olmamasına rağmen öğrenmeye çalıştı. Belli bir birikime sahip olduktan sonra işi eline alan Goncagül Keloğlu, ilk etapta yaptığı el emeği göz nuru ahşap ürünlerini sosyal medya hesapları üzerinden pazarlamaya başladı. Sosyal medya üzerinden sergilediği ürünler, Türkiye’nin dört tarafına yayılarak büyük beğeni topladı. 

KOSGEB DESTEĞİYLE KENDİ İŞYERİNİ AÇTI 

Kısa sürede onlarca sipariş alan kadın girişimci Goncagül Keloğlu, iş yerini büyütmeye karar verdi. Eşinin belediyede işçi olarak çalışmasıyla tüm işleri eline alan Goncagül Keloğlu, Kastamonu Eski Küçük Sanayi Sitesi’nde bir iş yeri kiraladı. Ardından iş kurmak isteyen girişimcilere yönelik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nca (KOSGEB) düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak için KOSGEB Kastamonu İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Kadın girişimci olması ve daha çok erkek mesleği olarak bilinen marangozluk mesleği ile ilgili projesi kabul gördü ve KOSGEB’den de destek alarak kendi iş yerini açtı. 

EŞİNİN YANINDA ÇIRAK OLARAK BAŞLADI ALDIĞI BELGEYLE USTASI OLDU

Eşinin yanında çırak olarak işe başlayan Goncagül Keloğlu, kısa sürede mesleğinde ilerleyerek kocasının ustası olduğu işte kadınlara da örnek oldu. Kadınların bir araya geldiği zaman başaramayacakları hiçbir iş olamayacağını vurgulayan Goncagül Keloğlu, kadınlara cesaretli olmaları konusunda tavsiyelerde de bulundu. 
Keloğlu, ayrıca 10 yıla kalmadan büyük bir fabrika kurmayı hedeflediğini ve çalıştıracak elemanda bulamamaktan korktuğunu söyledi. 
10 yıl içerisinde Türkiye’nin en çok kazanan ve kazandıran kadın girişimcisi olarak tarihe adını yazdırmak istediğini anlatan Goncagül Keloğlu, “Şu an kadın girişimci olmanın en güzel avantajlarından faydalanıyorum. İnşallah 10 yıl içerisinde Türkiye’nin en çok kazanan ve kazandıran kadın girişimcisi olarak tarihe adımı yazdırmak istiyorum” şeklinde konuştu. 
KOSGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol ise, şunları kaydetti: “Kastamonu’da 2010 yılından bu tarafa KOBİ’lerimize ve girişimcilerimize desteklerimizi sunmaya devam ediyoruz. Gonca hanım ahşap sektöründe üretimler yapan bir iş yeri kurma fikriyle bize geldi. Yeni girişimcilik eğitimi projesi kapsamında kendisine 50 bin TL hibe, 100 bin TL ise geri ödemeli bir programdan destek sağlayabileceğimiz bir programdan yararlandırdık. Bu çerçevede kiralamış olduğu dükkanın kira, makine, çalıştıracağı personelin maaşlarını bizden alacağı destek ile sağlayabilecek. Gonca hanım artık üretime geçti. Ahşap ile ilgili birçok ürünü üretir durumda. Biz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün de anlamıyla beraber kadınlarımızı daha çok iş hayatında her sektörde görmek istiyoruz. Onların girişimciliklerine katkı sağlamayı önemsiyoruz”                   (iha)
Anahtar Kelimeler: SiPARiŞLERE YETiŞEMiYOR

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV