Sipahi Köyü'nden kalkınma atağı

Merkeze bağlı Sipahi Köyü’nde yeni kurulan, Sipahi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, faaliyetlerine başladı

Sipahi Köyü'nden kalkınma atağı

 


Sipahi Köyü'nden kalkınma atağı

Merkeze bağlı Sipahi Köyü’nde yeni kurulan, Sipahi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, faaliyetlerine başladı. Finans desteğini topladığı yardımlarla devam ettiren Sipahi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, köy konağı projesiyle köye imam evi ve cami kazandırmayı hedefliyor. Köy Konağı’nın inşaatına başlandığı ve inşaatın bitiminin ardından, eski köy camisinin yıkılarak yerine yeni bir cami yapılacağı kaydedildi. Sipahi Köyü Muhtarı Soner Emirmustafaoğlu ise; “Köyümüzü kalkındırmak ve köylümüze daha iyi hizmet verebilmek için bu derneği kurduk” dedi.

DEVECİOĞLU; “KÖYÜMÜZE KÖY KONAĞI YAPIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sipahi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Devecioğlu; “KöyümüzdeKöy Konağı adı altında başlayan bir inşaatımız var. Bu inşaatı imam evine çevireceğiz. Şuanda camimizin üst katında yaşıyor imamımız. Eski bir cami olduğu için imamı Köy Konağı’na getireceğiz. İlk etapta, konağın altını mescide çevireceğiz. Sonra eski camiyi yıkarak yerine yeni bir cami yapacağız. Türkiye genelinde yardım toplama kampanyası başlattık. Bu sayede çalışmalarımızı hızlandırmayı hedefliyoruz. Köyümüzün yüzde 80’i derneğimize üye. Köylü de bizleri destekliyor” dedi.

 “KÖYLERİMİZİN BOŞALDIĞI BİR DÖNEMDE YAŞIYORUZ”

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Devecioğlu, derneğin kurulma amacına ilişkin açıklamalarda da bulunarak şunları kaydetti; “İnsanlarımızın genç ihtiyar demeden sele kapılmış gibi köylerini terk edip şehre göçüğü, köylerimizin boşaldığı bir dönemde yaşıyoruz. Köyde kalan şehre gidemediğine, şehre giden neden geldiğine yanıyor. Köylerimiz, evlerimiz, taşımız, toprağımız ıssız, insana hasret, insanımız gurbette köyüne, toprağına hasret. Bizler köyden uzak olsak da aklımızın, kalbimizin bir yarısı, gözümüzün, kulağımızın, ayağımızın birisi her daim köyümüzde. Bu yüzden köyümüz ve köylümüz adına bir dernek kurduk. Köyümüzle köylümüz arasında yeni bir gönül köprüsü kurduk. Köyümüzün güzelliklerini daha çok hissederim, hem köyümüz ile hem birbirimizle irtibatımızı, bağlarımızı güçlendirelim, hem de sorunları sıkıntıları elbirliği ederek kolaylıkla çözelim istedik. Bu niyetlerle kurduğumuz derneğimizin ilk genel kurulunu gerçekleştirdik. Derneğimizin başkanını, yönetimini seçtik. Ve ilk iş olarak köy camimizin ve lojmanımızın yenilenmesi, yeniden yapılması kararı aldık. Bizler dinimizden, büyüklerimizden hayırda birleşmeyi, hayırda yardımlaşmayı, hayırda yarışmayı öğrendik. Hayırlı bir işi, hayırlı dostları olmayanın şeytanın oyuncağını olacağını öğrendik. İnsanların, Müslümanların ve tüm canlıların faydalanacağı ölmeyen hayırlı bir eser bırakanın amel defterinin kapanmayacağını öğrendik. İyi niyetle ve hayırlı olacağına inanarak çıktığımız bu yolda dostlarımızın, komşularımızın bizi yalnız bırakmayacağına, Rabbimizin elimizden tutacağına inancımız tamdır. Rabbim bizi birlikten, dirlikten, beraberlikten, hayırlı işlerinden, hayırlı kullarından, hayırlı yollarından ayırmasın.”

“TÜRKİYE GENELİNDE YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTIK”

Dernek tarafından yapılan açıklamada derneğe yardım yapmak isteyenler için telefon numaraları da verildi. Dernek Başkanı Dursun Devecioğlu, yaptığı açıklamada; “Çalışmalarımız için Türkiye genelinde bir yardım kampanyası başlattık. Derneğimize bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız 0543 805 67 58 veya 0546 207 66 28 numaralarından bizlerle iletişime geçebilirler” dedi.  (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER