Simit de nasibi aldı

Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden biri olan ve yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olan Coğrafi İşaretli Kastamonu simidi, Ramazan ayı öncesinde zamlandı

Simit de nasibi aldı

 

ARTAN MALİYETLER, SİMİT ÜRETİCİLERİNİ ZAMA ZORLADI

Simit de nasibi aldı

Kastamonu’nun yöresel lezzetlerinden biri olan ve yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olan Coğrafi İşaretli Kastamonu simidi, Ramazan ayı öncesinde zamlandı. Günlük yaklaşık 10 bin adet simidin üretildiği Kastamonu’da 100 gramlık simidin fiyatı yüzde 20 artarak, 1.25 liradan 1.5 liraya yükseldi.

Kastamonu Valiliği koordinesinde Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında yaklaşık 400 yıllık bir tarihe sahip olan Kastamonu simidi diğer adıyla kazan simidi, 2019 yılında coğrafi işaret belgesi aldı. Kentte günlük 10 bin adet üretimi yapılan Kastamonu simidi, Ramazan ayı öncesinde artan maliyetler gerekçe gösteriler zamlandı. Coğrafi işaret belgesi alan Kastamonu simidi, Ramazan ayı öncesinde 1.25 liradan satılırken yüzde 20 gelen zam üzerine 1.5 liradan satılmaya başlandı.

KENTTE HER GÜN YAKLAŞIK 10 BİN ADET KASTAMONU SİMİDİ ÜRETİLİYOR

Kastamonu simidi, diğer yörelerden farklı olarak böreklik un ile mayalanıp yoğrulduktan sonra hamur, simit halkası haline getiriliyor ve 10 dakika dinlendiriliyor. Bu hamur, daha sonra içinde elma pekmezi şurubunun kaynadığı kazanda suda haşlanıyor. Daha sonra fırınlanarak simit hazır hale getiriliyor. Kazan simidi olarak da adlandırılan Kastamonu simidinde çoğu yörelerde olduğu gibi susam kullanılmıyor. Orta Asya’dan Kastamonu’ya gelen simit, buradan da İstanbul’a Kastamonulu simit ustaları tarafından taşınmıştır.Kastamonu simidi, eşsiz lezzetiyle Osmanlı padişahlarının da sofralarını süslemiştir. Elma pekmezi şurubuyla pişirilen Kastamonu simidi, yapılışından kaynaklı özelliğiyle 3 gün bayatlamadan saklanabiliyor. Bayatlayan simitler de israf edilmeyip Kastamonu’nun bir başka yöresel lezzeti olan tiride dönüştürülüyor.Kentte her gün yaklaşık 10 bin adet üretilen Kastamonu simidi, her hafta sonu İstanbul’a semt pazarlarına da gönderiliyor.

“HAYAT PAHALANDI, HER ŞEYE ARTIK ZAM GELİYOR”

Kastamonu simidini severek tükettiklerini söyleyen Kadir Doğan “Zaman zaman simit alıyorum. 1.25 liraydı, fakat 1.50 liraya yükselmiş. Her şeye zam geliyor, hayata pahalı ne diyelim. Arkadaşlarla bir araya geldiğimizde yemek için simit tüketiyoruz. Kastamonu simidi çok lezzetli, şimdi yine aldık, çıtır çıtır. Çay ile süper gider” dedi.

“KASTAMONU’YA HER GELDİĞİMDE SİMİT ALMADAN GİTMİYORUM”

Küre’de ikamet ettiğini ve Kastamonu’ya geldiğinde her zaman simit aldığını söyleyen Ahmet Yılmaz ise, “Kastamonu’ya işimiz düştüğü zaman simit almadan gitmiyorum. Simidimiz meşhur. Kastamonu’dan simit yenilmeden gidilmez diye bir laf bile vardır. Simitte zamlandı, ekmekte zamlandı, pazar yerleri de zamlandı. Yiyip içilecek her şeye zam geldi. Hayat pahalılaştı” diye konuştu.

“KASTAMONU HALKINA BU LEZZETİ SUNUYORUZ”

Kastamonu simidinin içerisinde herhangi bir katkı maddesinin olmadığını belirten simit ustası Erdal Köse de, şöyle konuştu: “Kastamonu susamsız simidi, içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan un, tuz, su ve maya ile yoğrulur. Yaklaşık yarım saat bekletilir hamur yoğrulduktan sonra. Bekleyen hamur gramajlarında kesilerek halkalar şeklinde bağlarız. Bağlanan simit, belli bir miktar olgunlaştıktan sonra pekmezli suda haşlanarak kızarması için fırına koyarız. Yaklaşık fırında 15-20 dakika bekledikten sonra çıtır çıtır gevrek bir şekilde Kastamonu halkına bu lezzeti sunuyoruz. Kastamonu Belediyemiz ve Kastamonu Valiliğimizin öncülüğünde Kastamonu susamsız simit için coğrafi işaret belgesini almış bulunuyoruz”

“MALİYETLERDEN ÖTÜRÜ FİYATI 1.50 LİRA YAPTIK”

Kastamonu simidinin yaklaşık 400 yıllık bir tarihi olduğunu bildiklerini vurgulayan simit ustası Köse, şunları kaydetti: “Kastamonu’nun susamsız simidi meşhurdur. Sade simit 1.50 TL’dir. 26 Şubat tarihi itibariyle susamsız simide zam yaptık. Susamsız simide ise 28 Aralık 2020 yılı itibariyle 1.50 liradan 1.75 TL’ye çıktı. Siyez simidi ise 2.25 TL’den satılıyor. Simidin hammaddesi un ve susamdır. Bunlara gelen zamlardan ötürü ve birde işçi maliyetlerinden dolayı illaki zam yaptık” (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER