ŞİMDİYE KADAR EDEBİMDEN SUSTUM

• Temmuz ayı başında gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş ile yaşadıkları ‘önerge’ gerginliğine açıklık getiren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerime de seslenmek istiyorum. Biz mecliste bir ve beraberiz. Öğrenme hakkınıza, soru sorma hakkınıza hiçbir şekilde engel olmayız” dedi.

ŞİMDİYE KADAR EDEBİMDEN SUSTUM

 

Temmuz ayı başında gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş ile yaşadıkları ‘önerge’ gerginliğine açıklık getiren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerime de seslenmek istiyorum. Biz mecliste bir ve beraberiz. Öğrenme hakkınıza, soru sorma hakkınıza hiçbir şekilde engel olmayız” dedi.

Konu ile ilgili olarak CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in ‘Demokrasi ve şeffaflık ilkelerinin çiğnendiği bir tarih olarak hafızalarımıza kazınmıştır’ açıklamasına da cevap veren Vidinlioğlu, “Şimdiye kadar nezaketi elden bırakmadım. Eğer aynı şekilde tavır devam ederse bundan sonraki cevabım çok daha sert olur” diye konuştu.

“YAZILI OLARAK DA BİLGİ ALMAK HERKESİN HAKKI”

Galip Vidinlioğlu’nun Belediye Meclisi toplantısında yaptığı açıklama aynen şöyle;

“Geçen hafta sözlü önerge mevzu polemik konusu oldu. CHP’nin sayın il başkanı tarafından bu konu demokrasiye darbe ve söz söyleme hakkının elinden alınması diye değerlendirdi. Hiçbir zorunluluğumuz olmadığı halde biz meclisten canlı yayın yapıyoruz. Böyle bir zorunluluk yok. Dolayısıyla canlı yayın sırasında bir şeyler söyleme ihtiyacı hissedilmesi siyaseten bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Ama ben daha önce, hiçbir önyargıya yer vermeden iki defa Cumhuriyet Halk Partisi sözcülerine ve diğer arkadaşlara söz verdim. Gel gör ki o verdiğim söz hakkında, benim seçim dönemimdeki ne kadar yapacağım proje var ise öneri olarak getirildi. Böyle bir durumda, çok fazla sözlü önergenin anlamı da yok. Yazılı olarak da bilgi almak herkesin hakkı. Bundan 8-10 gün önce il başkanı bir canlı yayına çıktı ve bizim belediyemizden bilgi alarak çıktı. Hiçbir şeyi de gizlemedik. Söz hakkımız engellendi sözü doğru değil. Yazılı önergeyle her şeyi öğrenebilirsiniz.

“BİRBİRLERİNİN AÇIĞINI KAPATIYORLAR’ ŞEKLİNDEKİ İFADELER DE HİÇ DOĞRU İFADELER DEĞİL”

Bu konuda bir çalışma başlattım. ‘Birbirlerinin açığını kapatıyorlar’ şeklindeki ifadeler de hiç doğru ifadeler değil. İşte denetim raporunu okuduk. Eksiklikler zaten gündeme getirildi. Buradan söyleyeceğim yegane şey, bırakın efendim meclis rahat çalışsın. Burası eğer siyaset yapma yeri olsaydı biz siyaseten çok daha farklı şeyler de söyleyebilirdik. Bizim hiç ayrım yapmadığımızın net göstergesidir ki geçen haftaki oturumda Cide Belediyesi ile sokak hayvanlarını iyileştirme üzerine bir protokol yaptık. Yine aynı şekilde Araç da memleketimizin bir parçası, itfaiye arabasını Araç’a verdik. Partizanlık yapmış olsaydık bunları yapmazdık. Bu tarz ifadeler hoş değil. İki üçtür sayın il başkanı bunu siyaset malzemesi olarak kullanıyor. Geçen de canlı yayın üzerinden söyledikleri sözlerin hepsini cevap verilmek kaydıyla saklı tutuyorum, bir yıllık durum değerlendirmesinde onların hepsine tek tek cevap vereceğim.

“ADLİYE ORADA, HERKESİN FERT FERT GİDİP BAŞVURU HAKKI VAR”

 

Yazılı olarak verilen önergede istenen şeyler şimdiye kadar ne kadar arsa takası olmuş, kime ne verilmiş; bunları öğrenme hakkınız zaten bu güne kadar vardı. Yani Kastamonuspor’un önündeki arsayla ilgili konu gündeme gelince mi bütün bunlar aklınıza geldi? 5 yıl belediye Adalet ve Kalkınma Partisi’ndeydi. Bizim de bir yılı biraz aşkın bir süre oldu. Bugüne kadar vermediğiniz önergeyi neden bu gündeme geldiğinde veriyorsunuz? Adliye orada. Herkesin fert fert gidip başvuru hakkı var. Durumdan bir rahatsızlığınız varsa gidersiniz adliyeye başvurursunuz. Bu canlı yayınlar da savcılık için haber kaynağıdır. Bu tarz konuşmalar bile suç duyurusu kabul edilip mahkeme konusu olabilir. Bu konunun bu kadar abartılması ve siyaseten malzeme konusu yapılması doğru değil.

“BUNDAN SONRAKİ CEVABIM ÇOK DAHA SERT OLUR”

Şimdiye kadar nezaketi elden bırakmadım. Eğer aynı şekilde tavır devam ederse bundan sonraki cevabım çok daha sert olur. Seçimden önce Kastamonu’nun yolunu bilmeyip ilçelerde seçim çalışması yapanların seçimden sonra Kastamonu üzerinde ahkam kesmeleri doğru şeyler değil. Soracağınız şeyler varsa elbette ki cevap veririz. Öğrenmek istiyorsanız önergenizi yazılı verirsiniz ona da cevap veririz. O yayında da kullandığınız bütün materyal ve bilgileri biz size verdik. Canlı yayın yapan bir mecliste gizli saklı ne olur ki?

“EĞER GİZLİ SAKLI BİR İŞ ÇEVİRECEK OLSAYDIK, MECLİSİ CANLI YAYINLAMAZDIK”

Her siyasi parti birbirinin ayrıdır. Mecliste Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, CHP ve İYİ Parti var. Ülkenin bir gerçeği ortada ittifaklar var. Bizim de bir ittifakımız var: Cumhur İttifakı. Biz yerelden genele birlik ve beraberlik içerisinde Kastamonu’nun geleceği için güzel şeyleri inşa etmek adına elbette kullanacağız. Kaldı ki ittifakın iki tarafı da seçime aday çıkararak girdi. İşin enteresanı bizi birbirimizi kollamakla suçlayan sayın Cumhuriyet Halk Partisi’nin il başkanı bir başka siyasi partiyle ittifak halinde girdi. Biz bir şey demedik. Bunun neresi polemik konusu? Bunlar doğru şeyler değil. Şimdiye kadar edebimden sustum ama bundan sonra susmam cevabı daha sert veririm. Biz hiçbir şeyin gizlenmesini falan istemiyoruz, her şey meydanda. Yine söylüyorum hak hukuk adalet herkese lazım. Herkesin elbette ki memleketin hakkını hukukunu savunma hakkı var. Herkes istediğini söyleyebilir ama hakkaniyet ölçüleri içerisinde. Herkesin bilgi alma hakkı, başvuru hakkı, şikayet hakkı, kanuni yollara müracaat hakkı var. Bir buçuk senedir yapmadığınız şeyi mecliste canlı yayın üzerinden yapmaya kalkarsanız kusura bakmayın. Elbette ki önerge verin. Hiçbir şey engel değil. Basın yolu da herkese açık. Onlarla da önergenizi paylaşabilirsiniz ben gocunmam. Eğer gizli saklı bir iş çevirecek olsaydık, meclisi kendi isteğim ve arzumla canlı olarak yayınlıyorum, bunu yapmazdım. Söz hakkınıza niye engel olacakmışım? Basına yaptığın her açıklama haber konusu oluyor da, bundan bile bir şey çıkarmaya çalıştınız. Yok efendim demokratik hakkımızı aramaya engel oldular, sesimizi kıstılar. Kısılan bir ses mi var ortada? Yazılı olarak önergenizi verebilirsiniz dedim, dediğim bundan ibaret. Bu konunun daha fazla siyasi malzeme olmasını istemem.

“BİZ MECLİSTE BİR VE BERABERİZ”

Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerime de seslenmek istiyorum. Biz mecliste bir ve beraberiz. Öğrenme hakkınıza, soru sorma hakkınıza hiçbir şekilde engel olmayız. Asla ve kata. Bizim demokratik terbiyemizin gereğidir. İşte komisyondaki arkadaşlarım, hiçbir zaman hiçbirisine hiçbir konuda müdahil olmadım. Herkes kendi vicdanlarının sesiyle hareket etti. Elbette her siyasi partinin bir parti içi disiplini vardır ama herkesin de kendi vicdanı vardır vicdanıyla hareket ederler. İttifak noktasında farklı iki siyasi parti ittifak halinde, burada da iki parti ittifak halinde. Bunun yadırganacak, yadsınacak, anormal karşılanacak bir tarafı yok. Bütün problem bizim Adalet ve Kalkınma Partisi’nden belediyeyi devralmamız ve önceki dönemle ilgili söylentilerse eğer, bu söylentiler doğru mudur yanlış mıdır herkesin başvurma hakkı var.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER