ŞİDDET MAĞDURUNA BARO GÜVENCESİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Merkezi’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu “Yaşam Hak” Projesi kapsamında Kastamonu Barosu’nda CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ile Baro Başkanı Özgür Demir tarafından protokol imzalandı

ŞİDDET MAĞDURUNA BARO GÜVENCESİ!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Merkezi’nin Türkiye genelinde başlatmış olduğu “Yaşam Hak” Projesi kapsamında Kastamonu Barosu’nda CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ile Baro Başkanı Özgür Demir tarafından protokol imzalandı.

Protokol imza törenine, Baro Başkanı Özgür Demir ve CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yanı sıra CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Sibel Karakaş ve Özgür Ergülenoğlu ile baroya bağlı avukatlar da katıldı.

DEMİR: “BURADA SİYASET YOK, HUKUK VİCDANI VAR”

İmza töreni öncesi konuşan Baro Başkanı Özgür Demir, kadın ve çocuklara karşı şiddeti engelleme amacında olan bir protokolü imzalayacaklarını belirtti.  Protokolün baroya yüklediği yükümlülüğü açıklayan Demir, “Bu protokolün baroya yüklediği yükümlülük,  Yaşam hak projesinde görev alan ekibin, çağrı merkezinin yönlendirmesi sonucunda şiddete uğrayan, şiddete uğrama ihtimali bulunan kadın ve çocuğa, hukuksal destek ve adli yardım hizmetiyle ilgili bir kanal oluşturmak. Baroların halkın avukatlarıdır. Bu bağlamda baromuz, hali hazırda üzerine düşeni bugüne kadar yapmaktaydı ancak Yaşam Hak projesine dahil olmamızla, baronun bu işlevini daha kolay yerine getirebileceğine inanıyorum. Biz bu projeyi duyduğumuzda heyecanlandık. Barolar, genel kurullarını uzun bir süre yapamadı. Uzun aylar sonra yapabildik. Burada proje kapsamında görev alacak avukat meslektaşlarımın da işlerini yüz akıyla en güzel şekilde yapacağına ve kadına çocuğa karşı yönelen şiddeti engellemeye yönelik bir reaksiyon geliştireceğine inanıyorum. Kastamonu Barosu, gelenekleri olan 100 yılı aşkın bir tarihi olan baro. Bu anlamda da insan hakları söz konusu olduğunda da, tüm organlarıyla tüm uzuvlarıyla harekete geçti. Son üç yıldır, kadın ve çocukları konusunda işler hale geldik.  İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkabilen barolardan birisi olabildik. Baro içi siyaset gözetmedik. Her partiden, hatta parti dağılımımız dengelidir. Ama bizim sahiplenişimizi hiç biri yadırgamadı. Hiç bir zaman ne AK Parti, ne MHP, ne CHP dedik. İnsan hakları temelinde yer aldığımız için bu yadırganmadı. Burada siyaset yok, hukuk vicdanı var” dedi.

NAZLIAKA: “DAHA FAZLA KADINA, DAHA FAZLA ÇOCUĞA ULAŞMAYI AMAÇLIYORUZ”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise proje ile şiddet mağduru kadınlara ve istismara uğrayan çocuklara fayda sağlamak amacıyla baro ile işbirliği yaptıklarını ifade etti. Yaşam Hak Projesi’ni 5 Aralık’ta hayata geçirdiklerini anımsatan Nazlıkaya, “Bu tarih kadının seçme hakkına sahip olmasının 86'ncı yıl dönümüydü ve sayın genel başkanımızla birlikte bu projeyi hayata geçirdiğimizde, İstanbul Sözleşmesi'nin feshiyle ilgili en ufak bir tartışma dahi yoktu. Ama içinde bulunduğumuz dönemde bu proje çok daha gereklilik haline dönüştü. İstanbul Sözleşmesi'nde şartlarında birisidir aslında bu. Bir çağrı merkezi kurmak, 7/24 şiddet mağdurlarına hizmet sunmak. Biz de bu amaçla genel merkezimizde bir çağrı merkezi kurduk.  Çağrı Merkezi'nde üniversite mezunu olan arkadaşlarımızı özel bir eğitimden geçirdik. Her hafta düzenli olarak eğitim alıyorlar. Aynı zamanda her ilde barolarla birlikte yaptığımız işbirlikleri çerçevesinde ücretsiz hukuki destek hizmeti sunuyoruz. Yine Türk Psikolojik Rehberlik Danışmanlık Derneği'yle yaptığımız protokol çerçevesinde ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti sunuyoruz.  Daha fazla kadına, daha fazla çocuğa ulaşmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ TEKRAR UYGULAMAYA GEÇİRECEĞİZ”

Ellerini uzattıkları kadınların kendilerine sıkı sıkı tutunduğunu kaydeden Aylin Nazlıaka, şunları söyledi: “Ne yazık ki bu ülkede kadına ve çocuğa yönelik olarak yeni hak kazanmayı bırakan var olan hakların her geçen gün kaybedildiği bir dönemden geçiyoruz. AKP İktidarı ne yazık ki sürekli olarak önümüze ısıtıp ısıtıp Türk Ceza Kanunu (TCK) 103 yani çocuğa yönelik cinsel istismarın affına yönelik olan bir hukuki değişikliği getirmeye çalışıyor. Burada tabii kadın hareketinin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin keza muhalefet partilerinin direnişi sayesinde geri adım atılıyor. Ancak, özellikle son yargı paketinde yapılan değişikle birlikte TCK 103'ün de tehdit altında olduğuna dair endişelerimiz daha da artmış durumda. Umuyor ve inanıyoruz ki; CHP ilk seçimlerde dostlarıyla birlikte iktidara gelecek ve CHP iktidarında kadınlar ve çocuklar, bu ülkede en ufak bir güvenlik açığı olmaksızın kendilerini güven içinde hissederek yaşamlarını sürdürebilecekler. İktidara gelir gelmez de İstanbul Sözleşmesini tekrar uygulamaya geçireceğiz. Şu anda aslında İstanbul Sözleşmesi’nin ilgili maddesi yürürlükte. Sadece uygulamadan vazgeçilmiş durumda. Sözleşme imzalanmış konumdayken de AKP iktidarı döneminde uygulanmıyordu ve sürekli bize diyorlardı ki;  'Sözleşme var ama kadınlar hala şiddet görüyor'  siz uygulamadığınız takdirde tabiki kadınlar şiddet görmeye devam edecek. Dolayısıyla iktidarımızın ilk bir haftasında sözleşmeyi derhal yürürlüğe sokacağız. Bu süreci ilmek ilmek ören arkadaşlarımıza ve Kastamonu baromuza teşekkür ediyorum.”

BALTACI: “PROJEMİZ ÇOK KIYMETLİ”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da bir ülkeyi ayakta tutacak en önemli değerin güven olduğunu söyledi. Ülkede güvene ihtiyacı olan iki kesimin olduğunu ifade eden Baltacı, “Birisi kadınlar, birisi de çocuklar. Kadın ve çocukların kendilerini güvende hissettiği bir toplumun kalkınmaması için önünde hiçbir engelin olmadığını düşünüyorum. Projemiz çok kıymetli. Mutluyum. Kastamonu Barosu'nun avukatlarını yakından tanıyorum. Bu konuda son derece duyarlılar. Daha önce yaşanan bazı olaylarda da destek oldular. İnşallah, ihtiyacımız kalmaz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Baro Başkanı Özgür Demir ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka tarafından protokol imzalandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER