banner29
27 Mart 2019 Çarşamba

SGK Kastamonu İl Müdürü Zafer Şimşek Kastamonu halkı borcuna en sadık illerden birisi

Yeni yapılandırma kanunundan söz eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek, yapılandırmadan faydalanmak için son günün 31 Temmuz olduğunu hatırlattı. Ayrıca Şimşek, borç yapılandıran BAĞKUR’lu sayısının bin 150, ihya için başvuranların ise 875 kişi olduğunu ifade etti.

13 Temmuz 2018 Cuma 09:03
SGK Kastamonu İl Müdürü Zafer Şimşek Kastamonu halkı borcuna  en sadık illerden birisi


 

Yeni yapılandırma kanunundan söz eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Zafer Şimşek, yapılandırmadan faydalanmak için son günün 31 Temmuz olduğunu hatırlattı. Ayrıca Şimşek, borç yapılandıran BAĞKUR’lu sayısının bin 150, ihya için başvuranların ise 875 kişi olduğunu ifade etti.

Yapılandırma hakkında bilgi veren SGK İl Müdürü Zafer Şimşek, “2018/Mart ayı ve öncesi dönemlere ait, 4/a, 4/b ve 4/c sigortalılarına ait; Sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar. Yapılandırma kapsamındaki alacaklar;  Asgari İşçilik değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan eksik işçilik tutarı, 31.03.2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin kesinleşmiş idari para cezasının yarısı silinerek, kalan yarısı ile beraber idari para cezası, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellenerek yapılandırılacaktır.


36 AY EŞİT TAKSİT 72 AY VADE

Kanun kapsamından çıkmış işyerleri için 31.12.2015 ve öncesine ait prim borç aslı 100-TL ve altındaki tutarlar ile bu alacaklara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı ile prim aslı tahsil edilmiş ancak gecikme zam ve cezası tutarı 200 TL ve altındaki kurum alacaklarının tahsilinden vazgeçilecektir. Taksitli ödeme seçeneği tercih edenlerin, borçlarını 2 taksitte ödemeleri halinde, prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’sinin en son 31.10.2018 tarihine kadar ödenmesi halinde, kalan Yİ-ÜFE tutarı yüzde 50 silinecektir. Belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlarca yapılandırılan borçlar, aylık taksitler halinde azami 144 eşit taksitte ödenebilecektir. Bu taksitler genel bütçe paylarından kesinti yapılmak suretiyle tahsil edilecektir. Ancak kesinti tutarı payların yüzde 50’sini geçemeyecektir. Taksitler genel bütçe paylarını aştığı takdirde eksik kalan tutarlar belediyelerce takip eden ay sonuna kadar vade farkı alınmaksızın ödenecektir. Belediye kesintilerinin Bakanlar Kurulu kararı ile durdurulması halinde aylık taksitlerin ödeme süreleri kesinti yapılmayan aylar için de durdurulacaktır. İl Özel İdareleri ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte 72 ay vade ödenebilir” dedi.

“VATANDAŞ KENDİ HAKKINA SAHİP ÇIKMALI”

SGK İl Müdürü Zafer Şimşek konuşmasını şöyle tamamladı: “Vatandaş kendi hakkına sahip çıkmalı. Yeni yapılandırma kanunundan da yararlanmak için son gün 31 Temmuz. Yapılandırma ve teşvik ilimiz için önemli. Kastamonu halkı Türkiye’ye oranla borcuna en sadık illerden birisidir.”

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV