banner38

banner46

banner47

27 Mayıs 2020 Çarşamba

Şeyh Şaban-ı Veli Taşköprü’de de anıldı

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası kutlamaları nedeniyle Taşköprü ilçemizde de bir dizi etkinlik düzenlendi.

05 Mayıs 2014 Pazartesi 11:37
Şeyh Şaban-ı Veli Taşköprü’de de anıldı
Tekke Camii yanında gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 
Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan yaptı. Arslan konuşmasında; “Kültür mirasımızın önemli şahsiyetlerinden Taşköprü ilçemizde doğan Şeyh Şaban-ı Veli'yi tanıyıp anmak ve çocuklarımıza öğretmek önemli görevlerimiz arasındadır. Çünkü geçmişini bilmeyen toplumlar geleceklerini de planlayamazlar. Geleceğin büyüklerini yetiştirmek, geçmişteki büyükleri bilmek, toplumun kendisine güvenmesi ve fertlerin birbirini sevmesi ile mümkündür. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri ve bu gibi büyük zatlar bizlerin ortak değerlerini temsil ettiğinden sevgimizi pekiştirmektedir” dedi.
Program Kurban kesiminin ardından Taşköprü Müftüsü Yusuf Uzun'un yaptığı dua ile devam etti. Vatandaşlara pilav ve ayran ikramıyla devam eden programda protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra döneminin 4 büyük evliyasından biri olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin Taşköprü’de doğduğu varsayılan evin kuyusundan su içtiler. Program Taşköprü’ye 16 km mesafede bulunan Abdalhasan köyünde bulunan tekke ve türbe ziyaretiyle son buldu.          

Akif Doğan/Taşköprü

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV