Servisçi, faizsiz kredi istiyor

Kastamonu Güventur Kooperatifi Başkanı Faruk İslamoğlu, okul servisçilerinin sorunlarına değindi ve taleplerini iletti

Servisçi, faizsiz kredi istiyor

GÜVENTUR BAŞKANI İSLAMOĞLU;  SERVİSÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ;

Servisçi, faizsiz kredi istiyor

Kastamonu Güventur Kooperatifi Başkanı Faruk İslamoğlu, okul servisçilerinin sorunlarına değindi ve taleplerini iletti.

Yıllardır giderilemeyen sorunlarının olduğunu söyleyen İslamoğlu, sorunlarının ne zaman çözüleceğini merak ettiklerini kaydetti. Servisçi esnafının ekonomik sıkıntılardan kurtaracak en önemli önlemin faizsiz veya düşük faizli olan KOSGEP kredileri olduğunu ifade eden İslamoğlu, hali hazırda KOSGEB kredileri verildiğini ancak istenen şartları karşılayacak esnafın olmadığını savundu.

“BORÇLARIMIZ BİZLERİ ENDİŞEYE SEVK EDİYOR”

Koronavirüs salgını dolayısıyla her sektörde olduğu gibi okul servisi sektöründe de sıkıntı yaşandığını ifade eden Faruk İslamoğlu, “Bu sebeple geçmişte olduğu gibi önümüzde ki günlerde de sektörü bir takım çıkmazlara sokan yasal zorunlulukların, en azından bundan sonrası için esnetilerek veya değiştirilerek servis camiasına rahatlatıcı bir nefes aldıracağını düşündüğümüz bir takım taleplerimiz var. Bunların giderilmesi içinde bulunduğumuz süreçte tüm sektörün kontak kapatmış olması sebebiyle karşılaştığımız ekonomik sıkıntıların telafisini en az iki-üç yıllık bir süreçte giderilebileceğini düşündüğümüz için uygun gördüğümüz taleplerdir. Devletimiz tarafından esnafımıza verilen hibe destekleri için tüm esnafımız adına çok teşekkür ediyorum. Toplamda 7 ile 10 bin lira gibi bir destek en azından araç sigortalarımızı, araç muayene giderlerimizi, vergi, aidat gibi giderlerimizi karşıladı. Lakin BAĞ-KUR borçlarımız zorunlu giderlerimiz, kredi borçlarımız hala altından kalkılamayacak kadar bizleri endişeye sevk ediyor” dedi.

“BU ZOR GÜNLERİ ATLATABİLMEMİZ İÇİN İMKAN SAĞLANMASI GEREKİYOR”

Yıllardır giderilemeyen sorunlarının olduğunu söyleyen İslamoğlu, sorunlarının ne zaman çözüleceğini merak ettiklerini kaydetti. Dertlerini kimseye anlatamadıkları için yakınan İslamoğlu, “Bu ve buna benzer konularla ilgili 15 yıldır bakanlıklara, yetkili mercilere, siyasi yetkililerimize yazdığım dilekçeleri uç uca eklesem Ankara’ya ulaşır ama maalesef derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Aslında bu kadar basit, bu kadar mantıklı bir talebin özellikle araç yaşarının yükseltilmemesine hiç bir anlam veremiyorum.  Okul servis araçlarında uygulanan yaş sınırının 12 den en az 15 e çıkarılması gerekiyor. Gerekli teknik şartları sağlanan mevcut araçlarımızın kullanılarak hem bizlerin bu zor günleri atlatabilmesi için imkan sağlanması, hem de yaş sınırından dolayı kullanamadığımız milli bir servet kaybı olarak gördüğümüz araçların kullanıma devam etme imkanımız olacaktır. Özellikle taşımalı eğitim ihalelerinin hazırlıkları başladığı bu günlerde acilen araç yaşlarının en az 15’e yükseltilmesi bizler için çok önem arz etmekte. Bir yıldan fazladır çalışamayan servisçi esnafının araç değişikliği yapma ihtimali yoktur. Bu durum önümüzdeki yıl bir çok köy servisinin ihalesine katılacak kişi bulunamayacağı anlamına geliyor” diye konuştu.

“ŞARTLARA UYAN PERSONEL BULMAK NEREDEYSE İMKANSIZ”

Okul servis araçlarında görev yapan rehber personeller ile ilgili de taleplerinin olduğunu dile getiren Güventur Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkanı İslamoğlu, şunları söyledi; “Güncel olarak uygulanan 22 yaş ve lise mezunu olma şartının eskiden olduğu gibi 18 yaş ve ilköğretim mezunu olarak değiştirilmesi gerekiyor. Lise mezunu ve 22 yaş şartına uyan personel bulmak neredeyse imkansız, bulunan personellerin istedikleri ücretleri karşılama şansımız olmuyor ve yine bu değişikliğin yapılması bir nebze de olsa işsizlik problemine katkı sağlayacaktır düşüncesindeyiz. Koltuk sensörü, NVR kamera ve üç noktalı emniyet kemeri uygulamasının en az üç yıl daha uzatılması. Bu sayılan teknik özelliklerin maliyeti bir servis aracının bir dönem kazancına denk gelen harcamalıdır. Bu masrafları karşılayabilecek imkanı olanlar zaten tüm bu özelliklere sahip sıfır veya iki üç yaş araç almaktalar. Bunları karşılama imkanı olmayan servisçilerimizin sayısı ilimizde olduğu gibi ülkemizde de çoğunluktadır. Bu sebeple en azından 2015 ve sonrası araçlarda aranması yeterli olacak ilerleyen süreçte sistemin kendiliğinden yerine oturacağı açıktır.”

“FAİZSİZ UZUN VADELİ KREDİ İSTİYORUZ”
Esnafı ekonomik sıkıntılardan kurtaracak önlemin faizsiz veya düşük faizli olan KOSGEP kredileri olduğunu ifade eden İslamoğlu, “Esnafı ve dolayısıyla memleketi ekonomik krizden ve sıkıntılardan kurtaracak yegane önlem KOSGEP'ten faizsiz veya düşük faizli, uzun vadeli, kullanım şartları genişletilen en az 50 bin liralık kredidir. Hali hazırda KOSGEB kredileri veriliyor lakin istenen şartları karşılayacak bir tek servisçi esnafı olduğunu zannetmiyorum. Şayet hükümet bu yönde bir karar almazsa bizim gibi işine ara verilen servis sektörü başta olmak üzere birçok kesim bu süreçten büyük zararla çıkacak ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacaktır. Aylık taksitli ödemelerimiz var, borçlarımız var, zaruri giderlerimiz var bizler devletten düzenli maaş alan kişiler değiliz bir aylık gecikme bile tüm dengelerimizi alt üst etmek üzere. Benzinlik borçlarımız, sosyal güvenlik primlerimiz, vergi giderlerimiz, kredi ödemelerimiz vb. bunların hiçbirini erteleme ihtimalimiz yok. Bir zincirin halkalarıyız hepimiz her sektör bir diğerine bağlı ve dolayısıyla geniş kapsamlı olağanüstü durumlar göz önünde bulundurularak esnek ve şartları kolay bir kredi hepimize bir cansuyu olacaktır. Bu sebeple bu konuda ki taleplerimizi yetkililerimizle görüşerek kamuoyu yaratmanın bu yönde bir karar alınması yönünde etkili olacağı düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER