banner38

banner46

banner47

25 Mayıs 2020 Pazartesi

Servis şoförlerinden 5 talep

Kastamonu Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, servis şoförlerinin içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirdi.

16 Mayıs 2020 Cumartesi 14:51
Servis şoförlerinden 5 talep
 

Kastamonu Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, servis şoförlerinin içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirdi.

Ülke olarak hatta dünya olarak içinde bulunduğumuz bu günlerde kovid-19 (koronovirüs) salgını sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi servis sektöründe de gerçekten tarifi zor, telafisi imkansız sıkıntılar yaşamaktayız’ diyen Faruk İslamoğlu şu taleplerde bulundu;

1-Okul servis araçarında uygulanan yaş sınırının 12 den en az 15 e çıkarılmasını istiyoruz.

Gerekli teknik şartları sağlanan mevcut araçlarımızın kullanılarak hem bizlerin bu zor günleri atlatabilmesi için imkan sağlanması, hemde yaş sınırından dolayı kullanamadığımız milli bir servet kaybı olarak gördüğümüz araçların kullanıma devam etme imkanımız olacaktır.

2-Okul servis araçlarında görev yapan rehber personellerde uygulanan 22 yaş ve lise mezunu olma şartının eskiden olduğu gibi 18 yaş ve ilköğretim mezunu olarak değiştirilmesini istiyoruz.

Lise mezunu ve 22 yaş şartına uyan personel bulmak neredeyse imkansız, bulunan personellerin istedikleri ücretleri karşılama şansımız olmuyor ve yine bu değişikliğin yapılması bir nebze de olsa işsizlik problemine katkı sağlayacaktır düşüncesindeyiz.

3-Koltuk sensörü, NVR kamera ve üç noktalı emniyet kemeri uygulamasının en az üç yıl daha uzatılmasını istiyoruz.

Bu sayılan teknik özelliklerin maliyeti bir servisçilerin bir dönem kazancına denk gelen harcamalıdır. Bu masrafları karşılayabilecek imkanı olanlar zaten tüm bu özelliklere sahip sıfır veya iki üç yaş araç almaktalar. Bunları karşılama imkanı olmayan servisçilerimizin sayısı ilimizde olduğu gibi ülkemizde de çoğunluktadır. Bu sebeple en azından 2015 ve sonrası araçlarda aranması yeterli olacak ilerleyen süreçte sistemin kendiliğinden yerine oturacağı açıktır.

4- Faizsiz uzun vadeli kredi istiyoruz.

Hibe değil kredi istiyoruz. Esnafı ve dolayısıyla memleketi ekonomik krizden ve sıkıntılardan kurtaracak yegane önlem KOSGEB'ten faizsiz -uzun vadeli en az 50 bin liralık kredidir. Şayet hükümet bu yönde bir karar almazsa bizim gibi işine ara verilen servis sektörü başta olmak üzere birçok kesim bu süreçten büyük zararla çıkacak ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacaktır kanaatindeyiz. Aylık taksitli ödemelerimiz var. Borçlarımız var. Zaruri giderlerimiz var bizler devletten düzenli maaş alan kişiler değiliz bir aylık gecikme bile tüm dengelerimizi alt üst etmek üzere. Benzinlik borçlarımız, sosyal güvenlik primlerimiz, vergi giderlerimiz, kredi ödemelerimiz vb. bunların hiçbirini erteleme ihtimalimiz yok. Bir zincirin halkalarıyız hepimiz her sektör bir diğerine bağlı ve dolayısıyla geniş kapsamlı olağanüstü durumlar göz önünde bulundurularak esnek ve şartları kolay bir kredi hepimize bir can suyu olacaktır. Bu sebeple bu konuda ki taleplerimizi yetkililerimizle görüşerek kamuoyu yaratmanın bu yönde bir karar alınması yönünde etkili olacağı düşüncesindeyiz.

5-Milli eğitim müdürlüğü taşımalı eğitim ihaleleri için ihale şartnamelerine; servisçilerin sözleşme yaptığımız 180 iş günü altında taşıma yapmaları durumunda aynen sözleşmeli öğretmenlerde olduğu gibi ödeme yapılması veya zararlarının karşılanacağı teminatı maddesinin eklenmesini istiyoruz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV