banner29
24 Mart 2019 Pazar

ŞERİFE BACI BÜSTÜ BÜYÜKÇEKMECE’DE AÇILDI

Milli Mücadele yıllarında yüklendiği cephaneyi Kastamonu Kışlası’na taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı’nın büstü İstanbul Büyükçekmece’de açıldı.

19 Mart 2018 Pazartesi 15:24
ŞERİFE BACI BÜSTÜ BÜYÜKÇEKMECE’DE AÇILDI
 Milli Mücadele yıllarında yüklendiği cephaneyi Kastamonu Kışlası’na taşırken donarak şehit olan Şerife Bacı’nın büstü İstanbul Büyükçekmece’de açıldı. 
Milli Mücadele yıllarında yüklendiği cephaneyi kağnıyla büyük zorluklara rağmen İnebolu'dan Kastamonu Kışlası’na taşırken donarak hayatını kaybeden Şerife Bacı’nın büstü Kastamonulular Kültür ve Dayanışma Derneği’nde açıldı. Törene, AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlarken şehitler için dualar edildi. Törende, Şerife Bacı ve Milli Mücadele’nin tüm kahramanları anıldı. Büstte sırtında bebeğiyle birlikte yola çıkan Şerife Bacı tasvir edilirken, Şerife Bacı gibi kadın kahramanların hiçbir zaman unutulmayacağına dikkat çekildi. 
“NE KADAR ŞEHİDİMİZ VARSA HEPSİNİN MEKANLARI CENNET OLSUN” 
Vatan uğruna can veren tüm kahramanları andığını ve Şerife Bacı gibi kadın kahramanların hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Bu vatanı kurtarmak, cumhuriyetin temelini atmak için kahramanca savaşarak hayatlarını feda eden bizim şeref madalyalarımız Çanakkale kahramanları olmak üzere, Mustafa Kemal başta olmak üzere Malazgirt’ten Afrin’e bugün bu saate kadar bu vatan, bayrak, toprak için toprağa düşmüş ne kadar şehidimiz varsa hepsinin ruhları şaad mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı. 

“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Tören sonrası açıklama yapan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, şöyle konuştu: “Milli Mücadele Kahramanımız, Türk Kadınının fedakarlığının Sembol ismi Şehit Şerife Bacı’nın sene-i devriyesinin 97’nci yıl dönümünde Büyükçekmece – Beylikdüzü Kastamonulular Kültür ve Dayanışma Derneğimizin organize ettiği Şehit Şerife Bacı Anıtımızın açılışını Milletvekilimiz Murat Demir, ilçe belediye başkanlarımız, iş adamlarımız, sivil toplum örgütü başkanlarımız ve değerli hemşehrilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. 
Milli mücadelemizin sembol ismi Şehit Şerife Bacı’nın kahramanlığını her alanda duyurmak adına yapılan çalışmayı tebrik ediyorum. İstiklal ve istikbal mücadelemizde nasıl Şehit Şerife Bacı, yardan, oğlundan ve serden vazgeçerek tarihe altın harflerle kazınan bir zafer kazanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmışsa bugünde ecdadın asil torunları aynı ruhla, ülkemizin bekası, geleceğimiz ve sınırlarımızın güvenliği için Afrin’de kahramanlık destanı yazmaktadır. Aziz millet nasıl 97’yıl sonra Şehit Şerife Bacı’nın kahramanlığını unutmayarak minnetle yad ediyorsa Afrin kahramanlarımız da asla unutulmayacak ve kahramanlıkları nesiller boyunca konuşulacaktır. Bu vesileyle toprağı vatan yapan kahramanlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle yad ediyor acil şifalar diliyorum.
Şehit Şerife Bacı’nın anıtının yapılmasında ve organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Tören folklor ekibinin gösterisinin ardından sona erdi. (iha)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV