Şentop, Açıksöz'ü hatırlattı

TBMM Şeref Holü’nde "100. Yılında İstiklal Marşı Sergisi" açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İstiklal Marşı'nın 12 Mart 1921 tarihinde Mecliste ittifakla kabul edildiğini belirterek, Açıksöz Gazetesi'nin önemini hatırlattı

Şentop, Açıksöz'ü hatırlattı

 

TBMM BAŞKANI ŞENTOP; İSTİKLAL MARŞI SERGİSİ'NDE KONUŞTU:

Şentop, Açıksöz'ü hatırlattı

TBMM Şeref Holü’nde "100. Yılında İstiklal Marşı Sergisi" açıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İstiklal Marşı'nın 12 Mart 1921 tarihinde Mecliste ittifakla kabul edildiğini belirterek, Açıksöz Gazetesi'nin önemini hatırlattı.

TBMM Başkanı Şentop, TBMM Şeref Holü’nde düzenlenen "100. Yılında İstiklal Marşı Sergisi" açılışına katıldı. Törene Şentop'un yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı.

 TBMM Başkanı Mustafa Şentop açılışta yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılını kutladıklarını hatırlatarak, “Meclisimizde bulunan tüm siyasi partilerin ortak kararıyla 2021 yılını ‘İstiklal Marşı Yılı’ olarak ilan etmemize binaen milli iradenin temsil yeri olan Meclisimiz, aziz şairimize ahde vefasının bir gereği olarak onu her yönüyle gelecek nesillere tanıtacak çalışmalar yapmayı planladı. Aziz şairin Türk milletinin gönlünde hak ettiği özel yeri göstermesi, milletimizin ona şükran duygularını ifade etmesi ve ahde vefasının nişanesi olması arzusuyla Mehmet Âkif Külliyatı, kitapları, sergileri, belgeselleri ve filmleri hazırladık'' dedi.

Şentop, şöyle devam etti; ''İstiklal Mücadelesi'nin mehabetini yansıtacak derinliği haiz şiir ile hem milli asabiyenin uyandırılması, hem de maneviyatımızın yükseltmesi gerekiyordu. Merhum Âkif de onu yaptı. Hanımı ve çocukları Kastamonu’dayken Ankara’da Tacettin Dergâhı'nda hürriyet ve bağımsızlık bildirimiz olan İstiklal Marşımızı yazdı. Ancak 41 satırdan mürekkep şiiri hemen komisyona teslim etmedi. Önce 21 Şubat 1921’de Kastamonu’da çıkan Açıksöz Gazetesi’nde yayınlattı. Daha sonra Maarif Vekâleti'ne ulaştırdı. Şiiri TBMM kürsüsünden ilk okuyan da Maarif Vekili Hamdullah Suphi oldu. Hamdullah Suphi, 1 Mart 1921’de genel kurulun huzurunda şiiri okurken her satırında tufan koptu. 41 dizenin okuması bitince milletvekillerinden Fazıl Paşa bir daha okunmasını istedi. Bir daha okundu. Sonra bir daha okundu. 12 Mart 1921 tarihli birleşim gündemi İstiklal Marşı Kanunu teklifi idi. Benzer yönde çok sayıda milletvekili teklif sundu. Teklifler birleştirildi ve oylamaya sunularak ittifakla kabul edildi” dedi.  (İha)

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER