ŞENLİLER, KASTAMONULU MUHASEBECİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkan Adayı Selahattin Şenliler, Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı (SMMMO) ziyaret ederek destek istedi.

 ŞENLİLER, KASTAMONULU MUHASEBECİLERDEN DESTEK İSTEDİ
banner72

 

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkan Adayı Selahattin Şenliler, Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nı (SMMMO) ziyaret ederek destek istedi.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB), 12–13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan seçimlerinde genel başkanlığa ‘Meslekte Birlik Grubu’ndan aday olan Selahattin Şenliler, Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yaşar Özdemir, yönetim kurulu üyeleri ve meslek mensuplarıyla görüşerek seçimlerde destek istedi.

Kastamonu’da olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Selahattin Şenliler, “TÜRMOB’da 30 seneden beri değişmeyen bir yapı var. Delegesi en fazla olan İstanbul SMMMO merkezli olarak bir yapı TÜRMOB’u idare ediyor. Muhasebecilerin, mali müşavirlerin içerisinde olduğu çalışma ortamından kaynaklanan, mevzuattan kaynaklanan, birikmiş sıkıntıları var” dedi.

Önceliklerini bütün problemleri kamu otoritesiyle tartışarak çözüm yolları aramak olduğunun altını çizen Şenliler; “Bizim ve arkadaşlarımızın bu konuyu öncelediğimiz ve bütün problemleri kamu otoritesiyle tartışarak çözüm yolları ve hal çareleri bulmak gibi iddiamız var ki bunu da başaracağımızı düşünüyoruz. Bizim sicil amirimiz kamu otoritesidir, Maliye Bakanlığı’dır, bizim orayla çok sıcak, canlı diyalog içerisinde olmamız lazım” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE Kİ VERGİ SİSTEMİNDE BİR YANLIŞLIK VAR”

‘Türkiye’de ki vergi sisteminde bir yanlışlık var’ diyen Selahattin Şenliler; “Vergilendirme sisteminin esasında beyana dayalı vergi sistemi olması gerekir. Türkiye’de ki verginin yüzde 70’i dolaylı şekilde alınıyor. Yani tüketimden alınıyor. Esas sistemin belgeye dayalı, kayda dayalı, kayıt nizamının tam uygulandığı ve ‘kanunen kabul edilmeyen gider’ kavramının ortadan kaldırıldığı bütün belgelerin tamamının gider olarak yazıldığı, belgeyi düzenleyen kişinin de gelir olarak gelir olarak yazılır ve bu kontrol sağlanırsa vergi sistemi beyan sistemine dayanırsa vergi kayıp ve kaçağı ortadan kalkar. Yeter ki siyasi idare oy kaygısıyla bunlardan geri adım atmamış olsun.

ÖZDEMİR; HER MESLEK GRUPLARININ MUTLAKA AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI VAR

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Kastamonu SMMMO Başkanı Yaşar Özdemir; “Mesleğimizin sorunlarına karşı bakış açınız, tespitlerinizin yerinde olduğunu düşünüyorum. Her meslek gruplarının mutlaka avantaj ve dezavantajları var. Biz her zaman mesleğimizin geleceğin vizyon mesleği olduğunu savunduk. Çok farklı bir bölümde dört yıllık bir fakülte bitirseniz dahi ilgili bölümlerimizden yüksek lisans yaptığınız zaman gerekli koşullar sağlandığında meslektaşımız olma şansını insanlar yakalayabiliyor. Bu konuda mesleğimize giriş bölümlerinin daha sadeleştirilmesi gerektiği noktasında görüşlerimizi TÜRMOB’a iletmiştik. İnşallah bir çalışma olacağını da düşünüyoruz. Buraya gelen sizleri ve sizin nezdinizde ekibinize teşekkür ediyorum. Göstermiş olduğunuz bu medeni cesaret neticesinde inşallah rabbim ne hayırlısıysa onu nasip eder. Çıkmış olduğunuz yolda başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2019, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER