Sendikalardan jet tepki

Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi'nde doktor ve hasta yakını arasında çıkan tartışma sonrasında sağlıkçıya şiddet iddialarının ardından sendikalardan anında yanıt geldi

Sendikalardan jet tepki

Kastamonu Eğitim Araştırma Hastanesi'nde doktor ve hasta yakını arasında çıkan tartışma sonrasında sağlıkçıya şiddet iddialarının ardından sendikalardan anında yanıt geldi. Yaşanan olayın ardından kısa süre içerisinde hastane önünde toplanılırken, sağlıkçıya şiddet kınandı.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dâhiliye uzmanı olarak görev yapan Öğretim Görevlisi Uzm. Dr. Fatma Akyel, iddialara göre poliklinik yaptığı sırada Fatih Yıllık isminde hastanın yakını tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi. Poliklinik odasında gerçekleştiği iddia edilen saldırıda Uzm. Dr. Fatma Akyel’in şiddete uğradığını gören reprezant denilen ilaç tanıtım elemanlarının olaya müdahil olmasıyla Fatih Yıllık darp edildi.

ÖZ: ''TUTUKLANMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ''

Olayın ardından sendikalar kısa süre içerisinde toplanarak ortak basın açıklamasında bulundu ve tepkilerini dile getirdi. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklamada bulunan Sağlık-Sen Genel Disiplin Kurulu Başkanı ve Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, “Hastanede görev yapan Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Fatma Akyel ve ekip arkadaşları, poliklinikte görev yaptığı esnada saldırgan bir hastanın fiziki saldırısına maruz kalmıştır. Şiddete maruz kalan doktor arkadaşımıza acil şifalar diliyor, saldırganın bir an önce tutuklanarak hukuk önünde cezalandırılması için elimizdeki tüm imkanları kullanmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sağlık çalışanlarının görevlerini yapmasına engel olan, moral ve motivasyonlarını bozan hatta görevi bırakmalarına sebep olan şiddet hadiseleri hız kesmeden ediyor. Maalesef ön görülen caydırıcılık bir türlü hayata geçirilemiyor. Sağlık camiası olarak ardı ardına yaşadığımız bu üzücü olaylar, toplumun sağlığını her şeyin üstünde tutarak Türkiye'nin her bir yanında gece-gündüz demeden, tanla başla çalışan sağlık çalışanlarının hayatlarının ve sağlıklarının nasıl bir risk altında olduğunu göstermesi bakımından son derece önemlidir. Buradan bir kez daha vatandaşlarımız, aklı selim ile düşünmeye, sağlık çalışanlarına bir an olsun empati yapmaya davet ediyorum. Toplumun en eğitimli insanlarından oluşan, derde derman, yaraya şifa olmak için 7 gün 24 saat görev yapan sağlık çalışanlarına şiddet uygulamaya çalışan magandaları içimizde barındırmayalım. Yaşanan şiddet hadiselerine kayıtsız kalmayalım. Sağlık çalışanlarının da bu vatanın hizmetkar evlatları olduğunu unutmayalım. Kastamonu’da ve Türkiye genelinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının temsilcisi ve yetkili sendikası olarak, doktor arkadaşımıza ve ekip arkadaşlarına tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, her zaman sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki desteğe hazır olduğumuzu ifade ediyoruz” diye konuştu.

ÖZTÜRK: “BU ŞİDDET ORTAMINI YAPANLARLA BİRLİKTE YOL AÇAN UNSURLARI SAĞLAYANLARI DA KINIYORUM”

Kastamonu-Çankırı Tabipler Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk ise, “Bugün burada bir meslektaşımızın saldırıya uğrayarak yaralanmasından dolayı toplanmamız çok üzücü. Poliklinik görevini yerine getirmekte iken bir hasta yakını tarafından darp edilen Dahiliye Uzmanı Dr. Fatma Akyel'in uğradığı bu saldırıdan dolayı bu şiddet ortamının yapanlarla birlikte yol açan unsurları sağlayanları da kınıyorum. Bu şiddet ortamında sağlık hizmetinin verilmesi artık çok güçleşmiştir. Maalesef travmaya maruz kalan sağlık çalışanları ve onların nezdinde aynı ortamda bulunan sağlık çalışanlarının çalışma istek ve arzuları yok olmaya başlamıştır. Şifa merkezi olması gereken hastanelerin şiddetin merkezi konumuna gelmesini şiddetle kınıyorum. Sağlıkta şiddet olayında tek suçlunun yumruğu sallayan olmadığını biliyoruz, şiddeti uygulayanları cesaretlendiren bir sağlıkta şiddet yasası olamaz. Sağlıkta şiddet yasası maalesef etkili bir şekilde uygulanmıyor. Ülkemizdeki şiddet atmosferi ve bunun karşılığında gerekli cezaların verilmemesi tüm şiddet vakalarında ana faildir. Dünden bugüne yöneticilerin sağlık çalışanlarını şiddetin hedefi haline getiren itibarsızlaştırıcı söylemleri bugün geldiğimiz noktanın belki de en önemli sebebidir. Hekim, hemşire, ebe, teknisyen, idari memur, sağlık işçisi bu ülkenin tüm sağlık emekçileri olarak bizler şiddete ve şiddete özendiren bütün politikalara karşıyız. Sağlıkta şiddete asla izin vermeyeceğiz. Tüm sağlık çalışanlarımıza emekçilerimize sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

BÜYÜKKAPUCU: “SAĞLIKTA ŞİDDETE EN AĞIR CEZALAR VERİLMELİDİR”

Türk Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu da, “Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten sağlık çalışanlarına insanlıktan nasibini almamışlar tarafından saldırıları bitmek bilmiyor. Son olarak Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Dahiliye Uzm. Dr. Fatma Akyel, bir hasta yakının şiddetine maruz kalmıştır. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Şu günlerde bu yaşananları görünce ne söylenecek sözlerinde anlamı kalmıyor. Anlaşılıyor ki sağlıkta şiddetin sonu hapis olmadığı sürece bu vahşetinde sonu gelecek gibi durmuyor. Bir bayana yapılması ayrıca üzüntü veriyor. Geçtiğimiz TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenlene hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilmemiştir. Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gerekiyor. Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanması, yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Virüs ile mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkansızdır. Bu yüzden en kısa sürede somut adımların atılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

TENBELOĞLU: “SAĞLIK MİL-SEN OLARAK OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Sağlık Mil-Sen Kastamonu Şube Başkanı Ercan Tenbeloğlu da, “Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekimlerinden; Uzm. Dr. Fatma Akyel dahiliye polikliniğinde öğle arasında fedakarlıkla yaptığı görevi başında hastalarını muayene ettiği esnada poliklinik odasında hasta yakını tarafından şiddete uğramıştır. Her alanda şiddetin karşısında olduğumuzu belirtiyor, bu tür çirkin olayların benzerlerinin yaşanmaması ve suçluların bir an önce en ağır cezai işleme tabi tutulması için Sağlık Mil-Sen olarak takipçisi olacağız ve yapılan bu menfur olayı şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Sağlık Sendikaları ve sağlık çalışanları durumu alkışlayarak protesto etti. (Alperen Erkuş)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer
Ömer - 6 ay Önce

Hasta yakınını dinlemeden bu kadar savunma fazla değilmi. Adam darp edildiğini söylüyor

SIRADAKİ HABER