Sendika üyesine ‘tehdit’ iddiası!

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Şubesi 7’nci Olağan Genel Kurulu Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel kurulda seçimlere tek liste olarak giren mevcut başkan Satılmış Kahveci tekrar seçilerek güven tazeledi. Kongreye Türk Büro-Sen Şube Başkanı Satılmış Kahveci'nin 'tehdit' açıklamaları damga vurdu.

Sendika üyesine ‘tehdit’ iddiası!
banner72

Kahveci, yaptığı açıklamada; “İlimizde bir siyasi partinin il başkanı, mükellefinin işe giriş bildirgesini geç bildirmesinden dolayı kendisine ceza uygulayan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanı arkadaşıma ‘Ya cezayı silersin, ya da kendine yer beğen’ gibi tehditte bulunabilmektedir. Bizler kurumsal bir sendikayız. Kendisine en güzel şekilde cevap verilmiştir. Bir diğeri ise; bir il müdürlüğümüzde vekâleten birim amiri olarak görevlendirilen insanlıktan nasibini almamış hadsizin biri, sözleşmeli kamu çalışanına “malum-sen”e üye olmamaları durumunda ‘odama girmeyin’ diye tehdit edebilmektedir” dedi.

KAHVECİ: “SENDİKA GÜCÜNÜ ÜYEDEN ALIYOR”

Genel kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Şube Başkanı Kahveci, sendika olarak toplam 52 kurumda hizmet verdiklerini hatırlatarak; “İlimizde ise 18 kurumda hizmetimizi sürdürmekteyiz. Her kurumun mevzuatı ve işleyişi farklı olduğundan, sendikal faaliyetler zor ve meşakkatli olsa da, sizlerin desteği bizlerin işini kolaylaştırmaktadır. Kastamonu şubesi olarak birçok zorlukla baş ettik. Birçok zorlukla da hala mücadele ediyoruz. Sendika gücünü üyeden alıyor. Bizlerinde işverene karşı 2 tane gücümüz var. Bunlardan bir tanesi İdare Kurulu toplantılarıdır. Burada Bakanlıklardaki ve kurumlardaki eksikler tespit edilir ve tavsiye niteliğinde eksiklerin giderilmesi için tutanağa bağlanır. Elimizdeki 2’nci güç ise toplu sözleşmelerdir ki, burada alınan kararlar toplu sözleşme hükmünde hemen uygulanır. Bu seneki toplu sözleşme hepinizin de bildiği gibi kamu çalışanlarında hayal kırıklığı yarattı. Son zamanlarda gelen zamlarla, sabit ücretle çalışan biz kamu çalışanları yoksulluk sınırından açlık sınırına terfi ettirildik. Bu sebeple her geçen gün tahammül sınırımızın daraldığını, duyurmak isteriz. Kamu-Sen Başkanımız Önder Kahveci’nin kamu çalışanlarına bin TL zam teklifini önemsiyoruz. Haklı oluşumuzun hakkı savunuşumuzdandır” diye konuştu.

“YA CEZAYI SİLERSİN, YA DA KENDİNE YER BEĞEN DİYE TEHDİT EDİYORLAR”

'Sarsılsak da yıkılmadık' diyen Kahveci, şu ifadelere yer verdi; “Hiçbir zaman yıkılmadık, dimdik ayaktayız ve güçlüyüz. Sendikal çalışmalarımızda muhatabımızı seçme imkanımız bulunmamaktadır. Bu bazen siyasetçi, bazen ilin valisi, bazen bir kurum müdürü olabilmektedir. İlimizde bir siyasi partinin il başkanı, mükellefinin işe giriş bildirgesini geç bildirmesinden dolayı kendisine ceza uygulayan Sosyal Güvenlik Kurumu arkadaşıma ‘Ya cezayı silersin, ya da kendine yer beğen’ gibi tehditte bulunabilmektedir. Bizler kurumsal bir sendikayız. Kendisine en güzel şekilde cevap verilmiştir. Bir diğeri ise; bir il müdürlüğümüzde vekâleten birim amiri olarak görevlendirilen insanlıktan nasibini almamış hadsizin biri, sözleşmeli kamu çalışanına Malum-Sen’e üye olmamaları durumunda odama girmeyin diye tehdit edebilmektedir. Bu konuda sizlerin ne düşündüğünü tahmin edebiliyorum. Ancak biz kurumsal bir sendika anlayışı ile ‘Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ sözünden hareketle ilk aşamada kurum müdürü aracılığıyla uyardık kontrol altına aldık. Ancak daha sonra dostlarımız tarafından bu zati muhtereme değer verilmesi bizleri ziyadesiyle üzmüştür.”

AFACAN: “GALİP BEY, İNŞALLAH İLERİDE MALİYE BAKANIMIZ OLUR”

Toplu sözleşme hakkında açıklamalarda bulunarak konuşmasına başlayan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nedim Afacan; “Bizim ilkemiz önce ülkemiz, kamu çalışanlarının birlik ve beraberliğini sağlayıp hem ülkeye hizmet etmek, hem de bu birlik ve beraberliğin verdiği kuvvetle çalışan memurun hakkını almaktır. Bizim ilkemiz hak mücadelesi, bizim ilkemiz liyakat mücadelesi bunun için Türkiye Kamu-Sen var ve var olmak zorunda. Neden var olmak zorunda dersek, çünkü sendikalsı yapılarla ortaya çıkmış yapıların Türkiye’de kamuyu ne hale getirdiğini hep birlikte yaşadık ve yaşamaktayız. İnşallah Türkiye Kamu-Sen mensuplarımızla beraber Türkiye’yi yeniden adaletli, liyakatli bir kamu yönetimi şekline hep beraber getireceğiz. Türkiye Kamu-Sen var olmak zorunda, neden derseniz, malum-sen’in üyeleri için bile var olmak zorundayız. Bugün Türkiye Kamu-Sen olarak tüm memurlara ayrım yapılmaksızın ocak ayı itibariyle bin TL seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. Çünkü her çalışanın insanca yaşayacağı bir müjdeye ihtiyacı var. Enflasyon rakamları açıklandı. En son gelen rakam göre yüzde 21.31’dir. En son Ağustos ayında aldığımız rakamla aradaki farka bakınca 7.46 oranında maaşlarımız geriye düşmüştür. Ocak ayında biz yüzde 5 zam alacağız, ülkenin bu şekildeki enflasyonu devam edecekse zaten bir ayda aldığımız maaşın altına düşüyoruz. Buradan tekrar Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl temsilcisi olarak Türkiye Kamu-Sen’in ortak talebini net bir şekilde söylüyorum. Bin TL tüm kamu çalışanlarına ayrım yapılmaksızın Ocak ayı itibariyle maaşlarına zam istiyoruz. Akabinde de yüzdelik zamları istiyoruz. Verilmezse Türkiye Kamu-Sen eylem yapmaktan da korkmaz. Biz taleplerimizi sosyal medya ve basın yoluyla günü birlik iktidara, hükümete duyurmaya çalışıyoruz. Bu duyurular İnşallah kabul görür, biz birlik beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürürüz, Kamu çalışanlarını da enflasyona ezdirmeyiz, hep beraber bu kısır döngüden çıkarız. Biliyorsunuz ki bir gecede yüzde 1 benzine, mazota zam yapılıyor, insanlar deposunda 60-70 lira kâr edeceğim diye kuyruğa giriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti’nin memuru da itibarlı bir memurdur. Bu itibarı bu kuyruk sıralarına düşürmemesi lazım kimsenin. Bu ülkede bu sıralara girenler yanında BMW, Mercedes almak için sıraya giren insanlar da var. Aynı ekonomik çarkın içinde tamam BMW ve Mercedes sırasına girmeyelim ama hep beraber o benzin sırasına da 80 lira kazancımız olsun diye de o sıralara düşmeyelim, bizleri düşürmesinler, düşürürlerse de utansınlar, ayıp ediyoruz. Şu anda asgari ücret tespit komisyonu da çalışıyor, 2 bin 800 lira maaş alan asgari ücretlinin maaşının 4 bin lira ve üzerine çıkarılması hedefleniyor. Sayın Belediye Başkanımız Rahmi Galip Vidinlioğlu Kastamonu Belediyemizde çalışan asgari ücretlilerin geçen sene maaşlarını 4000 lira civarına çıkartmıştı başkanımıza teşekkür ediyorum.  İleride de Maliye bakanımız olur İnşallah diyorum” dedi.

VİDİNLİOĞLU: “BİR GÜN BİLE ŞÜPHE DUYMADIM”

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, katılımcıları selamlayarak; “Hareketimizin içinde bir gün yok ki, bizim için zor olmasın. Kamu-Sen bu sıkıntıları çekiyordu, harekete gönül vermiş başkalarının sıkıntıları yok mu? Olmaz olur mu? Biz tabutluklardan geldik, darbelerden geçtik, üzerimizden silindir gibi geçen bir Eylül oldu ama yılmadık, yıkılmadık, ayaktayız, ayakta kalmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz inanıyoruz ki, yolumuz Hak. Yolumuz doğru. Bir gün bile hiç şüphe duymadım. Çok kısıtlı insanlarla mücadele veriliyordu. 80 sonrası derlenip, toparlanmak çok kolay olmadı. Allah’a şükür her geçen gün ufkumuzda genişliyor, bizde büyüyoruz. Zerre şüphem yok. Bu kader, kaderden kaçamazsınız. Biz bu milletin kaderiyiz. Bizden başka da yok. Kamu-Sen’li olmak, Türk Milliyetçisi olmak zor iş. Elbette ki zor iş. Dert duymayanların derdini duyanların yeridir; Kamu-Sen, MHP, Ülkü Ocaklarımız, bize bağlı kim varsa, hepsi bu memleketin derdiyle dertlenendir. Bu memleketin derdini dert edinendir. Biz suni büyüyenlerden değiliz. Kamu-Sen’in geçmişini biliyorum. Rahmetli Başbuğumuzun emriyle kurulmuştu. Daha dün sendikacılığa başlayacakların bizden öğrenecekleri çok şey var. Bizde bir tane bile baskıyla, rızası dışına Kamu-Sen’e üye olan yoktur. Bizde herkes gönüllüdür. Onun içindir ki, bize fire mire olmaz. Biz beraber, biriz, dimdik ayaktayız. Yeri geldiğinde, zamanı geldiğinde Türk Milliyetçilerinin söyleyecekleri söz olur. Türk Milliyetçiliğini kendine ilke edinmiş insanlarında söyleyecekleri sözler mutlaka olur” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen genel kurula, konuşmacıların yanı sıra Sinop Kamu-Sen İl Temsilcisi Salih Çelik, Çankırı Kamu-Sen İl Temsilcisi Yüksel Demirbaş, Tuğra Hukuk Bürosu sahiplerinden Av. Ahmet Yavuz, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Hamdi Özden, Kamu-Sen’e bağlı sendika başkan ve yöneticileri, Türk Büro-Sen üyeleri ile davetliler katıldı. 

512 üyeli, 112 delegeli, Divan Başkanlığını Ercan Karabacakoğlu, Başkan Yardımcılığını Celal Tümer ve Cengiz Kara, Kâtip Üyeliğini de Ahmet Ayvat’ın yaptığı genel kurulda Türk Büro-Sen Kastamonu Şube Başkanı Satılmış Kahvecioğlu, Türkiye Kamu-Sen Kastamonu İl temsilcisi Nedim Afacan ve Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu konuşma yaptı. Divan Başkanlığını yapan Ercan Karabacakoğlu da konuşmalar öncesi Türkiye Kamu-Sen çizgisini ve yapılan çalışmalar ile ilgili ifadelerini dile getirerek açıklamada bulundu.

Genel Kurulda şubenin kuruluşundan bu tarafa 4 dönemdir yönetim kurulu üyeliği yapan Kemal Özcan’a, bir dönem yönetim kurulu üyeliği yapan İbrahim Çiftçioğlu’na, Burhan Buyan ve Hasan Başaran ile emekli olan Süleyman Şaşmaz ve Eyüp Demir’e de katılımcı protokol tarafından plaket verilerek tebrik edildi.

Satılmış Kahvecioğlu başkanlığında Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine, Ahmet Emiroğlu, Mustafa Çiftçi, Hasan Sezer, Emirhan Yalçın, Ayhan Kan ve Mustafa Çiftçi.

Denetleme Kurulu Asil Üyeliğine, Özlem Terziöz, Bekir Taşdelen, Rabia Eroğlu, Fatih Uğur ve Hüseyin Uzun.

Disiplin Kurulu Asil Üyeliğine, Neslihan Gürel, Nurhayat Helvacıoğlu, Bilal Kurt, Nuri Çalışkan ve Fatih Cimitoğlu.

Üst Kurulu Delegeliğine de, Kemal Özcan, Burhan Buyan ve Satılmış Kahvecioğlu seçildi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER