- ‘Şehrin Ekonomik Beklentileri Forumu’ yapıldı - KASTAMONU'NUN GELECEĞE DAİR BEKLENTİLERİ BELİRLENDİ

AK Parti Genel Merkezi 81 ilde “Şehrin Ekonomik Beklentileri Forumu” düzenliyor. Forumun Kastamonu ayağı ise Cumartesi günü AK Parti Genel Merkezi Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın katılımı ile Öğretmenevi Restoranda iki oturum halinde yapıldı.

- ‘Şehrin Ekonomik Beklentileri Forumu’ yapıldı - KASTAMONU'NUN GELECEĞE DAİR BEKLENTİLERİ BELİRLENDİ

 

AK Parti Genel Merkezi 81 ilde “Şehrin Ekonomik Beklentileri Forumu” düzenliyor. Forumun Kastamonu ayağı ise Cumartesi günü AK Parti Genel Merkezi Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın katılımı ile Öğretmenevi Restoranda iki oturum halinde yapıldı.

Kastamonu’da "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu"nun ilk bölümü, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, ilçe belediye başkanları ve teşkilat mensuplarının katılımıyla Şerifebacı Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı'nın Türkiye'nin kendi geleceğiyle ilgili bir operasyon olduğuna işaret ederek, “Bunun ekonomiye yansıması çok olumlu, veriler çok olumlu geliyor” dedi.

“TÜRKİYE BÜYÜYOR”

Forumun Kastamonu ayağını gerçekleştirmek için kente geldiklerini belirten Fındıklı, "Türkiye büyüyor. Büyüme illere nasıl yansıdı, iller bu büyümeden ne kadar pay aldı? Mikro anlamda şehirlerin ekonomisi, yatırımları hangi düzeye geldi? Bunun 81 ilde çalışmasını yapıyoruz" diye konuştu.

5 SORU 5 CEVAP

Fındıklı, toplantılarda 5 soru yönelttiklerini aktararak, şöyle devam etti: “İlk olarak, 15 yıl boyunca AK Parti iktidarda, bu süre zarfında Kastamonu’ya yapılan işlerden hangileri sizi en çok mutlu etti? İkinci soru ise devam eden işlerde aksayan yönler hangileri, hangi projeler öne çıkmalı? Üçüncü de 2019'dan itibaren yatırım programına girmesini istediğiniz projeler nelerdir? Dördüncü sorumuz ise bütün bu işleri yaparken en fazla hangi engellerle karşılaşıyorsunuz? Son olarak da önümüzdeki 15 yılda Kastamonu’nun geleceğini nasıl düşüyorsunuz? Bunu yapmamızdaki amaç sorunları, talepleri tespit edip, hızla bitirilmesini sağlamak. Çalışmayı Cumhurbaşkanımıza teslim edeceğiz.”

Benzer bir çalışmayı dünya ölçeğinde de yaptıklarına değinen Fındıklı, “Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika olmak üzere 5 bölgede çalışma yapıyoruz. Her bölgenin iş dünyasından temsilcileri, ticari ataşesiyle bir araya geliyoruz. Ticari ilişkilerimizi nasıl geliştirebiliriz diye görüşmeler yapıyoruz" ifadesini kullandı.

ZEYTİN DALI HAREKATI 

Fındıklı, Zeytin Dalı Harekatı'nın devam ettiğini vurgulayarak, harekatın ekonomiye yansımasının olumlu olduğuna bildirdi. Fındıklı, şunları kaydetti: “Afrin harekatının 2. gününden itibaren önce dövizde bir sallantı oldu sonra düştü. Borsa rekor kırdı. Dünya bizi haklı görüyor. Dış politika öne çıktı, bilgilendirmelerimizi çok iyi yaptık. Dikkat ederseniz Amerika bile bir sağa, bir sola yatmak kaydıyla bu harekata karşı çıkamıyor. Hazmedebiliyorlar mı? O onların sorunu. Üstüne bir soda içsinler, hazmetsinler, o da onların sorunu. Kendi gücümüzü ortaya koyduk. Kendi geleceğimizle ilgili bu operasyonu yapıyoruz. Bunun ekonomiye yansıması çok olumlu, veriler çok olumlu geliyor."

“BAKANLAR SİYASİ KİMLİKLİ OLMAYACAK”

Kastamonu'da, "Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu"nun ikinci bölümü, sanayiciler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, "2019'dan itibaren Türkiye'nin yönetim sistemi değişiyor. Bundan sonra bakanlar siyasi kimlikli olmayacak. İcranın başındaki siyasi kimlik sadece cumhurbaşkanı olacak. Sizin belirlediğiniz hedefler cumhurbaşkanına takdim edilecek" dedi. Fındıklı, Şerifebacı Öğretmenevi'ndeki forumda, 81 ilin tamamında benzer toplantılar yapılacağını söyledi.

Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini belirten Fındıklı, "Türkiye kalkınıyor, büyüyor, gelişiyor. Son çeyrekte yüzde 11,1 büyüme gerçekleştirdi. Mikro anlamda iller bu büyümeden nasibini alıyor mu, iller gerçekten bu büyümeyi hissetti mi? Büyümeden alınan paydan o şehirde yaşayan vatandaşlar, iş adamları STK'lar ne kadar memnun? Bunu inceleyelim diye yola çıktık" ifadesini kullandı.

“AMACIMIZ YAPTIĞIMIZ HİZMETLERİ GÖZDEN GEÇİRMEK”

Toplantıyı iki bölümde gerçekleştirdiklerini dile getiren Fındıklı, şöyle devam etti: “Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde programı belirledik. Toplantılarda 5 soru soruyoruz. Bu sorulara aldığımız cevapları harmanlayıp Ankara'ya götüreceğiz. Buradaki amacımız öncelikle yaptığımız hizmetleri gözden geçirmek. Ankara bu hizmetleri yaparken şehirlerin oraya özel problemlerini bazen hissedemiyor. Bunları ortaya çıkarmak istiyoruz. 2019'dan itibaren Türkiye'nin yönetim sistemi değişiyor. Bundan sonra bakanlar siyasi kimlikli olmayacak. İcranın başındaki siyasi kimlik sadece cumhurbaşkanı olacak. Sizin belirlediğiniz hedefler cumhurbaşkanına takdim edilecek. Cumhurbaşkanı Kastamonu'yu artık bu yönde takip edecek." 

Kastamonu'nun geleceğe dair beklentilerini ortaya çıkaracaklarını belirten Fındıklı, “Bu toplantılar aracılığıyla aldığımız fikirler doğrultusunda Kastamonu'nun gelecekteki beklentilerini ortaya çıkarmış olacağız ve aynı zamanda hükümet programı şekline dönüştüreceğiz. Hedeflerimizi birleştirmiş olacağız. Bunu sağladığımızda şehirlerin hem ekonomik hem de sosyal anlamda büyüme hızı artmış olacak" diye konuştu. 

BABAŞ: BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMELİYİZ

Forumun açılış konuşmasını yapan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’nun adını Dünya Kültür Miras listesine yazdırmayı amaçladıklarını ifade etti. Babaş, “Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Kastamonu’nun tarihi dokusunu yansıtan konaklarımız iş adamlarımız tarafından satın alınıp, restore edilebilir” dedi. Ayrıca Babaş, Kastamonu’da turizmin zirveye çıkması için konakların ayağa kaldırılması gerektiğini işaret etti.

 “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu” yapılan konuşmalardan sonra basına kapalı olarak devam etti.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER