Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

ŞEHİRLERİ ARKADAŞLARININ RESİMLERİ İLE TANIYORLAR

Kastamonu'da üniversite öğrencileri, yaşadıkları şehirlerini arkadaşlarına resimlerle tanıttı.

29 Ekim 2019 Salı 11:48
 ŞEHİRLERİ ARKADAŞLARININ RESİMLERİ İLE TANIYORLAR
 

Kastamonu'da üniversite öğrencileri, yaşadıkları şehirlerini arkadaşlarına resimlerle tanıttı.

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, resimleme dersinde kendi şehirlerinin tarihi ve öne çıkan yerlerinin resimlerini yaptı.

Grafik Tasarım Bölümü Araştırma Görevlisi Cihan Canbolat, yaptığı açıklamada, derste öğrencilerin kendi şehirleri ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi.

Dersin temel amacının öğrencilerin hayal gücünü kullanarak özgün tasarımlar yapabilmesi olduğunu anlatan Canbolat, şunları dile getirdi: “Başlangıç olarak her öğrencimiz doğduğu, büyüdüğü şehirle ilgili araştırmalar yaptı. Tarihi ve kültürel değerlerini öğrendi. Ardından bunları illüstratif resme dönüştürdü. Temel amacımız, öğrencilerin yaşadığı, doğduğu şehri öğrenmesi, tarihi ve kültürel değerlerini tanıyıp bir başka arkadaşına anlatabilmesi, tanıtması. Bölümümüzde yabancı öğrencilerimiz de var. Bu öğrencilerimiz de doğduğu, büyüdüğü şehirleri illüstratif birer haritaya dönüştürerek anlattı.”

Okulda açılan "Yeni Döneme Merhaba" sergisinde bu resimlerin sergilendiğini ifade eden Canbolat, "Sergiyi hem okuldan hem de okul dışından ziyaret edenler, ülkemizin tarihi ve kültürel birçok yerini bu şekilde öğrenme fırsatı buluyor" diye konuştu. 

“45 İLİ GEZMİŞ GİBİ OLDUM”

Öğrencilerden Caner Kotan da Aydın'dan üniversite eğitimi için Kastamonu'ya geldiğini, resimlerinde doğduğu şehri anlattığını belirterek, "İncir, Aydın'da bilinen bir ürün. İncir simgesi üzerinden şehrimi anlattım. Resimde incir simgesi bize Aydın'ı gezdiriyor." ifadelerini kullandı. 

Bugüne kadar Türkiye'de 6 ile gitme fırsatı bulduğuna işaret eden Kotan, şunları kaydetti: “Bu ders sayesinde 45 ili gezmiş gibi oldum. Türkiye'nin birçok şehrini tanıma fırsatı buldum. O illerde neler olduğunu, yaşamını öğrendim. Bu resimlerden sonra kendimiz hikaye oluşturup, masal kitabı hazırladık. Çok eğitici bir çalışma oldu.”

Büşra Büyükaydın ise "Herkes kendi karakteri ile şehrini anlattı. Kastamonulu arkadaşımız sarımsağı, Malatyalı arkadaşımız kayısıyı, Tokatlı arkadaşımız yaprağı seçerek şehrini ona anlattırdı" dedi.

Özgür Alantor(aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV